Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi din Apr 2003 (12)


138 raspunsuri la acest subiect

#11
mihuletu

mihuletu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 11:54

sunt disperata fetelor, sara a facut si azi temperatura. cate zile i-a tinut pe copilasii vostri febra aferenta vaccinurilor? cum i-ati tratat de febra. si n-am incredere in soacra-mea, aseara nu si-a dat seama ca sara are febra, mi-a motivat ca nu-i mergea termometrul si de-aia n-a putut sa-i ia temperatura dar n-o cred... mor. daca nici diseara nu-i trece imi iau maine concediu. repede cu raspunsuri si solutii, va rog sara daniela si mami www.sara.haihui.ro

#12
vlada

vlada

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 15:52

Mihuletu - si noi am patit-o cu febra,insa nu stiu daca era din cauza vaccinului pt. ca in acelasi timp se lupta si cu 4 dinti care-i ieseau.Febra i-a scazut repede in urma supozitoarelor cu paracetamol si a siropului Calpol. Iesiti des in parcul Moghioros ? Pt. ca noi suntem acolo in fiecare zi si poate ne vedem. Ariel - imi pare extrem de rau,dar incearca sa fii tare si optimista si totul o sa se rezolve.Multa sanatate! Probleme cam avem si noi cu educarea,pt. ca desi stie ca nu are voie,persevereaza,iar daca ii dau peste manuta sau ridic tonul rade si face mai departe ca el sau se tavaleste pe jos urland...nici nu stiu sa zic care varianta o prefer... In schimb am fost week-end-ul trecut la mare si ne-am descurcat extraordinar de bine cu el si nu va zic cat de tare i-a placut.Cand s-a trezit cu piciorusele goale pe plaja si a vazut cat nisip e pt. joaca nu mai stia ce sa faca de bucurie.Si abia am reusit sa-l tinem sa nu intre in apa! Si nu va zic ce dulce este cu mutrita bronzata... Si Vlad are ghetute cu talonet, dar si adidasi, iar pt. vara ii luam sandalute tot cu talonet, la recomandarea dr. ortoped. Va pupam, Andreea si Vlad

#13
acvi

acvi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 16:00

Draga Mihuletu imi pare tare rau ca Sara se simte rau.Eu pt febra de la vaccinuri i-am pus lui Alex supozitoare cu paracetamol si novocalmin,i-am dat odata si Nurofen siropel dar a facut diaree si nu i-am mai dat de atunci. Multa sanatate si tine-ne la curent si pe noi!! Gabi[flo]

#14
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 16:32

Mihaela mai bine iti iei liber pentru maine,ca tot e vineri si n-o sa moara sefa fara tine.Chiar daca sa presupunem ca nu mai are febra mai bine o tii tu sub observatie.Noi i-am administrat doar un NOVOCALMIN supozitor si NU a facut febra. Sper sa treci si peste asta.Scuze ca am raspuns asa tarziu dar acum am venit de la DINTAR,azi mi-a facut o doza de injectie ca la cai,caci ma simt cu jumate de gura ca un elefant,nici urechea nu o simt. Vorbim mai tarziu,sanatate.

#15
Pico

Pico

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 17:12

Draga Mihaela si noi am avut problemele astea.Nu mai tarziu de seara Ioana a facut 39,5....dupa ce ieri dimineata a avut 38,2 iar alaltaieri seara 37,9. La febra mare te sfatuiesc sa-i bagi urgent supozitor cu algocalmin(novalmin) si impachetari cu apa si otet.Daca are febra mare poti sa o infasori intr-un prosop stropit cu apa si otet. de asemenea pune-i sosetele cu otet in picioruse si schimba-le la interval de 2,3 sau 5 minute.Fa-i si frectie cu apa si otet. Eu i-am mai dat Ioanei si Calpol si Nurofen.Le-am alternat. Azi dimineata la 5 mai avea cred ca 38.I-am dat 5ml de Calpol,i-am facut frectie cu apa si otet,sosetute iar la 7 i-am bagat un supozitor dupa care am culcat-o. Pana acum i-am luat temperatura de doua ori si avea 36,7. Va doresc multa sanatate.Cu febra nu te joci(la copiii pana in trei ani pot aparea convulsile). A...si foarte multe lichide. Raluca si Ioana mica.

#16
lexi

lexi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 08 mai 2004 - 04:19

Mihuletu, ce se aude cu febra Sarei? De la ce e, sau ce vesteste? La noi a inceput timid, cu un 38, sarind repejor in sus, am ajuns la spital, de unde nu ne-au mai dat drumul in urmatoarele 3 zile, perfuzii, raze la plamani, oxigen, antibiotice, etc... intr-un cuvant, pneumonie. Sper sa fiti bine pana am ajuns si eu pe-aici, asteptam vesti bune! Cary, esti o viteaza cu atatea probleme dintoase rezolvate in timp asa de scurt! Mie imi trebuiau, in medie, doi ani pentru trei plombe. :-) Pe bebelin noi il tinem hamuit in scaunelul de masina, personal consider locul din dreapta fatza (daca am inteles eu bine) ceva cam periculos. Statisticile il clasifica foarte neincurajator, asa ca mai stam in spate pana ne dau mustatile. Ariel, cuvintele sunt de prisos. Aveti nevoie de putere si speranta, ne rugam pentru voi sa fie bine. Ce mai face bebelina? Cum te imparte ea cu atatia copii zilnic? Corina, piticul meu doarme relativ bine, in zilele calme si linistite are 2 somnicuri, iar seara ajunge in jur de 9.30-10 in patut. De cand a fost bolnavior, am trecut iar la patul mare, va urma episodul cu dezvatul, pe care il tot aman. Mai avem un pic cu caldurica de san de mami, speram sa fie mai simplu cand ne-om obisnui cu culcatul fara desert. :-) La capitolul incaltaminte, o ducem destul de simplut, o singura pereche la un numar, rar cate 2 perechi. Si da, folosim din cele cu talonet, dar e destul de fin construit, nu mi se pare ca ridica bolta piciorulul foarte mult. Cam astea de pe la noi, sa ne auzim cu bine si cu sanatate.

#17
bendis

bendis
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 09 mai 2004 - 03:05

Prichindelul meu este f. sensibil. Daca un copil plange ... il "urmeaza". Nu suporta zgomotele "ciudate" (v. aspirator, blender, jucarii muzicale!). Dar mai nou constat ca a devenit hipersensibil. Este suficient sa te strambi la el si se pune pe plans si suspine ... Pur si simplu nu inteleg de ce... Ii arat cat de mult il iubesc, ne jucam. Practic cea mai mare parte a timpului ii este dedicata. Si totusi... Ce sa fie? Cum va petreceti week-end -ul? Astazi am fost la "iarba verde". Este incredibil ce mormane de gunoaie gasesti. Romanii sunt corigenti la acest capitol. Cred cam am strans cel putin 100 de bidoane ... Ce bunatati mai preparati? Ce jocuri inventati? GATA! Pana data viitoare toate cele bune! BENDIS http://photos.yahoo.com/dianabalas

#18
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 09 mai 2004 - 21:18

Ariel ce are Alexuta ca tare ma speriat sotul tau cand a discutat azi cu Razvan si mi-a spus ca ati facut noaptea la spital,sper ca nu e ceva grav si ii va trece repede. Sanatate multa si voua si fratelui tau,sa stii ca suntem alaturi de voi. Diana sa stii ca acum copiii sunt foarte sensibili si Axel dac ma fac ca plang si-mi duc palmele la ochi,vine imediat langa mine,imi da palmele la o parte si imi da un pupic dulce,ca sa ma faca fericita. Ii place teribil de tare la iarba verde si incerc sa ies din B. ori de cate ori am ocazia,ca sa uit de stres si poluare,azi la tara a pus mana pe bobocii de gasca si tare ia placut.II place sa se arunce iarba mare si ii place la nisip. Lexi cum a facut bebelinul pneumonie,l-ai lasat transpirat???nici nu vreau sa mai aud de antibiotice. Sper ca ati petrecut cu bine W-E,va dorim o saptamana buna!

#19
vlada

vlada

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 10 mai 2004 - 20:18

Ne-am facut si noi album...daca vreti sa ne vedeti,adresa este - http://community.web...er/vladstefan2. Am incercat sa le asez oarecum cronologic.

#20
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 10 mai 2004 - 20:46

Vlad e tare dragalas,ca toti copiii de altfel la varsta asta. Noi am fost aseara la artificii,adica eu si Rebecca,nu va spun cat am cautat un loc de parcare corespunzator,deoarece era peste tot impanzit de politie si jandarmerie,pana la urma m-am parcat intre 2 copaci pe malul apei la Metrou Izvor si am vazut focurile de artificii,a fost minunat,mare pacat ca a turnat cu galeata.Se pare ca ploaia va tine toata saptamana. Rebecca a tras chiulul de la gradinita astazi,caci aseara ne-am intors pe 23.40 si era foarte obosita. Nu stiu daca mi se intampla numai mie asa ca mai bine va intreb si pe voi: De cateva zile nu prea merge site-ul DC,ba nu incarca forum-ul,ba incarca foarte,foarte greu paginile si de multe ori ma las'pagubasa ca imi sare mustaru,asa face si la voi????? Pupici tuturor si s-auzim de bine!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -