Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de august-septembrie 2003 (25)


142 raspunsuri la acest subiect

#141
simanoro

simanoro
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 13:13

Dragele mele[V][V][V][q][q], Sa va povestesc o experienta; poate voi veti fi mai atente decat mine si n-o sa treceti niciodata prin ce am trecut noi, Dani si cu mine... Nu-mi pot reveni din soc... Eram ieri la serviciu cand m-a sunat sora-mea plangand ca Dani nu respira, ca are spume la gura... Am ajuns acasa in 2 minute. Dani era negru, cu spume la gura, horcaind. Inghitise vatelina (scame) din captuseala scaunului auto (era un scaun cu captuseala uzata, pe care a reusit sa o rupa; apoi a scos scama si a mancat-o). Sora-mea ii scosese ce avea in gat, ranindu-l. I-a provocat astfel voma, iar el s-a inecat incercand sa respire. Am alergat la urgente. Copilul dadea sa lesine. Era negru in continuare. La urgente pediatrie m-au chestionat. Am alergat la sectia ORL, cu copilul aproape mort in brate. M-au dat afara cand l-au consultat. Rezultat - nu se evidentiaza corp strain in caile aeriene superioare; leziuniprezente. Primim trimitere la radiologie. Intre timp, copilul e pus la oxigen, tuseste, se chinuie sa respire, horcaie, da sa vomite... La radiologie a fost chinuit 30 min sa inghita bariu. Alt chin apoi sa-l tinem pentru radiografie. Rezultat: nu sunt semne directe sau indirecte de obstructie a cailor respiratorii. Copilul, frant de oboseala, adoarme in bratele mele. Il ascult permanent cu urechea si spun cu voce tare mereu: "Nu a murit". Asistenta care e cu mine isi face cruce. Revenim in pediatrie. Copilul se trezeste. Plange de foame. O asistenta ii aduce un bibe de ceai. El bea, saracul... Se coloreaza, zambeste si-mi arata un intrerupator: "da". Dr. de garda imi spune ca trebuie internat pentru supraveghere in ATI. Draguta dna dr. Imi spune ca totul e bine acum, dar ca e posibil sa se iveasca eventuale complicatii. Ma asigura ca e de garda 24 de ore si ma asteapta de se intampla ceva. Semnez si-mi iau copilul pe propria raspundere. A sarutat-o pe Stefi toata seara, ca niciodata. De parca ar fi spus: "Ai vazut? Era sa mor si sa nu te mai vad!". Acum e bine. E chiar foarte bine. Are tratament cu antibiotic pentru a evita infectarea leziunilor din gat. Rade si e mai vesel ca niciodata... Dar eu nu-mi pot reveni. Sunt inca socata. Plang de ieri continuu. Realizez ca nu sunt pregatita pentru nici un soc.. Nu vreau sa gandesc ca putea fi mai rau. Nu pot accepta ideea. Ca si voi, am prevazut totul... Eram convinsa ca iau intotdeauna toate masurile pentru siguranta copiilor mei. De fapt, aveam doar impresia ca prevad totul... Aveti grija de voi si bebei. E vorba de secunde de neatentie... Eu mi-am invatat lectia. Si totusi, Dumnezeu ma iubeste! http://community.web...m/user/simanoro http://www.bebelusi....e.2003.home.ro/

#142
Mih

Mih
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 13:48

Vaaai Simanoro prin ce ai putut trece! Saracu Dani! Mititelu de el ce a patit! Am plans cand am citit mesajul tau. E cumplit ce se poate intampla intr-o fractiune de secunda. Trebuie sa fim tot timpul cu ochii in paispe cu ei. Ma gandesc si acum cu groaza ce se pute intampla daca inghitea si Matei piuitoarea care e destul de mare. [pup][pup][pup]Pupici multi pentru mititelu Dani de la mine si Matei![pup][pup] Mih si bb Matei

#143
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 17 iunie 2004 - 13:54

AM DESCHIS SUBIECTUL 26 Freia si bebe Alexa http://community.web...m/user/freia_ro


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

  • Saptamana 25

    lili.95
    - Ieri, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -