Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici din 2002 (2)... Copilasii din 2002


139 raspunsuri la acest subiect

#41
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 11:37

Bine ati venit, dori, olo si khristin ! [[hia] dori, nazdravan Matei, intr-adevar ! [;)] gandacelu, si Cristinucai ii place sa spuna "taci !" lui tati cand sforaie, sau catelei(Suzi) unei vecine de gradina, cand urla sau latra, "taci, 'uzi !". [;)] Mihaela, si-a dat bine drumul la vorba Emma. Bravo, ei ! [:)] khristin, erai pe lista facuta de Florys anul trecut, lista preluata de noi, aici. [;)] Gabbriela, asteptam sa ne anunti ca [copil] Julian este dinou vesel si jucaus ![pup] Nina & [copil] Nina-Cristina (2 ani in ianuarie) http://www.babiesonl.../n/ninacristina

#42
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 12:39

Fetelor, dar Octavian nu prea vorbeste! Stie multe lucruri dar nu le numeste deloc. Ce sa fac eu ca sa vorbeasca si el asa ca ai vostrii? La capitolul cuceriri, noi trecem faptul ca am scapat de biberon si ca am inceput sa mancam cu lingurita singurei. Acum facem exercitii cu olita. [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

#43
sirod

sirod

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 15:56

Gabb, ce face Julian?Ieri stateam mai mult pe aratura decit pe ciat si am renuntat la halul in care ma dadea afara... Bun venit noilor membri in clubul BB2002! Hai sa va spun ce misto imi incepui ziua - asaaaaa: ma trezi pe la 6am sa desput bucataria ca aseara gatii pin pe la 12 si era jaf acolo.Zglobie ma tirii in baie, apoi tzeava la pus cafeaua...cafea ioooooc.Super, ma gindii - ete si asa nu mai facusem demult o plimbare de dimineata sa vad cum isi aranjeaza babele ceapa si patrunjelu' prin piata.Ma coborii dupe cafea, luai, pusei la facut, ma dusei sa ma intzolesc pentru serviciu cind....aud din dormitor:'mami-mi, tati-ti, Nuti-ti,Oti-ti(asa se joaca Oti de la un timp incoace, dubleaza ultima silaba sacadat)...aaaaa, Nutiiii, Nutiiiiii' se jelea fie-mea.Ta-su impaciuitor:'hai nani, tanti Nutzi doarme, face nani la ora asta...'(se facuse cam 7 fara un sfert) veni si replica repede:'hroo-fiuuu,nhro-fiuuuu'(explicatie:Oti sugera ca Nutzi sforaie).ta-su disperat:'asa doarme, dormi si tu, hai nani, hai tati ca numai gainile se sculara la ora asta'.Fie-mea prompta:'co-co-caaaac, co-co-caaaac' - aici nu mai rezistai, rideam cu lacrimi pe infundate, mai ales ca imi imaginam fata lu ta-su...care se hotari brusc:'hai sa vezi ca nu venii tanti Nutzi si apoi sa te culci la loc!'Si iesira din dormitor, fie-mea glont spre bucatarie...in drum dadura de mine tavalita de ris:MAMIII-exploda Oti si se aleasa prafu de sugestia lu ta-su...asa ca ne asezaram toti la cafea - ca o familie respectabila ce sintem!Si cu o frecventa de 5 intrebari pe minut Oti :'Nuti?'Cred ca venii sughitind tanti Nutzi...si venii, batu incet la usa ca de obicei, eu zic :'auzi?cine vine?' si piciulica sa sara din scaun si altceva nimic:'NUTIIIIII...' si abia ne tinuram la ea sa n-o convoace pe tanti Nutzi la spalat de tren cu furtunu', care furtun era lingutita ei, care lingurita era sub un munte de vase spalate si musai trebuia gasita ca nu putea sta trenu' nespalat...ce mai.... Uite cam asa ne 'distram' noi...si e bestial cind se intimpla in we ca Oti sa aiba apucaturi galine...sa ne vedeti chiori de somn bijbiind dupa ea ...mie mi s-a intimplat de ex. sa ma spal de 2 ori pe dinti la interval de 10 minute...uitind ca mai executasem o data operatiunea... Cine patzeste faze d'astea sa ridice minaaaa![:D](d'astea cu trezitu' cind nu vrea!)Pe mine ma termina matineele Otiliei! Pupici la cei mari si la cei mici si un we superb! DORIS

#44
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 16:45

quote:
Originally posted by Andreutza
Fetelor, dar Octavian nu prea vorbeste! Stie multe lucruri dar nu le numeste deloc. Ce sa fac eu ca sa vorbeasca si el asa ca ai vostrii? La capitolul cuceriri, noi trecem faptul ca am scapat de biberon si ca am inceput sa mancam cu lingurita singurei. Acum facem exercitii cu olita. [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Andreutza, in afara de a-i vorbi mult si a-i explica tot ce faceti impreua nu prea ai ce face. Fiecare copil are ritmul lui de a invata. La mine Matei e al doilea copil, si pot face comparatie cu sora lui. Cu amandoi copiii m-am purtat aproape la fel. Ioana vorbea deja binisor la varsta pe care o are acum Matei. Matei spune doar cateva cuvinte. Desi sunt frati si sunt crescuti in aceeleasi conditii (aproape), sunt diferiti, invata diferit si se poarta diferit. Asa ca, rabdare ... si succes la "exercitiile cu olita". dori

#45
Anamaria-Livia

Anamaria-Livia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 18:10

Anina, multumim de invitatie. Nici nu aflasem de subiect. Si am rugat-o deja pe Gabbriela sa neinscrie pe lista. Nu va suparati pe mine,promit sa va povestesc de o sa va saturati de Andrei, cit de curând. Pupici pe mamici si bebici Anamaria si Andrei (28.04.2002)

#46
Laura T

Laura T

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 472 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 18:30

Gabbriela, vrem si noi pe listutza lunii mai, please! RAMONA - 17.05.2002 Acum, de vreo 2-3 saptamani suntem in faza in care repetam cuvinte dupa cei mari, alaturam 2-3 cuvintele ca sa ne facem intelesi, stam pe olita doar la misto, rar facem cate-un pipi acolo...Stam prost la capitolul suzeta, o iubim la nebunie si nu dormim fara ea...In rest, suntem febletzea lui mami si-a lui tati, si jucaria surorii mai mari. Las' ca ne facem noi mari! Pupici la toti colegii din listutza!! Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni) http://community.web...user/lauratenea

#47
lacri

lacri

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 20:05

[si-eu]si noi ne inscriem in sectorul acesta:FABIAN CONSTANTIN-25.08.2002 [copil]Despre Fabian ce as putea sa va spun?Ma laud ca am copil foarte cuminte (de se mira toata lumea pe unde mergem),e timid dar foarte smecher;e foarte mofturos in ceea ce priveste mancarea (de imi vine deseori sa ma duc intr-o padure unde sa nu ma auda nimeni si sa tip si sa-mi descarc toti nervii-numai in domeniul acesta imi face probleme).De stat pe olita inca nu se pune problema -se pune pe ea cand este inbracat si zice"caca" dar cand il dezbrac si il pun cu funduletul gol :ARDE(nu sta deloc).Este innebunit dupa "minea"(mingea) [hagi]si toate lumea zice ca va ajunge footbalist si dupa masini-"mitina","tamaiu" si "toeu"(tramvai si troleu).acum toate la el sunt:mari si mici,de ex:mimea mae ,minea mica;tamaiu mae,mitina mae ,mitina mica;bocu mae ,bocu mic(blocul),pana si bunica -una este mare(socra-mea)si bita mica(mama).pana nu demult lui taica-su ii spunea "toti"sau"coti" mae(toti sau coti vine de la Costi dupa cum il strigam noi)si eu eram "mami mica"care acum a ajuns la "mamica".Dupa cum va dati seama de vorbit vorbeste binisor si mai spune cateodata cate ceva de ne lasa cu gura cascata pe toti si are o memorie extraordinara.Nici nu stiu cum sa-I mai multumesc lui Dumnezeu pt. ca ne-a dat asa minune ,numai cand ma gandesc la acest lucru imi dau lacrimile de burie:e sanatos ,destept si frumos!Sa dea bunul Dumnezeu la toata lumea (care isi doreste )asa copii. de scris ar mai fi multe,orice mama are de spus de puil ei vreo cateva zile fara oprire,dar ma opresc aici si am sa va mai povestesc si altadata [cheers] va doresc multa sanatate si va pupacesc dulce[pup][pup][pup] Fabian si mami Lacramioara

#48
viopet

viopet
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 23:34

Gabriela, fetita mea Daria-Andreea este nascuta in 21 octombrie 2002. O poti trece pe lista? Multumim mult!

#49
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 mai 2004 - 12:11

Dragi mamici de pitici, Francesca are muci (deja cam de multisor, dar fara alte semne de boala). De ieri insa sint cam verzi si parca si tuseste. Chestia e ca deja face un tratament pt nasuc (de 2 sapt.) si mi-a zis dr. ca daca nu trece mai vedem. Eu as duce-o la ORL (m-am uitat cu otoscopul la ea in nasuc si parca vad un polip) si vreau sa va intreb si pe voi daca ati trecut prin asa ceva deja. Noaptea sforaie uneori si cind vorbeste are o voce putin nazala. Acum se joaca si spune poezii singura. Daca insa o provoci, zice imediat:Nuuu, nu, nu!, daca nu are chef. Ieri m-a vazut imbracata de plecare si zice: Pleaca mama la inteviu (interviu). (ne-a tot auzit in ultima vreme cu interviuri de-a lui Papa si s-a gindit ca daca mama e imbracata frumos merge si ea la interviu). De ieri intr-o luna facem 2 anisori. Va pupam si sa aveti un weekend bun si cu soare (ceea ce nu este cazul la noi) GabiG si Francesca 1an11 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://www.geocities.com/adrianb74

#50
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 09 mai 2004 - 01:31

viopet, lacri, Laura T, Anamaria-Livia bine atzi venit la subiectul bb din 2002, sedere placuta si povestiri frumoase cu bb, multa sanatate la toata lumea. Siord nu am mai fost pe chat, nu am mai fost nici pe la forum macar ca Julian este bolnav de 2 zile di 2 noptzo ar efebra de 39, ia medicamente de febra si antibiotice pt o infectzie ura in gat si abea a 3 zi a inceput sa ii cedeze febra, nu manca nimic, nu vrea sa bea nimic si plange intruna. Noaptea nu doarme decat 20 - 30 min si dupaia plange cate o ora... nu mai pot de obosita. Il fortzez sa bea apa cu pipeta la indicatziile medicului ca dac anu ajunge la urgenzta dezidratat si plin de medicamente in organizm... aiz de dimineatza a mancat cat o goanga, dar ne sunt multzumita is de asta, est esemn ca il lasa infectzia din gat si o sa inceapa sa se faca bine. Mai multe vom vb cand este bine cu totul si am timp iara de chatsi de forum... pana atunci multa sananate la toata lume si la totzi bb si copii. Gabbriela & Julian [bibe] http://f2.pg.photos....ela_h/my_photos


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -