Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici Iulie-August 2004(54)


184 raspunsuri la acest subiect

#21
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 12:02

Aaa...uitai...Braxton Hicks nu deschid colul! Sunt numai un antrenament pentru nastere, cum zicea Roxana..:) Monica [gravi] 28+ saptamani

#22
diana21

diana21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.513 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 12:04

Monicut, imi pare rau ca trebuie sa faci fata unor asemenea neplaceri. Ai grija de bebe!!! Si acum, sa va dau vestea cea mare!!! Azi-noapte, Strumfita mea a tropait pentru prima data atat de tare incat nu mai am dubii ca n-ar fi miscarile ei. La prima lovituram -am si speriat! |A dat cu atat putere... Am simtit chiar o lovitura adevarata, gata cu fluturasii!!! A topait toata noaptea, m-am trezit de vreo doua ori! A fost cea mai emotionanta seara de pana acum! Fetita Strumfita - 22 de saptamani in Burtica DPN 30 august, Sp. Municipal

#23
Ssarah

Ssarah
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 12:04

Neatza burticutze, Rox, am vazut in sfarsit si ultimele poze, super nasica.. Am fost aseara la dr, si mi-a spus ca sunt in super forma...la care eu.."da, dar am 9 kg in plus"[bang], "eee, dar iti sta bine cu ele"...Colul este ok, inchis, tare, chiar daca 3 cm nu sunt cea mai buna dimensiune. Pentru anemie mi-a dat sa iau fier cu acid folic (parca, nu inteleg prea bine) asa cum ma asteptam, iar pentru candida si streptococ B m-a trimis la o farmacie sa-mi prepare niste ovule cu antibiotic. A spus ca pt streptococ B imi va face si perfuzii cu antibiotic inainte de nastere, nu s-a aratat ingrijorat de treaba asta... Totusi, chiar daca am citit siturile despre asta, nu m-am lamurit pe deplin daca cu toate antibioticele luate mai exista un risc sa-l infectez pe BB... Daca mai aveti ceva extra date despre streptococ hemolitic grup B v-as fi tare recunoscatoare .. De acuma voi merge la control din 2 in 2 saptamani... A, inca ceva, aseara, la jumate de ora dupa ce m-am intors de la spital m-a apucat o durere crancena in dreapta, incepand de la buric pana deasupra operatiei de apendicita, nu puteam sa fac nici o miscare, parca aveam un cutit acolo. M-am gandit ca or fi gaze ceva, nu stiu ce sa spun, m-am trezit si azi-noapte in somn cu aceeasi durere. Acuma vad ca m-a lasat, dar nu sunt pe deplin lamurita ce a fost, voi ati avut asa ceva? Alexa [gravi] - 28 saptamani 26 ani, DPN 19 Iulie, Dr. Parvu, sp.Elias http://community.web.../user/alexpavel

#24
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 12:08

Doamna Bibi, ai mare grija ca bantuie o gripa prin Bucuresti, mie toata lumea mi-a zis sa stau in casa (io cam trisez ...nu respect indicatiile doctorului de stat non stop la pat, asa ca ma mai intalnesc cu lumea...[:D][:D]) Azi ma intepai pentru analize...e misto chestia asta cu trecutul in fata tuturor la coada la doctor, oricum nu a durat decat 2 minute asa ca nu are lumea de ce sa se supere, dar radea omul..."ete ca ai si tu avantaje"...hehehe Monica [gravi] 28+ saptamani

#25
diana21

diana21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.513 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 12:13

Frumoase pozele!!! Acum le-am vazut si eu! Vreau sa va intreb pe cele care aveti medicul de familie la Unirea daca se platesc consultatiile acolo. Habar n-am si vreau sa merg maine. Fetita Strumfita - 22 de saptamani in Burtica DPN 30 august, Sp. Municipal

#26
Doamna Bibi

Doamna Bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 12:15

Va multumesc de sprijinul moral,chiar aveam nevoie.Stiti eu de felul meu sunt tare,puternica,dar la un moment dat ma doboara chiar daca la exterior ma dau tare.Iar azi e una din zilele alea... Lia,ai dreptate sunt maturi,dar nu ma lasa inima sa nu intervin cand vad pe cineva neajutorat,asa e felul meu.Si pe strada daca vad oameni sau animale suferind intervin.De multe ori mi s-a intamplat sa fiu mama ranitilor si nu pot altfel,mai ales cand e vorba de cineva din familie. Corina,super,abia astept sa mergem,ma bucur ca mergi si tu.Cine zicea ca mai vine?????? Monique si bebe mic 22 sapt. in burtia DNP 30 august 2004

#27
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 12:15

Alexandra, la 9 kg esti fotomodea! Daca iti face perfuziile alea cu antibiotic inainte de nastere io intelesei ca nu e problem (de asemenea am inteles ca la strep B nu prea ajuta antibioticele luate in timpul sarcinii ...perfuziile alea's bune). Nu uita sa ii aduci tu aminte de fiecare data ca trebe sa le faca...sa nu ai nici o grija... Dureri din alea ascutite numai pe o parte nu sunt contractii ...Parerea mea e ca sunt de la intestine (logica imi spune ca nu pot sa am contractii numa pe o parte a uterului...:))). Am si eu, trec intr-un final dar sunt extrem de rele... Monica [gravi] 28+ saptamani

#28
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 12:18

Alex ma bucur ca este totul ok cu voi. Si mie mi-a zis dr de la Cantacuzino ca va trebui sa fac tratament cu antibiotic inclusiv in ziua cezarienei ca sa nu se transmita listeria la copil. Daca nasti natural probabil ca exista si riscul transmiterii streptococului ala si perfuziile cu antibiotic il inlatura.

#29
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 12:19

Alex bravo ptr vestile bune...sa o tinem tot asa!!!! nu cred ca mai trebuie sa iti faci probleme legate de streptococ de vreme ce iei acum ovule si inainte de nastere perfuzii.....asa ca stai linistita dinspre partea asta. Monicule asa deci, cu trisarea.....las' ca nici sa te lipesti de canapea nu-i bine..incet si usurel nu se intimpla nimic rau. si aici e innorat si bate un vint...hahahaha, de constanta.... he, imi pare bine ca e ok cu contul si cu pozele...intrasem la idei ca-s prea misto si mi le-au furat astia [:D]....

#30
mihaella

mihaella
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 12:19

Neatza la burtici, Monique,iubita,te inteleg perfect intru cat am patit acelasi lucru cu peritonita sotului.Incearca sa gestionezi cu calm situatia si sa nu te agiti prea tare.Eventual roaga pe cineva sa te ajute.Ai grija de tine si nu te extenua.Numai bine tie si sotului! Lia,si eu am trecut cum bine stii prin schimbarea de doctor.Urmeaza-ti instinctul si alege-l pe cel care itit confera incredere si nu alte avantaje.Contractiile de care vorbesti le am si eu,dar nu sunt problema cat timp nu cedeaza la antispastice.Despre col,nu e cazul sa te ingrijorezi,pentru ca nu-l deschid . Alex,tipul asta de durere l-am avut si eu imediat dupa Paste.Acum in zonele in care simteam ce spui tu,simt usturime.Eu am intrebat dr. si mi-a explicat ca sunt ligamentele.Eu una simt ca nu-mi mai ajunge pielea. Pupi, Miha


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -