Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.....(adoptie)


153 raspunsuri la acest subiect

#31
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 16 iunie 2004 - 05:54

Flory, copilul poti sa-l iei de oriunde nu numai din raza DPC-ului in care locuiesti. Oana, noi duminica am vazut-o pe Laura, stiam ca joi e sedinta si o sa primim si atestatul si plasamentul, asa ca duminica dupa amiaza i-am sunat sa le spunem ca avem o fetita.Prima intrebare a fost evident, cum? Si-au urmat explicatiile de rigoare.N-a stiut nimeni ce facem pana nu a fost totul gata, am considerat ca e doar decizia noastra si numai noi suntem in masura sa hotaram ce e bine sau nu pt. noi. Evident ca pe urma toata lumea a fost incantata, la vremea aceea mai traia doar mama mea, erau fratele meu si fratele sotului si sotia tatalui sotului.Cand l-am adus acasa pe David mama nu mai era, asa ca n-au mai fost decat fratii si "soacra", acum unchii sunt topiti dupa nepotei. Si ca sa te "incurajez", de sfaturi si pareri oricum nu scapi, totul e sa stii sa treci peste.Te asigur ca familiile voastre vor fi super incantate de nepotelul(baiat sau fata) aparut asa rapid.Si la fel ca celelalte fete spun ca oricate socoteli o sa-ti faci ca ti-ai dori sa fie asa sau asa, cand il vezi stii ca e al tau. E ceva ce nu pot explica f. bine, stii, simti asta. Riscuri, exista in orice faci, , si cand poti sa ai un copil natural e un risc, Doamne-fereste, sunt atatea mamici naturale care au copilasi bolnavi, asta nu le impiedica pe celelalte sa aiba in continuare copii. Am mai spus-o si alta data, evident ca sunt si genele importante dar cred ca determinant pt. dezvoltarea fiecaruia e mediul, copii nu se nasc rai sau buni, devin asa functie de mediul in care se dezvolta. Multa bafta va doresc si daca vrei poti sa ma mai "deranjezi" si pe PM. Oricum, va asteptam si pe tine si pe Flory in tabara mamicilor. http://community.web...er/lilianacsaki

#32
lucia_cs

lucia_cs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 03:34

Felicitari! Sa te ajute Dumnezeu sa-ti gasesti copilul pe care ti-l doresti si safie sanatos. Sa stii ca mama nu e cine te face ci cine te creste. [:D] Lucia sotia lui Csaba.

#33
oana_mm

oana_mm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 18 iunie 2004 - 12:39

Multumesc mult Liliana pentru ca esti alaturi de noi!!! Sunt convinsa ca bebelusul - mai mic sau mai mare - va fi foarte iubit, in special in familia mea, si ca in cateva ore ai mei vor uita ca nu au avut la dispozitie obisnuitele noua luni de pregatire. In ceea ce-i priveste pe ai lui nu sunt foarte sigura ... dar, tinand cont de faptul ca de 3 ani sunt asistenti maternali, se vor impaca cu ideea. Fetita care sta acum la ei - Nicoleta (Teta)- urmeaza sa plece in 2 - 3 saptamani la parintii ei naturali! Flori - Mult succes la completarea formularelor si sa dea Dumnezeu sa mearga totul cat mai repede pentru tine, astfel incat sa iti gasesti linistea sufleteasca alaturi de un sufletel dulce. Sper sa iti calc curand pe urme! Meme - am vazut pe un forum arhivat ca spuneai ceva despre durata procesului de adoptie - intre 6 si 8 luni. Durata se refera la momentul definitivarii adoptiei sau este calculata pana la momentul in care poti lua copilul acasa?? Va pup pe toate si pe comorile voastre! Oana Melinte-Moraru

#34
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 18 iunie 2004 - 13:00

Dragelor mamici, mi-ati adus lacrimi in ochi. Felicitarile mele si tot respectul pt. voi. Sa va traiasca puii. "Parinte nu e cel care te face, e cel care te creste", spune o vorba din batrani. Sunt fericita pt. voi si imi doresc din tot sufletul sa simt si eu intr-o zi aceeasi emotie ca si voi. Ma gandesc serios la adoptie. Trebuie sa fiu sincera si sa va spun ca mi-e teama de un singur lucru: cum ii voi explica intr-o zi...care va fi reactia ei(lui)... Sanatate voua si copiilor VOSTRI.

#35
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 18 iunie 2004 - 13:02

6-8 luni dureaza pana cand copilul este legal adoptat (prin hotarare judecatoreasca). Intre timp el poate fi acasa inca din momentul in care aveti statutul de familie adoptatoare. Daniela, mamica de Ana-Maria

#36
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 19 iunie 2004 - 05:19

Oana, are dreptate ponicid, noi ne-am reatestat pe 6 noiembrie 2003 si am primit in aceiasi zi si plasamentul de urgenta si pe 14 aprilie 2004 am avut termen si am terminat.Meme s-a atestat in ianuarie si pe 10 iuni a avut termen si-a terminat cu actele. Anca daca te preocupa subiectul, cauta aici pe generale, in urma cu cateva saptamani a fost un subiect pe teme asta si o sa vezi ce sfaturi au dat fetele dar si cum i-am zis eu Laurei care saptamana viitoare face 5 ani. va tin pumnii, http://community.web...er/lilianacsaki

#37
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 02:41

O deczie demna de admirat!!! Si eu am un bebe de 16 luni si mi-as dori sa adopt inca unul, pentru ca sunt atati copii care au nevoie de o mama!!! Desi cred ca mi-as mai dori pentru mine sa mai dau nastere o data unui copil, prefer sa fac un suflet fericit si sa il alatur familiei mele!!! Felicitari!!! Sinzi si David

#38
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 14:39

Liliana, am citit cu mare interes. Daca ati sti cat Imi doresc sa pot face asta..sa adopt un ingeras. Din pacate nu depinde numai de mine. Sotul meu considera ca trebuie sa mai asteptam un pic. Inca o data Felicitari pt. toate mamicile. SUNTETI DE 3xmamici!

#39
meme

meme

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 15:03

Anca,tu esti tiza fetitei mele!Sa stii ca si sotul meu a tot considerat ca trebuie sa mai asteptam"putin" in ultimii 4 ani.Si poate ca am mai fi asteptat si acum daca eu nu m-as fi simtit foarte rau in urma unei stimulari hormonale,lucru care l-a convins ca este momentul sa renuntam la tot acest calvar(tratamente,operatie,inseminari) .Acum este cel mai fericit tatic din lume,o adora pe Anca si regreta toti anii saraciti de bucuria de a fi parinti.Dar daca am fi facut pasul mai demult nu am fi avut-o pe Anca.Vei spune,bine ,ar fi fost al copil in locul ei.Dar imi place sa cred ca ea ne-a fost destinata,ne-am asteptat reciproc si ne-am iubit la prima vedere.Vei vedea,dorindu-ti tu din tot sufletul un copilas il vei dtermina si pe sotul tau,in cele din urma sa simta la fel.

#40
irina_ina2000

irina_ina2000

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 22 iunie 2004 - 13:00

Anca , si eu cred ca nu trebuie sa te lasi asa de usor in fata sotului tau, al meu acum regreta ca nu am facut mai de mult pasul acesta ca sa incercam sa il luam si pe al doilea.Regreta ca Alexandru este singur si cere mereu sa mearga la copii.Nu am exclus inca ideea inca la a adopta al doilea copil dar pe moment ma simt efectiv fizic in incapacitatea de mai putea ingriji inca un copil asa cum fac cu el.O admir mult pe Liliana pentru curajul ei de a adopta 2 copii si poate odata imi voi face curajul de a face ca ea.Eu zic ca puteti face deocamdata demersurile pentru atestatul e familie apta pentru adoptie( e valabil 2 ani si cine stie ce se intampla in acest timp).Oricum succes in incercarile tale .


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -