Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura biserica? (5)


179 raspunsuri la acest subiect

#11
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 09:07

Conchita,daca eu as fi in locul tau i-as spune ca noi suntem in post acum si nu putem serba Pastele,dar as face o masa cu mancare de post pentru noi si de dulce pentru ea.Si i-as spune ca o astept cu drag sa serbam Pastele ortodox.Ar fi neplacut primele doua-trei dati,dar daca te sprijina si sotul,ai reusi pana la urma.Numai ca trebuie sa fi tu absolut convinsa ca asa e bine,ca sa poti face asta.Dar daca te-ar ajuta Dumnezeu sa gasesti un duhovnic,poate ca te-ar sfatui mai bine ca mine.
Referitor la rugaciunea inimii,si eu o spun de cate ori imi aduc aminte,sau cand am o ispita.Cred ca e nevoie de un indrumator pentru aceasta rugaciune atunci cand vrei s-o folosesti ca pe un mijloc principal de imbunatatire,si nu atunci cand o spui ocazional.Daca vrei s-o spui mereu,trebuie sa gasesti un preot care practica rugaciunea inimii si te poate calauzi,ca sa nu cazi in mandrie si in inselare.

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#12
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 09:24

irina, ai mare dreptate cu rugaciunea[flo] ai sintetizat foarte bine...

in schimb, despre masa pentru socrela, eu zic invers: sa faca de dulce:) ca e din dragoste, sa n-o sminteasca pe biata femeie:)



conchita, chiar nu gasesti nici un duhovnic in toata america aia?

macar o data pe an sa te spovedesti, decat deloc... e fff important:)






mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)


ajutati-l pe mihaita!

#13
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 09:30

Gandacel,pai asa am zis si eu,sa faca masa de dulce pentru soacra,cu tot ce trebuie pentru Paste,si sa faca pentru ei de post.Sau e mai bine sa manance si ei de dulce?Eu ma gandeam sa nu-si strice ei postul mancand de dulce,dar daca e din dragoste...Of,de asta e nevoie de duhovnic,ca noi ne dam cu parerea,dar pe el il lumineaza Hristos.[il]

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#14
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 10:03

asa e, greu cu libertatea asta!:)))))




mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)


ajutati-l pe mihaita!

#15
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 10:25

[:D]

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#16
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 10:58

Bag si eu un ochi mic pe aici, printre genti imense si mormane de lucruri adunate in mijlocul casei[:D], asa ca daca zic vreo prostie nu dati, ca-s debilitata rau zilele astea[alcool]

Vezi Ana, iubita mea, cum stau lucrurile? Cand discutam teoretic e una, dar cand ne izbim de chestii concrete in familiile noastre sau cu cei dragi, se cam schimba lucrurile... Trecand peste toate celelalte considerente, nu era bine acuma sa va puteti ruga cu totii in tihna si sa sarbatoriti impreuna, fara sa fie nevoie sa te intrebi daca faci bine sau nu, ca pana la urma e aceeasi sarbatoare, iar chestia cu data e, dupa parerea mea, cu totul relativa?... Dar asta e, e bine si asa - nu stiu in ce masura parerea mea are vreo importanta, avand in vedere ca gandim destul de diferit in problema asta, dar eu cred ca si Gandacelul ca sarbatorirea Pastelui impreuna cu soacra ta e un gest de dragoste si daca m-ar intreba cineva pe mine personal, eu sint convinsa pana in adancul sufletului ca Dumnezeu nu are nimic impotriva. Sa fie pacatul meu daca te sfatuiesc prost.
Pupici[flo] si abia astept sa ne vedem pe terasa aia decadenta[;)], sa punem tarile la cale cum se cuvine!

________________________________________________

To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

#17
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 14:00

Mei, si cu cei ca mine ce faceti [help] ?

Suntem pierduti de tot sau o fi un loc si pentru noi ? Da’ nu la loc caldut, ca aistia scumpesc iar gazul si o sa coste mult intretinerea [:D] !



Ca la mine, credinta [alcool] ioc, speranta – in cautare, iubire [amoras] – ratacesc in cautarea ei... iar la duhovnic [popa] se constata prezenta lipsei, rugaciune [ruga] cum pot si pot rar de tot.....



Cu stima,



Singur, DARAEL

Ratacitor prin Lume

http://www.geocities.com/dara2el/



Ajutati-l pe Mihaita!



“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#18
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 14:36

cu gandul la conchita si dilema ei in legatura cu sarbatorirea Pastelui si ce sa puna pe masa de Pasti - saptamana viitoare, mi-am data seama ca nu stiu prea multe despre post (cand si ce e voie si ce nu), poate aveti una din voi rabdare si bunovointa si timp sa-mi spuneti.

conchita, cautam de zor retete de post "festive" cand mi-am dat seama ca nu stiu cand e voie peste sau branza, samd... eu zic ca te poti inspira din bucataria vegetariana (am scos o gramada de link-uri si retete, daca esti interesata ti le pot trimite pe PM)

#19
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 15:40

Adela,intra la subiectul despre Postul Mare,iti raspund acolo.[pup]

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#20
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 16:49

quote:
Originally posted by gandacelu
conchita, chiar nu gasesti nici un duhovnic in toata america aia?
macar o data pe an sa te spovedesti, decat deloc... e fff important:)



daca m-ar ajuta cineva cu o "harta", hehe...eu de ce va zisei aici, crezi? in speranta ca poate, poate...

Irina, e complicat asa cum zici sa fac...oricum, in situatia data ma simt pionier al unirii, asa cum las eu de la mine cu Pastele, ca un bun ortodox ce sunt. :)

Cata, pai ai dreptate tu cu practica asta. dar cred ca o sa aplic ce a zis Elena pentru starpirea vanitatilor, o sa fac penitenta in slujba soacrei, poate ma spasesc, cine stie? :))asa, si sa stii tu ca Vaticanul tau, in timp ce tu erai cuminte acolosha printre valize si admirativa la adresa catolicilor, recomanda credinciosilor sa NU citeasca Codul DaVinci, cartea ta de capatai, ca sa nu se sminteasca. m-am gandit la tine cand citii stirea. :)) [pup]

si mai e ceva: sunt reguli speciale de indeplinit cand te rogi pentru altcineva? adica trebuie sa fii spovedit, etc? cum te rogi pentru altcineva, de fapt, asta e intrebarea? in asa fel incat sa fie primita rugaciunea si sa o faci ca la carte.

ups, mai era o pagina la subiect!
Adela, daaaa, multumesc mult, trimite! [flo]

-----------------------
Nu sta, ca sta productia


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -