Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi iunie-iulie 2003 (21)


132 raspunsuri la acest subiect

#11
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 15:11

Va spun eu cum e cu pasaportul ca tocmai am rezolvat problema. Nu se mai face pasaport separat pentru copii decat in cazuri exceptionale, cu audienta la comandant etc. Copilul se trece pe pasaportul parintilor, dar din cate am inteles numai o data cu eliberarea unui pasaport nou. Cel putin pe cele model vechi sigur nu se pot trece. Aveti nevoie de: - 3 taxe platite la CEC de sector: cca 300 mii, cca 600 mii si 30.000 (pt copil) - certificate nastere, acte identitate parinti: copii si originale - cerere+fisa anexa care se iau de acolo (nu luati de pe net ca nu vi le primesc) - declaratie autentificata la notariat din partea celuilalt parinte ca accepta sa il treaca pe bb pe pasaportul parintelui nr. 1 Dureaza 20 de zile. Pentru cei din Bucuresti: vedeti ca la sediul central (Nicolae Iorga) este un ghiseu special pentru copii, in cladirea din fundul curtii (cred ca de fapt e ghiseul pt pile [:D]), unde nu este coada mai deloc -- in rest se sta foarte mult. Cam atat. CARMENUTZA: Ruby Tuesday e bestial dar portiile sunt enorme! Si imi pare rau ca nu au salate adevarate, la ei acasa in SUA aveau un salad bar de mancai numai de acolo si te saturai [:D] CORNELIA: deci acum dulapul tau arata ca o cutie de bomboane fondante [:D]

#12
nicol74

nicol74
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 15:42

Bibi nu te supara, voi sa fiti sanatosi ca netul ... si apoi cine pleaca fericit la mare pe autostrada nou inaugurata, banuiesc [bonjovi]?! Cornelia asa am patit si noi in parc la leagane [:D] ! LA MULTI ANI MAYA ! Mai are cineva listutza de la Crisa cu sfaturi bajgaj calatorie ?! vreau si eu ametzita care n-am salvat-o [bang] sunt tare uimita, Teo merge de-a binelea, face cross-uri prin camera ... pana acum nu a cazut semnificativ, doar in fund, noroc cu pampersul amortizor ! pupici, nicol

#13
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 15:59

Mai da nu-s suparata deloc! Pe cuvant! Eram mai mult ca sigura ca nu vine nimeni pe vremea aia urata dar daca tot eram in trafic am zis sa incerc.
quote:
si apoi cine pleaca fericit la mare pe autostrada nou inaugurata, banuiesc ?!
Pe autostrada, pe autostrada. Am si mers sambata pe acolo in drum spre Cora. e cam naspa drumul pana acolo, dar 50 de km de drum nou noutz, merita sacrificiul. Pentru papa bun ca la Ruby Tuesday merita [grasa]

#14
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 17:08

Cornelia, da, termenul era mai mult de 3 saptamani, dar nu abundent. Cred ca dau o fuga iar la dr maine dimineata. Multumesc. Asa scria si la mine, dar la control... hmmm. La multi ani, Maya! 11 luni, ma? valeu ce fata mare! [:D] Bibi, bestiala faza. Sper sa nu te superi, dar, mai, am ras. Cica nu aveam forneti, nici carucior, dar aveam copilu si colegu.[:D] Si aveai si jucarica! Io stii ce zic? Revin cu o propunere mai veche, fetelor. Cand ne intalnim si noi, doar noi, fetele? Fara plozi, fara soti. E frumos si cum spuneti voi, sa serbam bebeii. Dar io tare as vrea sa mai fug de-acasa fara miorlaieli, biberoane, scutecele, carucioare si pretentii. Si am eu vaga impresie ca putem sa stam la palavre mai mult si independent de vreme. Poate in vara asta ne vedem si asa. Ei? Nicol, am salvat eu lista Crisei: Iata lista cu medicamentele pe care le-am avut cu mine in concediu: - diaree (<4 scaune) – smecta ½ plic/2 zi - diaree (> 4 scaune) – ercefuril (capsula se desface si ii dai ½ praf la 12h in ceai timp de 5 zile) - varsaturi – metoclopramid 3 pic/3zi inainte de masa cu max. 20 minute - febra – supozitoare (paracetamol sau novocalmin 2/24 h) sau Novalgin (10pic odata – pt. febra mare) sau nurofen/eferalgan/calpol - nas infundat – ser fiziologic/ ser efedrinat /nasomer/merimer (apa de mare sterilizata prezentata sub forma de spray) - gel pt. gingii - mi-a zis ca la mare sa-i dau calciu gluconic/1/2 fiola/10 zile - tuse cu expectoratie – ambroxol (sirop 1 ligurita/2-3 zi sau 12-15 pic/2-3 zi) - tuse seaca – paxaladine ½ lingurita/2 zi - sa am la mine un antibiotic ospamox 1 lingurita (5 ml) la 8 sau 6 ore - dureri urechi - otocalm 2 pic/4 zi (solutia calduta) - conjunctivita (ochi inrosit, puroi) – genticol 1 pic/5 zi in ambii ochi indifferent daca afectat este un singur ochi (pe durata cat ochiul e infectat si doua zile dupa) - eritem solar – Claritin ½ lingurita/1 zi cateva zile - crema cu protectie maxima - alergie alimentara- Claritin ½ lingurita/1 zi cateva zile si bubitele tamponate cu alcool mentolat - intepaturi de insecte (bubite rosii) – tamponate cu alcool mentolat sau alifie chinezeasca - prevenire intepaturi tantari - solutie de protectie impotriva tantarilor de la Jhonson (se cheama off) si pastiule de tantari Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

#15
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 17:19

Bibi, soro, daca nu aveam numarul tau de telefon te sunam sa-ti ziceam. Dar ia-l de unde nu-i!!! Nimeni nu-l avea. Speranta mea era in Andra care nu-l avea nici ea. Asa ca da-ne frumos numaru', alta data sa avem de unde te lua [pup]. Carmenutza, noi suntem mai smecheri, in decembrie se faceau la toti copii pasapoarte separate. Acum, cum a zis si Dana, nu se mai fac. Era fain ca inainte sa plec in Greacia eram la coada sa-mi fac pasaport nou si explicam unei cucoane ce sa faca pentru pasaport individual la copil. Intre timp (decembrie 2003 - mai 2004) s-au schimbat treburile pe acolo: copilul se trece pe pasaportul parintilor. ca la noi, la nimenea [bang][bang]. Nicole, iote lista: - diaree (<4 scaune) – smecta ½ plic/2 zi - diaree (> 4 scaune) – ercefuril (capsula se desface si ii dai ½ praf la 12h in ceai timp de 5 zile) - varsaturi – metoclopramid 3 pic/3zi inainte de masa cu max. 20 minute - febra – supozitoare (paracetamol sau novocalmin 2/24 h) sau Novalgin (10pic odata – pt. febra mare) sau nurofen/eferalgan/calpol - nas infundat – ser fiziologic/ ser efedrinat /nasomer/merimer (apa de mare sterilizata prezentata sub forma de spray) - gel pt. gingii - mi-a zis ca la mare sa-i dau calciu gluconic/1/2 fiola/10 zile - tuse cu expectoratie – ambroxol (sirop 1 ligurita/2-3 zi sau 12-15 pic/2-3 zi) - tuse seaca – paxaladine ½ lingurita/2 zi - sa am la mine un antibiotic ospamox 1 lingurita (5 ml) la 8 sau 6 ore - dureri urechi - otocalm 2 pic/4 zi (solutia calduta) - conjunctivita (ochi inrosit, puroi) – genticol 1 pic/5 zi in ambii ochi indifferent daca afectat este un singur ochi (pe durata cat ochiul e infectat si doua zile dupa) - eritem solar – Claritin ½ lingurita/1 zi cateva zile - crema cu protectie maxima - alergie alimentara- Claritin ½ lingurita/1 zi cateva zile si bubitele tamponate cu alcool mentolat - intepaturi de insecte (bubite rosii) – tamponate cu alcool mentolat sau alifie chinezeasca - prevenire intepaturi tantari - solutie de protectie impotriva tantarilor de la Jhonson (se cheama off) si pastiule de tantari - termometru (asta-i agaugat acu') Cornelia, si lui Tudor ii place tare mult afara sa-l dam in leagan. In casa leaganul nu prezinta nici un interes [bang]. Kehleyr, la leagan la Sf. Ana se merge indiferent de ce sector apartii? Elena, bafta multa cu probkema ta. Mie mi-a trecut sangerarea mult mai devreme si vorba aia, era sarcina mult mai mare. Mergi neaparat la doctor. Bibi, parca prietena ta intreba de un ginecolog. Sfatul meu: IN NICI UN CAZ CINEVA DE LA SPITALUL GIULESTI. Doamne, acolo mori cu zile. Doctorii or fi buni dar spitalul si asistentele sub orice critica. Nu v-am mai povestit cum a fost cand am pierdut sarcina ca sa nu va ingrozesc. Pupa Crisa

#16
Andra_

Andra_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 18:33

Buna fetele, iaca tocmai terminai un plan si-mi cam fug ochii-n cap, asa ca mi-am propus sa mai stau la povesti cu voi sa ma mai destind [bis] bibi - bine zise Crisa, ne-am consultatara cu privire la tine, dar daca nu ne dadui, nu-ti daduram nici noi telefon. Sorry! Super autostrada, am dat si noi un tur de control aseara pina la Fundulea... dana - mersic ptr informatiile referitoare la alocatie si pasaport, desi nu sint tocmai vesela dupa ce am aflat ce ma asteapta [bang] carmenutza - la multi ani, ca e ultima serbare de "luna", acum incep cele cu ani... In rest, sa va povestesc cum am gatit eu de mama-focului simbata, ca pusesem deja ciocanelele de pui la marinat, si, deh! trebuiau facute, asa ca am avut o tava de ciocanele ptr noi 3, dintre care eu tin regim, iar ptr Luca gatisem separat (ghiveci), so...Ieri m-am pus pe impartit prin familie, am dus si la ei mei (mai multe, ca ei au si catei care la nevoie se cunosc [:D]), la socrii...Cum spuneam lui Luca i-am facut ghiveci, iar eu am rezistat cu stoicism ca simbata a fost ziua in care am avut: dimineata - un ceai fara zahar, prinz - nimic (beti multa apa)... si pina seara la friptura cu salata am rabdat, pe deasupra si cu onoarea intilnirii nereperata si plouata dupa scurta incursiune prin piata. Si eu am ramas cu 2 jucarii, sper ca macar simbata ne vedem, ca de nu, Crisa vin dupa tine sa le tragem la sorti intre noi ca mor de curiozitate sa deschid cutia. Ieri am iesit putin la ai mei in curte, ne-a plimbat Luca de minuta pe toti, dar periodic revenea la mine si se milogea sa-l plimb eu. A invatat sa treaca peste diversele praguri de prin casa si era fr. incintat sa se tot invirte pe-acolo, iar in curte baga minuta printre gratiile gardului de la gradina de flori si mingiia un trandafir, cred ca ii placea senzatia de catifelare si statea extaziat acolo cu un deget in gurita si cu mina pe floare... mare artist![flo] gata, ca m-am lungit ... pup, Andra

#17
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 19:08

Carmenutza - Ce zice meteorologu` de serviciu, ca eu sunt [alcool]. O prietena de la Pro m-a sunat si mi-a zis ca pana la sf saptamanii e cald si frumos. Zic, buuuun, da ia sa ma uit si pe net. Acolo, la Constanta arata numai fulgere si tunete[bang][bang][bang]. Nu de alta da ma si vad cu Nana si cu David sechestratzi de 2-3 zile intr-o camera de hotel de 2 stele cautand de la etaj o bucata tare de asfalt ca sa ma arunc in cap.

#18
alexandrueduard

alexandrueduard

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 23:42

Da, iar suntem uitati de pe listuta, dar stiti cum e vorba: cei din urma vor fi.....bla, bla, bla. Bibi: iti doresc tot soarele din lume sa-l ai la mare. Romana: vreo veste ceva? Cat mai este? Hai, ca deja am mari emotii. Sper sa aflam si noi printre primele. carmenutza: sa-ti traiasca puiul, sa fie sanatoasa, fericita si norocoasa. Acum postez si eu listutza , cu noi in coada: 01 iunie Alex si mami Marina 01 iunie Andrei si mami Dana (Marioara78) 03 iunie Alex si mami Malina 03 iunie Ruxandra si mami LaviniaC 04 iunie Diana si mami Denisa 13 iunie Vlad si mami Martta 13 iunie Denisa si mami Calina 14 iunie Ruth si mami Lya 14 iunie Alex Victor si mami Marox 16 iunie Daniel si mami Doinna 18 iunie Catalin si mami Dani-da 18 iunie Flaviu si mami Mihaela 19 iunie Ionel si mami Marika Stefan 22 iunie Marius Cristian si mami Romana 24 iunie Tudor Andi si mami Bobi 25 iunie Luca si mami Andra 25 iunie Rares si mami Mirunaa 27 iunie Maria si mami Adi 27 iunie Stefania si mami Kehleyr 02 iulie Maria si mami Cornelia 03 iulie Paul si mami Alexa 04 iulie Mihai si mami Kara 04 iulie Matei si mami Romana 74 05 iulie Matei si mami Madishor 06 iulie Cindy si mami Catan 06 iulie Daniel si mami Mica 07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza 07 iulie Rares Andrei si mami Crisfilip 08 iulie David si mami Bibi 08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa 08 iulie Teodora si mami Nicol74 09 iulie Iris si mami Azibel 10 iulie Alexandra si mami Amik 14 iulie Sara si mami CorinaElena 14 iulie Tibi si mami Doina Sanda 16 iulie Emma Ana si mami Iuliana 18 iulie Taisia Eliana si mami Gio 18 iulie David si mami Salina 19 iulie Alexandru Constantin si mami Irina 19 iulie Calin si mami Maadi 21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta 21 iulie Mihai si mami Elena ltd 22 iulie Alexia si mami CriXia 24 iulie Simona Andreea si mami Gianina 25 iulie Emma Maria si mami Claudya 27 iulie Paula si mami Maria 28 iulie Tiberiu si mami Bychi 28 iulie Stefan si mami Anto 28 iulie Maria Ianina si mami Madic 29 iulie Maria Catalina si mami Ioana Sora 29 iulie Mara si mami Amalia 30 iulie Irina si mami Aditzu 31 iulie Daria Maria Antonia si mami Tango 31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda Magda si bb Alex puisor

#19
alinuta

alinuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 08 iunie 2004 - 00:35

Fetelor,copilul meu nu mai vrea sa doarma ziua! De vreo 2 nopti se trezeste pe la 4, se aseaza in fundulet in patut si incepe sa plinga. O aduc la noi in pat, adoarme si se trezeste pe la 9. Dar de dormit dupa-amiaza nici chip. Rugaminti, cintecele, poezioare, muzicute - sufletu'! Si nu mai zic cum incep nervisorii sa-mi intinda neuronii in cerebel ca banuiesc ca va e cunoscuta senzatia. Ce sa fac si cum sa fac? Copilasii vostrii cit dorm ziua, ce program au? E si perioada cu dintosii, e maraita, sacaita, dar chiar asa rau s-o chinuie incit sa nu vrea sa doarma? Ca daca o pun jos la joaca, e vioaie ca o albinuta, si uita si de maraiala si de toate. Treaba asta cu somnul e separata de programul de plimbare, ca zburdam si pe-afara. Va rog frumos, un sfat, o parere ca o iau pe aratura rau de tot. V-am pupat, Alina

#20
alexandrueduard

alexandrueduard

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 08 iunie 2004 - 01:29

Alinuta: eu si el ne-am chinuit o luna intrega cu cei 4 dintisori. Se trezea noaptea la fiecare jumatate de ora si plangea. Eram amandoi chiauni, dar totusi ziua dormea destul de bine, zic eu, adica 3 ore. Acum, dupa ce au iesit doarme bine noaptea. Se scoala o data sau de doua ori, dar pt cateva secunde. Nu trebuie sa ai decat rabdare, daca e vb despre dintisori. Magda si bb Alex puisor


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -