Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

o problema mai putin semnificativa


5 raspunsuri la acest subiect

#1
nichita7

nichita7
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 15 martie 2005 - 20:15

[?]eu nu am prieten desi sunt studenta si as dori sa primesc cateva sfaturi ,nu-mi place sa ies din casa nai ales ca am mult de invatat sau cand ies nu bag pe nimeni in seama am avut cativa prieteni dar nu suport pe cei care consuma alcool sau care sunt neseriosi ,inca ceva sunt f. razbunatoare pe cei care ma iau peste picior si sunt mai copilaroasa , mi-am creat o lume a mea pe care vrea sa o respect si de aceea nu suport multe mai ales lipsa de bun-simt

prichici

#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 21:13

Pai si care este sfatul pe care-l ceri? Cum sa ai prieten?

http://community.web...com/user/tora97

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#3
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 22 martie 2005 - 18:38

quote:
Initial creeata de nichita7

[?]eu nu am prieten desi sunt studenta si as dori sa primesc cateva sfaturi ,nu-mi place sa ies din casa nai ales ca am mult de invatat sau cand ies nu bag pe nimeni in seama am avut cativa prieteni dar nu suport pe cei care consuma alcool sau care sunt neseriosi ,inca ceva sunt f. razbunatoare pe cei care ma iau peste picior si sunt mai copilaroasa , mi-am creat o lume a mea pe care vrea sa o respect si de aceea nu suport multe mai ales lipsa de bun-simt

prichici




Se pare ca ai cam multe tabieturi la virsta ta.
Trebuie sa incerci sa primesti si pe altii in viata ta cu bune si rele...nu de alta dar altfel risti sa ramii singura. Gindeste-te asa ...
nimeni pe lumea asta nu e perfect.

Ce inseamna ca nu suporti pe nimeni care consuma alcool?? Vrei sa spui ca cineva care poate bea un pahar la ocazii ceva nu e in ordine cu el??? Asta suna cam ciudat...
Neseriosi? de unde poti sa stii daca cineva e neserios daca tu stai tot timpul in casa si ti-ai creat o lume a ta?
Razbunatoare? De ce? Cu timpul ai sa-ti dai seama ca nu merita osteneala...lasa totul sa curga de la sine fii tu insati si nu lupta poate pentru ceva care nu merita.
Parca era un proverb in romaneste... "Razbunarea e arma prostului". (nu sint sigura ca asa suna)




"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.


#4
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 23 martie 2005 - 03:28

ma gandesc ca probabil cei din jurul tau nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine.
Nu-i obligatoriu sa intri in cercul lor daca nu-ti plac.
Fa ce-ti place.Am inteles ca inveti.
Incearca totusi sa-ti mai iei o pauza constructiva.
Iesi din cand in cand,cauta locuri unde crezi ca vei gasi persoane placute tie,educate,fara prea multe vicii si mai ponderate in exuberanta.
Stiu eu ?Iesi la cate o piesa de teatru,propuneti sa iesi la cate un film de calitate,participa la cate un spectacol chiar daca esti in focurile examenelor.2 ore de recreere poti sa-ti permiti din cand in cand.
Cu ocazia asta s-ar putea sa intalnesti un cerc de oameni care sa-ti placa.

#5
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 24 martie 2005 - 16:58

Care va sa zica nu iti prea plac colegii de facultate, nu suficient cat sa-ti cauti un prieten printre ei. Pe de alta parte, inteleg ca esti sensibila(sau susceptibila) si nu suporti sa faca cineva glume pe seama ta fara ca din cauza asta sa te superi si sa-i spui vreo doua.
In privinta prietenului, nu mi se pare nimic deosebit, oricui i se poate intampla, cum zicea cineva mai sus "sa nu se regaseasca intr-un grup de oameni". Sfatul meu este sa te indrepti spre ce iti place tie si te reprezinta: poate un curs de limbi straine sau arte, poate un curs de dans (eu la 32 de ani merg de 2 ori pe saptamana si mi se pare ca-mi ia necazurile cu mana). Poate ai putea incerca sa te angajezi part-time (sau chiar fara bani la inceput) intr-un domeniu care te pasioneaza. In astfel de locuri unde te simti bine poti intalni oameni care sa-ti placa, pentru ca gandesc la fel ca tine, si mai si faci/inveti ceva placut.
Cat despre sa o numim susceptibilitatea ta, pana la urma nici unuia dintre noi nu ii place sa se faca glume pe seama lui. Arma mea personala este autoironia: daca cineva imi spune ca sunt o moara stricata (ceea ce este perfect adevarat) eu continui sa glumesc eu insami pe seama mea "Stiu, inca n-am gasit un lacat destul de rezistent pt. gura mea"//sau o intorc inapoi pe acelasi ton "Ce sa-i faci, mutulica, noi astilalti simtim nevoia sa comunicam intre noi"

In alta ordine de idei, m-am bucurat sa gasesc mesajele tale la alte subiecte. Este important sa ai un punct de vedere al cuiva mai apropiat de varsta .. subiectilor.

Miru


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -