Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii la internat


14 raspunsuri la acest subiect

#11
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 23 septembrie 2004 - 20:27

Revin cu noutati despre adolescenta mea draga, care a inceput cam de-o luna de zile scoala. In Malina s-au produs niste schimbari majore: e mai serioasa, mai matura, are alte gusturi. Daca pana acum cateva luni era fan a culorii roz, acum a trecut pe nuante de verde, care se asorteaza cu ochii ei (dupa cum anunta ea). Malina a inceput sa se imbrace altfel, petrece ore in fatza oglinzii, se machiaza pe ascuns, iar banii de buzunar se duc pe tot felul de lantzuri si coliere. A inceput sa nu-i mai placa aurul- ci e fan a argintului, imi spune pe strada sa vorbesc mai incet, ba chiar mi-a propus ca pe strada sa nu mai vorbim romaneste, ca se uita totzi la noi. Chiar daca m-a durut, o inteleg. Pe aici- ca si pe multe alte meleaguri, strainii sunt priviti rau. Mai observ o multzime de schimbari in ea, schimbari intervenite parca peste noapte. Se misca mai armonios, sta mai dreapta (si cat imi bateam gura cu asta), ma AJUTA la treaba, petrece mai mult timp singura. E multzumita la internat si si-a facut o prietena buna, de care e tare mandra- Tabeea o cheama. E mai intalta acum decat mine (eu am 166 cm), dar uneori mi se cuibareste in brate (incercand sa para mai mica) si ma strange dragastos spunandu-mi lung si dulce: maaaama... ma topesc in minutele alea si imi dau seama ce greu e si pentru ea: o noua cultura, o limba straina, pragul cand nu e nici adult si nici copil nu mai e, scoala si dorul- ca ne vedem doar in weekend, of, of, of, bietul meu pui.... Puiutii vostri ce mai fac??? Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

#12
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 04 octombrie 2004 - 19:13

Draga Lorelei, mi-au dat lacrimile citind ce ai povestit de Malina. Cred ca ai o fetita extraordinara. Si chiar daca sunteti despartite 5 zile pe saptamana, relatia voastra pare foarte intensa. Legat de vorbitul pe strada, fiind adolescenta (mai bine zis, pubera) in Romania, si eu o rugam pe mama mea sa vorbeasca mai incet si sa fie mai retinuta - ma gandeam ca mama imi strica imaginea pe care incercam sa mi-o construiesc [:D]. Aveam impresia ca toata lumea nu are alta treaba decat sa se uite la mine, dar in 2-3 ani m-am potolit. Poate la voi o sa mearga mai repede. [flo]

#13
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 05 octombrie 2004 - 00:06

Draga Donia, multzumesc pentru randurile tale calde [pup][pup] E adevarat, ne iubim mult eu cu Malina, asha cum toate mamele ishi iubesc copiii si cum toti copiii isi iubesc parintii. Acum e in vacanta, dar pentru ca lucrez, e la bunici. Abia saptamana viitoare am concediu si eu si o sa petrecem mai mult timp impreuna. Pana atunci ne sunam si ne spunem cat de dor ne e una de alta (eu mai putzin, ca sa n-o influentzez si mai tare). Asha-i, ai dreptate, e varsta cand ai impresia ca toata lumea e cu okii pe tine si te temi mereu sa nu faci vreo gafa. si cu cat te feresti mai mult, cu atatea faci mai multe [:)] Povesteste-ne si despre tine. Ai copii? De cat timp esti in Canada? cum te-ai acomodat? Pupici si numai bine! Lorelei Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

#14
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 05 octombrie 2004 - 20:27

Lorelei, eu sunt in Canada de la inceputul anului, ne simtim foarte bine si ne place. Am o fetita de 3 ani si jumatate, Roxana, si imi place sa intru la subiectul cu adolescentii pentru ca mi se pare cea mai critica perioada, momentul in care copiii isi intind aripile si se pregatesc sa zboare. Eu am fost o adolescenta teribila. Cuminte, dar ce idei aveam in cap...! Eram tare nonconformista (mi-am pastrat insusirea asta in mare parte, dar sper ca sunt totusi mai temperata acum), aveam idei revolutionare, cred ca mama mea de abia astepta sa trec de adolescenta. Asa ca citesc si eu pe la voi sa stiu cum pot sa imi pregatesc puiul mai bine. Modelul tau si al Malinei e minunat si sper sa am si eu aceeasi relatie cu fetita mea tot timpul. Invat de la voi ca si eu trebuie sa ma educ mereu, asa ca sunt mereu cu cate un ochi si pe aici. Numai bine va doresc si voua si o adolescenta fara furtuni![pup]

#15
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 01:39

Donia [pup] Sa-ti traiasca Roxana (ce nume frumos!) si sa dea Dumnezeu sa creasca mare si sanatoasa. Sunt convinsa ca o sa aveti o relatie apropiata si frumoasa, bazata pe incredere si dragoste. Ai scris ca esti in Canada de la inceputul anului. Cred ca ti-e greu, nu? Mie tare mi-a fost greu in primii 2 ani. Cum te-ai acomodat? ti-ai facut prieteni? Pupici si multa sanatate tie si intregii familii Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -