Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi iunie-iulie 2003 (21)


132 raspunsuri la acest subiect

#1
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 06 iunie 2004 - 23:07

[bibe] Oana_B

#2
Adi

Adi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 00:57

Buna fetelor, azi am fost la control cu Maria si totul e ok doar ca NE OMOARA cu mancatul noaptea. Trebuie sa ii dau mai consistent la masa de seara. Acum am facut o incercare, i-am dat piure cu ficatel si nici vorba sa se mai apropie de biberon, "canta" cu taica-su prin dormitor in bezna. Ca sfaturi am receptionat ca o completare la lista Crisei - diaree - sa vem la noi un lapte Milupa H de ex, faina de orez, colimicina tablete - pentru muscaturi de insecte - betadina - solutie si crema. Eu vreau sa plec o sapt a tara si am cerut si eu sfaturi. Ducandu-ma la Polizu era si ginecologul meu de garda asa ca m-am dus la un control. BIBI- Branescu il cheama pe dr si e OK, cu cotizarea de rigoare. Eu am avut acum vreo cativa ani o cervicita pe care o alta dr a incercat sa mi-o vindece prin tratament si nereusind mi-a propus cauterizarea. Nu am acceptat si am facut un tratament naturist pe baza de propolis si s-a vindecat. Dr era super incantata crezand ca in urma tratamentului ei m-am vindecat (nu am avut curaj sa ii spun ce am facut). Acum ar fi revenit problema, i-am spus dr ce am facut atunci si a spus ca rezultatele obtinute astfel nu sunt definitive si ca de fapt nici cauterizarea nu este solutia deoarece acopera tesutul bolnav in profunzime. Solutia ar fi o inteventie cu anestezie generala cu scoaterea tesutului bolnav.[q] Momentan acum mi-a dat sa fac tratament cu ovule Macmiror si un antiinflamator. Apropo de contraceptie, noi... cu calendarul. Cica spermatozoidul traieste 7 zile asa ca ... "poti sa o furi" vorba dr. Eu stiam ca traieste mai putin. In fine. Va las si noapte buna ca puiu' meu nu are ganduri de somn.

#3
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 11:25

Buna, fetelor! Nu s-a tinut intalnirea, nu? Poate saptamana viitoare o sa putem veni si noi, dar fara tati ca va fi plecat. Adi, pai cu calendarul am ramas si eu gravida acum doua luni la 2 zile de la menstruatie. De ce naiba mai apare in toate cartile si brosurile de contraceptie nu stiu. Referitor la cervicita, pe care am avut-o si eu acum multi ani, eu am rezolvat-o cu vaporizare laser. Sa zicem ca e tot un fel de cauterizare, ma rog, dar reface tesutul foarte bine, nici macar nu lasa cicatrice. Fetelor, eu sunt la doua saptamani dupa pierderea sarcinii, uterul a fost curatat, dar eu tot sangerez abundent. Nu mai stiu ce sa fac. La control dr. a invocat calitatea slaba a uterului, dar ma cam ingrijorez. I s-a mai intamplat cuiva asa ceva? Poate ar trebui sa postez separat un subiect pe tema asta pana ma duc la alt control. Va pupam pe toti si toate Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

#4
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 12:38

Era odata o gasca ( si acum tot gasca e) tare aiurita. Deh, ce sa-i faci daca nu stie sa acceseze internetul de cand cu astia de la Connex care au facut nu stiu ce scheme ca-mi prin durechile si dupa 30 de minute de incercari inchid calculatorul si ma duc in dormitir bombanind. Ca daca stiam si eu ce si cum intram pe net de acasa si nu mai veneam ca fraiera in Tineretului sperand ca poate poate. E adevarat ca am ajuns si fara Fornetti(ca n-am mai avut timp) si fara carucior, da cu copilu si colegu de mana. Am dat niste ture, am incercat sa vorbesc cu Crisa la telefon(eu eram aia care a sunat pe la 15.30)si apoi am luat-o agale spre casa. Oricum cea mai grea parte din toate mi s-a parut alegerea jucariei[bang][bang][bang]pe care acum, avand in vedere ca noi saptamana asta plecam la mare, o sa o stapaneasca cu maretie David. Da, lasa sa fie in we asta 28 de grade ca ne descurcam noi foarte bine si la mare si apoi, oricum am programat o intalnire cu Cornelia si Mariuca.
quote:
Eu am avut acum vreo cativa ani o cervicita pe care o alta dr a incercat sa mi-o vindece prin tratament si nereusind mi-a propus cauterizarea. Nu am acceptat si am facut un tratament naturist pe baza de propolis si s-a vindecat. Dr era super incantata crezand ca in urma tratamentului ei m-am vindecat (nu am avut curaj sa ii spun ce am facut). Acum ar fi revenit problema, i-am spus dr ce am facut atunci si a spus ca rezultatele obtinute astfel nu sunt definitive si ca de fapt nici cauterizarea nu este solutia deoarece acopera tesutul bolnav in profunzime. Solutia ar fi o inteventie cu anestezie generala cu scoaterea tesutului bolnav.
Adi, matusa mea a avut o problema asemanatoare si dupa ce s-a chinuit cu diverse interventii prin spitale a facut, de la sine putere, un tratament cu niste ovule luate de pe undeva din Iasi(oricum ceva tot pe baza de plante). Nu stiu cum se numesc si nici exact cat dureaza tratamentul, dar acum are un uter de domnisoara iar testul Pap i-a iesit ff bine. La sfarsitul lunii vine in Bucuresti pe la mine si atunci am sa iau toate datele de la ea.

#5
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 12:40

Buna dimineata, fetelor! Elena, stiu ca pe biletelul pe care mi l-a dat mie dupa chiuretaj scria ca trebuie consultat urgent dr. daca sangerarile sunt abundente sau dureaza mai mult de (?) zile. Dar tu zici ca ai fost la control. Eu am sangerat vreo saptamana si incepusem sa ma ingrijorez, dar nu era abundent. Iti doresc multa sanatate! Adi, multa sanatate si tie! Vad ca nu v-ati intalnit. Pai, Bibi, daca se tine intalnirea sapt. viitoare, sarbatorim si noi la Constanta. Ori iesim pe undeva, ori facem un gratarel la mine, eventual si tort pt. "sarbatoriti". Ce zici? A trecut "supararea"? Calina, da o cautare cu gender predictor pe Google si gasesti o groaza. Problema e ca gasesti si mai multe variante[:D]. Va pupam Cornelia si bb Mariuta http://community.web...ser/cornelianis

#6
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 12:48

Neatza fetelor, Inteleg ca nu v-ati mai intalnit... pacat, dar nu era vremea de partea voastra. BIBI, sper ca nu te-ai suparat ca ai ramas singurica pe acolo... Am fost astazi la alocatie si in caz ca mai este cineva interesat o sa va spun cum a fost la noi: 1. M-am dus la sect. 1 sa imi trec copilul in livret si am facut si copie dupa livret, dar la alocatii nu mi-au cerut livretul, cred ca era bun numai pentru indemnizatia de nastere 2. M-am dus la leaganul de copii Sf. Maria, unde nu mi-au cerut decat certificatul de nastere, copie+original, si buletinul meu, copie+original. Nu a fost nevoie de negatie, m-a intrebat de ea, apoi m-a intrebat cat are copilul si cand a auzit, nu mi-a mai cerut-o - probabil daca era mai mica, era nevoie. Imi vine prima rata peste 2 luni, acasa, se da retroactiv pe 1 an, si dupa ce vine prima oara te poti duce in strada Parintele Galeriu etc. etc. sa specifici sa ti-o trimita intr-un cont. Poate acum dupa ce m-am agitat maresc si astia suma [:D][:D] Aseara am fost in vizita la nasi si era plin de copii, serbau ziua fetitei lor (6 ani). Era o alergatura generala, se gadilau, topaiau, iar Stefania era cea mai mica si umbla pe jos de-a busilea printre picioarele lor [:D]. Ii place asa mult cu copii, trebuie sa o scot mai des. Si apropo de sezon ghinionist la masini, am reusit si eu sa ii zgarii sotzului masina, intr-un stil tipic feminin: a mers cand am intrat cu fata, dar cand am dat cu spatele, nu stiu de unde a aparut un stalp din ala mic de parcare si s-a infipt drept in usa din dreapta. Bineinteles ca trecea pe acolo un tip care radea de mine pe sub mustata, imi venea sa ies la el, dar de fapt avea dreptate ca eu eram toanta [:D][bang]. Parca parca se lumineaza vremea, va dorim saptamana usoara tuturor si vacante placute calatorilor.

#7
pufulet

pufulet
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 13:27

01 iunie Alex si mami Marina 01 iunie Andrei si mami Dana (Marioara78) 03 iunie Alex si mami Malina 03 iunie Ruxandra si mami LaviniaC 04 iunie Diana si mami Denisa 13 iunie Vlad si mami Martta 13 iunie Denisa si mami Calina 14 iunie Ruth si mami Lya 14 iunie Alex Victor si mami Marox 16 iunie Daniel si mami Doinna 18 iunie Catalin si mami Dani-da 18 iunie Flaviu si mami Mihaela 19 iunie Ionel si mami Marika Stefan 22 iunie Marius Cristian si mami Romana 24 iunie Tudor Andi si mami Bobi 25 iunie Luca si mami Andra 25 iunie Rares si mami Mirunaa 27 iunie Maria si mami Adi 27 iunie Stefania si mami Kehleyr 02 iulie Maria si mami Cornelia 03 iulie Paul si mami Alexa 04 iulie Mihai si mami Kara 04 iulie Matei si mami Romana 74 05 iulie Matei si mami Madishor 06 iulie Cindy si mami Catan 06 iulie Daniel si mami Mica 07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza 07 iulie Rares Andrei si mami Crisfilip 08 iulie David si mami Bibi 08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa 08 iulie Teodora si mami Nicol74 09 iulie Iris si mami Azibel 10 iulie Alexandra si mami Amik 14 iulie Sara si mami CorinaElena 14 iulie Tibi si mami Doina Sanda 16 iulie Emma Ana si mami Iuliana 18 iulie Taisia Eliana si mami Gio 18 iulie David si mami Salina 19 iulie Alexandru Constantin si mami Irina 19 iulie Calin si mami Maadi 21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta 21 iulie Mihai si mami Elena ltd 22 iulie Alexia si mami CriXia 24 iulie Simona Andreea si mami Gianina 25 iulie Emma Maria si mami Claudya 27 iulie Paula si mami Maria 28 iulie Tiberiu si mami Bychi 28 iulie Stefan si mami Anto 28 iulie Maria Ianina si mami Madic 29 iulie Maria Catalina si mami Ioana Sora 29 iulie Mara si mami Amalia 30 iulie Irina si mami Aditzu 31 iulie Daria Maria Antonia si mami Tango pufulet

#8
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 13:39

Pufulet, adauga-l te rog pe lista si pe Alexandru Eduard si mami Magda- 31 iulie (fiind cel mai mic, se pierde pe drum [:D]). Cornelia

#9
carmenutza

carmenutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 14:26

Mai sa fie ...avem cuib nou.."clubul scutecelor"...cat pe ce sa va pierd[:D] Bibi, imi pare tare rau de ai ajuns pana acolo degeaba....uite iti cer eu scuze in numele " Comunitatii"....sper sa nu mai fii suparata.[iartama] Astazi am facut 11 luni.....waw...cat de mari suntem.[bis] Sambata am lasat-o si noi pe Maya la bunica ca am vrut sa mergem la Troia...da' fara noroc ca nu mai erau bilete....asa ca am fost sa mancam la "Rubby Thuesday" un restaurant americanesc din Mall...yamm..papa bun..da' tipic ptr. americani..te faci [grasa] Spuneti-mi si mie daca stiti...daca iesi cu bb din tara trebuie sa-i fac pasaport sau il trecem pe pasapoartele noastre? Carmen si bb Maya Alexia

#10
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 07 iunie 2004 - 14:52

Ce bine ca pun altii intrebarile pt. mine. Vreau si eu sa stiu daca trebuie pasaport separat. Noi nu avem inca nimic stabilit, dar luam in calcul si o iesire din tara. Ne gandisem si noi la o vacanta la mare [:D] in Turcia, Grecia sau Croatia. Ne mai gandim. Eu as vrea totusi la munte, ca as putea sa fac plaja acasa cat vreau (doar ca nu prea vreau). Vineri s-a inaugurat un loc de joaca pt copii (ultima zi de campanie electorala[:D]). A fost o imbulzeala, ca la balci...si hop si eu cu Mariuta. Am gasit leagane pt. bb-i (doar doua) si am stat la o coada... dupa noi coada in continuare. Am dat-o uta pe Mariuta [:D], ne-am pozat si am vrut sa plecam. Dar ce credeti ca a fost usor? S-a pus Maria pe un plans si se tinea asa de bine de leagan, abia am scos-o in urlete (dadea si din picioare!). Asa ca il bat pe tati la cap sa instalam leaganul acasa. Ramasese pt.duminica. Dar duminica a plouat, asa ca mai asteptam o saptamana. Stiti ca sapt. trecuta nu am prea fost in forma. Dupa ce ca nu ma simteam bine, cand ieseam in oras ma apuca disperarea: ma simteam asa de batrana imbracata in negru, maro, bejuri. Asa ca am facut shopping terapie si mi-am luat haine roz, orange, verzi [zz]. Doar ca s-a stricat vremea si eu tot in maro m-am imbracat azi. Si a mai aparut o problema deloc neglijabila: pot oare sa vin la birou in culorile astea? Hai ca m-am intins. Aveam chef de palavrageala. Va pup! Cornelia http://community.web...ser/cornelianis


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -