Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilasii din 2002


137 raspunsuri la acest subiect

#21
hi_lara

hi_lara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 02 iunie 2004 - 21:31

Draga Gabriela, de mult survolam site-ul ca sa vad ce mai fac puiutii de 1-2 ani. Ai avut o idee excelenta. Sa ne traiesti!! Te rog sa ne adaugi la luna sept:Horia nascut in 18/09/2002. Despre progresele noastra ce pot sa spun decit ca este foarte preocupat de vorbit de prin luna februarie. Orice cuvint care-i place il repeta si prima data il spune foarte bine dupa care trebuie sa te prinzi.Acum e procupat de povestea lui Pinochio caruia ii spune Pinoco si arata cum se scarpina Pinoco la nasul lui lung. Este tare haios.De vreo doua zile raspunde cu "ba da" si "ba nu" si culmea, le foloseste tare bine. De unde o fi invatat...nu stiu. Copii astia sunt o permanenta sursa de uimire pt noi. multumim inca o data si sa auzim numai de bine Ligia si Horia (1 an si 8luni)

#22
alinamoro

alinamoro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.879 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 00:22

Fetelor,noi am sarbatorit ziua de 1 iunie cu Cefaclor,Nurofen si Mucosolvan.[alcool][V]Dragos a facut rosu in gat si pe deasupra ii mai iese si un canin.Ne pacaleste tare rau timpul asta si nu mai stiu cum sa-l imbrac.L-am lasat sambata mai dezbracat si nu era foarte cald. Ieri si azi a facut kk pe olita,dar numai cu bona,dupa-masa cand am fost eu acasa a facut in pampers.Abia astept sa scapam de pampers odata! PS.Gabbriela e o mica greseala la listuta,ai pus Povestea nasterii la Cristinacsa si trebuia la Mariailin(la luna iulie).O cunosc pe Cristinacsa si asa am observat greseala,am vrut sa citesc la ea. Va pup mamicilor cu copilasi![dual][dual][dual] alina

#23
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 01:38

Alexandra, irinai, hi_lara bine atzi venit la subiectul nostru, sa ne povestitzi cat mai multe despre copilashi voshtri, sa va traiasca minunile si sa cresca mari si sanatosi. Alina Morostes multzumesc pt advertisment, inca lucrez la listutza, o sa verific toate persoanele, daca pozele correspund cu numele bb si daca poveshtile corespund cu numele si data bb. Daca se mai gasesc eventuale greseli va rog anuntzatzima si iertatzima pt ele. O zi buna si multa sanatate. Gabbriela & Julian [bibe] http://f2.pg.photos....ela_h/my_photos

#24
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 11:54

Bine v-am gasit, mamici cu copii din 2002, ne bucuram ca ne-ati primit si pe noi. Silvia mea a luat-o mai incet cu vorbitul, abia acum (2 ani si 3 luni) incepe sa faca propozitii, dar intelege tot. Si numara pana la 10. In schimb canta si danseaza frumos si are simtul ritmului. Cu olita - face daca o prinzi, dar nu prea anunta, mai ales la pisu. De fapt mai nou s-a smecherit, anunta ca vrea pisu cand de fapt vrea sa-i schimb pampers-ul. Odata vazuta pe olita zice: "atu" (altul). Mananca singura cu lingurita, furculita, bea din canita, dar laptele il prefera din biberon. Imi place de ea ca daca are furculita in mana se chinuie oricat sa prinda mancarea si nu mai incearca sa o ia cu mana. Nu va speriati: are o furculita din plastic. De fapt pentru carne ii dau o furculita din inox dar sunt cu ochii pe ea. Tot stam si ne uitam la ea si ne miram cat de repede a crescut. Probabil ca asta e valabil si pentru voi.... Si cum se face, din zi in zi, tot mai dulce. Lavinia & Silvia

#25
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 13:58

Bravo fetelor, tare faina lista! Multe [flo][flo][flo]de la noi pentru munca voastra! Noi nu am mai scris demult asa ca iata noutatile: Clara, la un an si 9 luni, inca mai mititica decat copii de varsta ei ( cele 7 sapt. de prematuritate, plus ca seamana cu mami care-i maruntica ), are 79 cm si 11 kg, dar e dolofanica si tare vioaie. De vreo 5 saptamani mergem la inot, in fiecare sambata, si a facut ceva progrese, incepe sa stea si singurica, doar cu aripioare la manuta, fara a fi tinuta. Suntem tare mandri de ea. Cu olita ne descurcam binisor, caca de obicei il face la olita, si pisu, dar fara sa anunte, daca suntem inspirati sa o punem la momentul cheie. In curand vreau sa o las ziua fara pampers, trebuie doar sa-mi fac curaj. Vorbeste din ce in ce mai bine, stalcit in stilul propriu, dar stie din ce in ce mai multe cuvinte si face si propozitii de 2-3 cuvinte. Canta si chipurile mai si danseaza, cand e vreo melodie mai ritmata. Se catara peste tot, tre' sa fim cu ochii pe ea tot timpul. Pe afara, in general nu prea se joaca cu copii, mai mult singurica, doar daca sunt si verisoarele ei, pe care le iubeste tare mult, e tare bucuroasa, se duce la ele si le imbratiseaza tot timpul. Pe mine ma adora, e foarte atasata de mine, cand sunt acasa nu pot face nici o miscare fara ea, ma draganeste tare des, ma mangaie si ma pupa, e atat de dragalasa, mi se topeste sufletul de dragul ei. Numara singurica pana la 4, si ajutata pana la 10. Stie si zilele saptamanii pe sarite, si cateva culori. Stie cum o cheama, cati ani are si cate luni. Ce sa mai zic, hai ca m-am laudat destul... Ma duc acum sa mai citesc din povestile altor mamici. Pupici tuturor bebicilor si mamicilor de 2002! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 8 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

#26
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 14:30

La povestea nasterii la noi, daca dau click pe ea imi apare alta poveste..huh. Linkul corect e: http://www.desprecop...info.asp?id=456 Luizax - karkotash shef!

#27
nadina

nadina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 15:17

Dragele mele, mandarina o roaga pe muni(buni) sa-i faca godi-godi(sa o scarpine)si intinde ba manuta,ba piciorul...ori ridica bluzita la spate. Ieri m-a ajutat la curatenie, a luat prosopul cu care sterg vasele si a inceput sa lustruiasca gresia din bucatarie. Am pupat-o, mi se pare normal, nu ? :)) Ne alergam cu pisica prin casa si pis-pis pare sa guste acest joc, se ascunde de noi, ne sare in fata sa ne sperie si apoi o tuleste...si noi dupa ea. Veselie mare. Luizax am citit despre Alex cel frumusel la link-ul dat de tine. Pupi pentru gelatul cel bronzat si ma-sa haioasa. Nadina

#28
livia72

livia72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 15:21

Hai sa va spun si eu de Alex. Are 1 an si aproape 7 luni si de vreo luna face progrese de la o zi la alta. Totusi, nu prea vorbeste (in afara de pa), decat in limba lui si nu am prea facut cunostinta cu olita. Manaca destul de bine, bea inca cu biberonul (astept sa se faca caldura ca sa-l las cu canita, bea din ea daca i-o tin eu), mancam cu lingurita cate ceva mai solid (cu murdariceala de rigoare). Aratam ce vrem, ne uitam pe poze si o punem pe mami sa ne spuna ce e acolo, ii aducem lui buni pantofii sa ne scoata afara, ii inchidem usa si o dam afara cand vine mami acasa, suntem pupaciosi si cand vrem la culcare o luam pe mami de mana sa ne duca la patut. Afara alergam un pic si ne apuca lenea, vrem sa fim luati in brate si mai nou am invatat sa ne cocotam singuri in topogan si ne dam singuri. Suntem morti dupa butoane si rotite si mingii.Ne urcam singuri si intoarcem ghidonul la tricicleta. Bem o gramada de ceai... de am speriat lumea. Cam asta facem noi deocamdata. Dar mai crestem... Livia&Alex

#29
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 15:21

hi hi, mercic nadina [pahar] Luizax - karkotash shef!

#30
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 16:28

ruxi, unde mergeti la inot? De cate ori pe saptamana? Cu lasatul fara pampersi... experimentez eu: o las pana uda 2-3 pantalonasi si dupa aia ii pun pampers. Cica daca ii lasi uzi, nu le place si incep sa te anunte cand vor sa faca. Silvia daca e uda se dezbraca si vine cu hainele la mine si cu reclamatia:"Uda!". Lavi & Silvia


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -