Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de iunie iulie 2003 (20)


141 raspunsuri la acest subiect

#91
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 02 iunie 2004 - 18:05

quote:
Bibi,se pare ca o sa ai noroc de vreme misto la mare, cica asta este ultima saptamana ploioasa..dupa care vin caldurile.
Ma bazez pe tine ca am vazut ca omori site-urile cu vremea[:D]

#92
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 02 iunie 2004 - 19:11

Dragele mele, Iaca am sosit de la doftor. Am luat rezultatele analizei: fatul era Ok insa placenta a avut ceva probleme. Doctorita care a facut analiza (fat+placenta) a concis ca uterul nu a fost pregatit dupa prima sarcina (nu este o regula) si mi-a recomandat o pauza de cel putin un an daca mai vreau un bebe si intre timp alimentatie cat mai sanatoasa (carne, branza, legume, fructe), alcool cat mai putin (mai ales in perioada de conceptie) si eventual ceva analize hormonale mai incolo. Va spun asta ca sa aveti si voi idee (daca va bate vreun gand de bebe no.2 sau de bebe no.3). Trebuie oricum sa rezolv intai problema cu colposcopia (dupa ce colul e curatat bine de orice infectii - de care eu am mai avut) si testul papanicolau. Acum mi-e teama si de astea. Dana, io de ce nu pot sa vad si pagina 2 de poze la pagina ta? Sunteti tare frumosi toti si Stefania a crescut tare mult!!!!!! Ma intreba cineva de medicamente necesare la drum. Fac io o lista cand am timp si o postez ca acus trec la facut mancarica. Romana, mai bine ca ai stat cumintica mereu acasa. Ai fost mai protejata de virusi si alte alea. Io imi fac procese de constiinta ca si viroza aia pe care am facut-o la Breaza i-a fost poate fatala Marei. Carmenutza, nu te-am felicitat de aparitia pe prima pagina. Te-am recunoscut din prima cand am intrat dupa concediu. Of, Doamne, ce dor imi era de voi!!!! Pupa Crisa

#93
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 02 iunie 2004 - 19:38

Crisa, ma bucur sa te vad prin zona [flo]. D.

#94
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 02 iunie 2004 - 21:19

Maria, Sa fac apoplexie cand citesc la mamici peste 35 de ani ca ai facut-o pe Paula la 36 de ani. Io credeam ca ai 20 de ani [;)], nu stiu de ce ca doar stiam ca o ai si pe Miruna si intre ele nu-i chiar distanta mica. Mai ce mamica curajoasa!!!!! P.S. Deci mai am o sansa!!!!! Pupa Crisa

#95
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 02 iunie 2004 - 21:23

Tot io, asa ca va dati seama ce mult v-am dus doru! E cineva din Berceni care vrea sa vina la aerobic? Am gasit o sala cu o profesoara super si am inceput sa ma duc de ieri. Am zis ca asta sigur ma scoate din starea de "n-am chef de nimic" in care am intrat. Pupa Crisa

#96
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 02 iunie 2004 - 21:46

Iata lista cu medicamentele pe care le-am avut cu mine in concediu: - diaree (<4 scaune) – smecta ½ plic/2 zi - diaree (> 4 scaune) – ercefuril (capsula se desface si ii dai ½ praf la 12h in ceai timp de 5 zile) - varsaturi – metoclopramid 3 pic/3zi inainte de masa cu max. 20 minute - febra – supozitoare (paracetamol sau novocalmin 2/24 h) sau Novalgin (10pic odata – pt. febra mare) sau nurofen/eferalgan/calpol - nas infundat – ser fiziologic/ ser efedrinat /nasomer/merimer (apa de mare sterilizata prezentata sub forma de spray) - gel pt. gingii - mi-a zis ca la mare sa-i dau calciu gluconic/1/2 fiola/10 zile - tuse cu expectoratie – ambroxol (sirop 1 ligurita/2-3 zi sau 12-15 pic/2-3 zi) - tuse seaca – paxaladine ½ lingurita/2 zi - sa am la mine un antibiotic ospamox 1 lingurita (5 ml) la 8 sau 6 ore - dureri urechi - otocalm 2 pic/4 zi (solutia calduta) - conjunctivita (ochi inrosit, puroi) – genticol 1 pic/5 zi in ambii ochi indifferent daca afectat este un singur ochi (pe durata cat ochiul e infectat si doua zile dupa) - eritem solar – Claritin ½ lingurita/1 zi cateva zile - crema cu protectie maxima - alergie alimentara- Claritin ½ lingurita/1 zi cateva zile si bubitele tamponate cu alcool mentolat - intepaturi de insecte (bubite rosii) – tamponate cu alcool mentolat sau alifie chinezeasca - prevenire intepaturi tantari - solutie de protectie impotriva tantarilor de la Jhonson (se cheama off) si pastiule de tantari Pupa Crisa

#97
alinuta

alinuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 02 iunie 2004 - 21:59

Am reusit sa citesc tot!!! Treaba care la mine cu greu se poate finaliza, dar voila - am citit! Asadar, s-o luam pe bucati: Mar_gia - ma prezint cu mieluselul ca na, fara sa vreau, iti botezai copilu'. Dar tu o sa ma ierti te rog tare! Crisa si Mihaela - bine ati revenit, proaspete si odihnite sper, numai bune sa va reintrati in painica. Crisa, sper ca toate analizele tale sa iasa bine. Romana - ma intreb oare daca mai faci fata, acum pe ultima suta de metri? Mai ai putin, mai rezista nitel si acus-acus bebeliciul nr.2 va face ochisori. (apropos - toate fetele te-ntreaba de nume, te sacai si eu, ce nume ati ales?). Elena - sanatate lui Mihai si bafta Oanei la operatie. Dana - am vazut pozele - ce dulceata de fetita aveti, sa va traiasca! Claudya - Emma ta e star in devenire, are simtul camerei nu gluma! E scumpica foc, in costumele de baie nu mai zic - papusica! Si doua vorbe despre noi: se pare ca duminica vom participa si noi la o intilneala cu mamici si bebelici in Central Park in New York, ca mai aproape nu se putu. Vor fi bebelici de iulie, august, septembrie, si octombrie cred, asa ca se aduna ceva populatie. Gargaricioasa mea si-a mai confectionat un dintos, a ajuns la impresionanta cifra 2, si in continuare e mare rozatoare. De cind cu ridicatul pe mergatoare, nu mai are stare. Acum citeva zile am pus-o in pat la nani-nani de dupa-amiaza, cu muzicuta si Totolino linga ea (catelusul ei favorit) si mica mea da sa doarma. Am iesit din camera, am mai auzit ceva foiala in monitor si-apoi liniste. Zic ia uite ce repede a adormit, ma duc sa pun o paturica pe ea. Si ce sa vad? Gargaricioasa mea statea in fundulet in pat, cu o minuta se tinea de balustrada patutului si iac-asa dormita ca Gheorghe sprijinit de stilpul garii. A-nceput sa se ridice catinel pe cele 2 mergatoare, si face ceva pasi dar timid rau. Nu-i nimic, asa invata. Se ridica si la masuta din sufragerie, si desi am lipit banda cauciucata de jur-imprejur, nu stiu cum face ca tot mai ia cite-o frunte de biata masa. Daca sint linga ea, ii distrag repede atentia, si uita de plins, daca nu, da niste apa la soricei, si-apoi incepe sa "certe" masa si zice intr-una na-na-na-na-na. Nu stiu pe unde a prins cu nanana-ul asta, ca de certat eu n-o cert, ta-su nici atit, vecinii vorbesc pe limba lor. Si uite-asa. Mai nou, dupa ce face kk, incepe si striga "ca-ca". Nu mereu, ci doar cind e ceva mai consistent si o deranjeaza la poponeata. Si mama fuga-fuga sa bibileasca odorul. Iata ca m-am intins ceva, mai intru pina simbata sa va urez intilneala frumoasa si vreme pe masura. V-am pupacit pe toate!

#98
alexandrueduard

alexandrueduard

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 00:55

Crisa: ai fost foarte aprovizionata in concediu. Foarte utila listutza. O sa o copiez si eu. Eu nu am gasit crema Off. De unde ai luat ca la noi in parc sunt f multi tantari. Bibi: vad eu ca tu vrei sa scapi de gatit [papica]........Nu-i nimic. Bun si Forneti. Romana: Iti tin pumnii. Mai este asa de putin.... Cred ca abia astepti sa-ti vezi bb 2. Deci pana la urma a ramas pe 5 iunie, ora 15:00, in Tineretului? Sper sa fie vreme frumusica ca m-am saturat de ploi. Nu se mai inscrie nimeni pe lista? Hai ! Prindeti curaj ! Magda si bb Alex puisor

#99
carmenutza

carmenutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 01:58

quote:
Originally posted by alinuta Gargaricioasa mea statea in fundulet in pat, cu o minuta se tinea de balustrada patutului si iac-asa dormita ca Gheorghe sprijinit de stilpul garii. A
Hai ca asta-i tare de tot....am ras de m-am prapadit. Bibi, asa "zice" astia de la Meteo...asta ca sa stii cui ii spargi capul, ca io ma sustrag...[fuga][:D] Crisule, da' stiu ca ai revenit in forta nu gluma....ai revigorat forumul..[;)] Noi (io si fie-mea) de cateva zile, de cand nu prea mai este vreme de stat teleleu prrin parc, o sui in masina si ii trag un program intens de vizite ..ne-am vizitat toate rubedeniile si prietenii...si tare bine ne sade....In seara asta tocmai ce am picat mai devreme acasa, am fost la nasi...da' l-am luat si pe tata. De abia astept sa va vad sambata...mi-e dor de voi![pup] Carmen si bb Maya Alexia

#100
carmenutza

carmenutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 03 iunie 2004 - 02:04

Ma, tot uit sa va intreb....voi luati alocatziile ptr.bb? Stiu ca este o suma derizorie, dar daca este de la stat, si o ceapa degerata este buna.[:D] Spuneti-mi si mie unde ati fost si cu ce acte, plzzz. Este adevarat ca daca nu iei banii pana intr-un an, nu-i mai pozti lua din urma? Luminati-ma si pe mine... Carmen si bb Maya Alexia


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -