Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fimoza si infectie urinara


10 raspunsuri la acest subiect

#1
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 17:12

BB Rares a eliminat pe cuculet puroi si singe,fapt care ne-a speriat la culme.Diagnosticul a fost,fimoza, balano postita si i-au facut analiza urinei si antibiograma.In final, s-a detectat prezenta E coli ,ceea ce semnifica infectie urinara.Se pare ca aceasta fimoza, prin secretiile care ramin pe canalul urinar foarte strimt, provoaca innfectia.Solutia va fi decalotarea prin metode chirurgicale.Aceasta este acelasi lucru cu circumcizia?Am citit tot felul de lucruri despre circumcizie si decalotare chirurgicala, dar n-am dedus daca e acelasi lucru.Cum ati rezolvat aceasta problema?Bebelusul meu are 3 luni. Multumesc, dulcetica

#2
roxanica-mamica

roxanica-mamica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 17:27

decalotarea inseamna sa ii coboare pielea care acopera penisul ( si care mai apoi urca si cobora pe penis in mod normal ) , iar circumcizia sa o si taie ( pielea ) . Roxana [flo] & Marc [bibe]

#3
Rodica P

Rodica P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 18:00

Nu stiu cit de grava este situatia voastra dar noi am scapat de problema cu sapun Protex [baie]. Merita incercat deoarece de curind o cunostiinta mi-a cofirmat ca baietelul ei se simte mai bine dupa ce la spalat cu Protex. Numai bine. Rodica

#4
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 18:12

Decalotarea nu este acelasi lucru cu circumcizia. Si baietelul meu a avut fimoza si a rezolvat-o un chirurg, pe cand baietelul avea cam 1 an si jumatate. A folosit niste pense cu care a facut decalotarea (sotul meu a stat cu copilul acolo, asa ca prea multe amanunte nu-ti pot da). A durat cam un sfert de ora, fara anestezie si cand a iesit din cabinet deja nu mai plangea. Vreo 2-3 zile tipa cand facea pipi, dar am rezolvat problema.

#5
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 19:18

Infectiile astea urinare nu se termina pina nu se face decalotarea? dulcetica

#6
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 10 iunie 2004 - 20:29

Infectia trebuie sa aiba alte cauze. Decalotarea s-a mai discutat aici si in opinia mea este inutila.

Trebuie facute mai multe investigatii.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.net...ebine/Alex3.jpg
http://mywebpage.net...ebine/Nick3.jpg

#7
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 12:45

Si Bogdan a avut infectie urinara cu E.coli la 4 luni, dar de la constipatie. Decalotarea i-a facut-o pediatra in timp, cind pe o parte cind pe alta, nici acum nu e decalotata complet, mai are citiva mm prinsi. Ai grija cu E.coli, ca trece f. greu, noi ne-am luptat 4 luni sa scapam de ea. Cumpara revista mami, e un articol interesant despre infectia urinara la bebei. Karina+ [copil] Bogdanel

#8
Vichi

Vichi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 13:16

Eu consider ca fimoza da mult de furca si circumcizia nu-i face decat bine copilasului... Sufera foarte putin si apoi nu mai are probleme. E bine ca este micut baietelul. Nepotul meu a suferit o circumcizie la 2 ani si a fost foarte suparat pe noi toti, vreo saptamana, dragul de el... Urmeaza sfatul medicului, cu infectia urinara nu-i simplu! Sanatate! Cu drag, Violeta

#9
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 17:51

Infectia urinara se rezolva cu antibiotic nu cu "decalotare". Aceasta operatiune nu exista decit in Romania.

Circumcizia la un copil mai mare de nou nascut este o metoda cruda si INUTILA!!!

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.net...ebine/Alex3.jpg
http://mywebpage.net...ebine/Nick3.jpg

#10
Samy

Samy
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 iunie 2004 - 19:15

Buna Dulcetica, Si baietelul meu a avut fimoza la 2 ani si 9 luni care s-a rezolvat prin operatie la spitalul Grigore Alexandrescu. Totul s-a petrecut foarte rapid. Dar, chinul a fost dupa aceea cand a trebuit sa-i fac decalotare manuala timp de o saptamana, de 2 ori pe zi, ca sa nu se lipeasca pielicica la loc. De atunci de fiecare data cand se spala l-am invatat sa si-o decaloteze singur si sa-si faca igiena. Nu are legatura cu infectia urinara, dar ar fi mai bine pentru el sa-i rezolvi fimoza chirurgical. Sa te intareasca Dumnezeu. Samy


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -