Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamica de mai-iunie (37)


138 raspunsuri la acest subiect

#131
tutus

tutus
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 19:01

Salutare burticute si mamicute! [bum][cheers][disco][flo] Andra sa aveti sanatate si viata frumoasa si sa va bucurati de minunea cea mica, dar totusi cea mai mare! Bebelisca e inca inauntru, iar R e inca bolnavior ca ma dispera. Zilele trecute i-am pus supozitoare cu algocalmin ca avea temperatura de nu mai stiam ce sa-i fac. Ieri a fost destul de rau ca a mancat cat o furnicuta mica mica mica (adica mai nimic). Azi am zis ca nu mergem la medic, inca mai trag nadejde ca o sa se faca bine si nu e nevoie sa-l mai chinui sa-l duc la medic, dar daca nu-i trece nici azi febra ... [:(]. Ieri am fost doar unpic pe-afara pe la leagane si doar acum iesim din casa pana la farmacie sa vad daca are pachetul respectiv. Daca nu-l iau azi, o sa-l iau maine de la o alta farmacie unde stiu sigur ca este. Sotul nu e nici el 100% sanatos si atat imi mai trebuie sa mai pateasca si maica-mea ceva. Doamne fereste! Sa aveti grija de voi si de bebeii din burtici. Catusha, tu ai fost gimnasta zilele trecute? Ai grija de tine si nu te grabi, ca borba aia, nici lumea nu s-a facut intr-o zi. [pup] si o sa ne mai intalnim maine dupamasa dupa ce o sa vin de la moasa [pup]. "Ma-ma" cu [baietel] sau [fetita] la bord de 36.4 sapt.

#132
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 20:00

Buna fetele! Vorba Erykai, voi va grabiti toate cu nascutul. Parca ma vad prin saptmana 40 uitandu-ma lung sa iasa bebe sa va prind din urma la Bebei de mai iunie. Mai am o speranta totusi, sa mai ramana Iuliana si Laurina sa imi tina de urat :0) Sau, cine stie, poate imi face si piticotul meu o surpriza... Irinusha, tot in burta-i bebelica? Tutus, sanatate multa lui Raulisca si sotului tau! Sper sa se faca bine repede-repede, ca tu ai acum nevoie de sprijin. Anacami, nu te ingrijora, daca doctorul zice ca iti face cezariana, asta nu inseamna ca nu e bine. Mama a facut 2 cezariene si suntem si eu si sora-mea sanatoase si voinice :-) Haide, incearca sa nu iti mai faci griji, bebe simte si se intristeaza, el vrea o mamica optimista. Si-asa vad ca ma cam pacalesti, ca era vorba sa nastem in aceeasi zi :0) Bun venit Anka printre noi, nastere usoara si bebe sanatos. Si, nu te ingrijora, chiar daca incep contractiile eu stiu ca pot sa iti faca cezariana, doar sa nu ajungi in ultimele momente cand copilul e gata sa iasa. Oricum doctorul ar fi vazut daca se pregateste ceva. Sanatate multa, si te mai asteptam pe la noi. Clau, eu nu stiu cum arata dopul gelations decat din auzite, da stiam tot asa ca are firisoare de sange, insa nu stiu daca musai. Oricum, chiar daca a fost dopul, nu te ingrijora prea rau (da vorbeste cu medicul oricum si vezi de fapt ce se intampla) caci am vazut la mamicile din lunile anterioare ca dopul poate sa cada si cu 2-3 saptamani inainte de nastere, sper sa nu spun prostii. Stiu ca ziceau niste fete ca uneori dopul chiar se reface si il pierzi iar :-) Du-te oricum la doctor, poate e altceva si, chiar daca e dopul, e bine sa te consulte sa vada daca te-ai dilatat mai mult sau eu stiu ce urmareste doctorul. Si, Clau, chiar daca sa ziceam ca se naste bebe mai repede, la varsta asta nu va avea probleme, cel mult va trebui sa stea un pic la incubator. Bineinteles ca e bine sa mai stea acolo la tine in burtica. Andra, e superba fetita ta, e deja rotunjoara la fata. Vorba Irinushei, ce de fetite frumoase, ma pun pe petit :0) Mona, stiam ca e bine sa te odihnesti cat mai mult ca sa iti vina lapticul si cum tu zici ca ai apucat sa dormi atat de putin, poate fi si asta o cauza. Din cate inteleg fetita doarme bine, incearca sa dormi si tu cand doarme ea, lasa treburile pe mai tarziu, cand te vei obisnui cu rolul de mamica sau roaga-l pe tati sa te ajute. Eryka, as vrea sa nu-mi fie nici mie foame, da eu mananc de sparg si pe urma mi se face greata (asta de cateva zile), nu foarte rau cat sa vomit, nu se compara cu greturile din primele luni da tot e neplacut. Si mi-e teama sa ma urc pe cantar... Camelia, ce draguta esti ca iti faci timp sa ne tii la curent cu vestile despre Andra si fetita ei, si chiar sa postezi si o pozica! [flo] Pupicei la toate Irina, burtica cu baietel 34+ saptamani (DPN 9 iunie)

#133
Iulia P.

Iulia P.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 21:35

Eryka, nici eu nu mai am pofta de mancare. Sotul meu trebuie sa insiste mereu sa mananc ceva... Irinel, iti voi tine si eu de urat, caci data la care trebuie sa nasc este 12 iunie. Iulia P. si bebe Thomas (33 saptamani)

#134
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 22:19

Iulia [flo] Vezi sa te tii de cuvant :0) Ralu, doctorului i-ai spus ca ti-a fost rau, sau inca nu te simteai rau cand ai fost la analize? Sper sa nu mai ai probleme. Eu inca iau calciu si magneziu pe langa vitaminele prenatale si cred ca am facut bine pentru ca daca uit o zi sau doua sa iau, imediat incep sa am carcei. Insa probleme ca ale tale n-am avut si sper sa n-am ca de-aia tot iau Calciu si Magneziu suplimentar. Mi-e insa putin teama sa nu ii fac rau bebelui cu Calciul, da am citit ca e ok la gravide sa ia mai mult si eu am simtit ca imi face bine (eu si am probleme cu lipsa de calciu). Pupic si sanatate multa! Irina, burtica cu baietel 34+ saptamani (DPN 9 iunie)

#135
iuliana c

iuliana c
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 23:17

Ank,bine ai venit !O sarcina usoara in continuare si o nastere fara probleme! Ralu,imi pare rau ca nu te-ai simtit bine.La cursuri ni s-a spus cateva lucruri interesante...de ex.in timpul travaliului, cand avem contractii,sa respiram ca si cand am vrea sa tinem un fulg in aer sau ca si cand am ofta;sa fim pe cat se poate relaxate,pt ca daca suntem incordate se produce dilatatia mai greu;sa ne adunam toate fortele in pauza dintre contractii;sa inpingem doar cand avem dilatatie completa pt ca ni se poate rupe alea,alea ,pe acolo daca impingem inainte;cand suntem gata dilatate sa tragem aer in piept si sa incercam sa directionam aerul spre bb,ca si cum l-am inpinge cu el afara...sper ca ma intelegeti,cat de cat...moasa care ne-a vorbit ne-a inspirat multa incredere,mi-a placut mult. Laura,multumesc de grija [pup] Tutus sanatate lui Raulisca si sotului! Irina,Laurina si cu mine o sa ne luam la intrecere sa vedem care dintre baietei o sa vina primul [;)] iuliana & [cavaler]din burtica (31+ sap.)

#136
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 23:21

[cool] Pai bine mai fetelor si voi vreti sa mi-o luati inainte? :-) Irina, burtica cu baietel 34+ saptamani (DPN 9 iunie)

#137
clau07

clau07

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 01:16

Multumesc mult fetelor pentru sfaturi. De azi dimineata nu am mai avut alte scurgeri, si nici lichid nu am pierdut. De durut nu ma doare si am hotarat sa mai astept un pic sa vad cum va fi. Daca se repeta povestea, dimineata il sun pe doctor. Ank bine ai venit printre noi si sa ai o nastere usoara. Irinel stiu ca e bine sa mai stea macar cateva saptamani. Voi incerca sa-l conving sa nu se grabeasca. Claudia

#138
albinutza

albinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 582 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 02:16

Buna fetelor ! Nu mai poate omul sa dea o fuga pana la munte ca gata, voi va puneti pe nascut[:D] . Felicitari Mona sa-ti traiasca printesa, sa creasca mare , sanatoasa si sa fiti fericiti toti trei [pup]. Andra, numai bine pentru Adelina ta, bun venit pe lume si numai bucurii sa dea Dumnezeu la toti copilasii si parintii din lume ! M-am intors si eu de la Cheile Gradistei in seara aceasta si primul lucru pe care l-am facut a fost sa citesc ce a-ti mai scris de sambata trecuta pana acum. Vreau sa va spun ca este o zona superba acolo la Moeciu, nu am mai fost pana acum acolo dar pentru mine cele trei zile au fost mai mult de "ozonificare" si somn as fi dormit continuu de la aerul acela curat.Singurul lucru mai neplacut e ca rudele au reusit sa-mi induca o stare de neliniste prin faptul ca lor le era teama sa nu nasc pe acolo , prin mijlocul muntilor[:D]. Fetelor, in alta ordine de idei, vreau sa va cer si eu o parere, stiti ca eu am cezariana programata pe 9 mai, ei bine doctorita mi-a propus ca in timpul operatiei sa-mi lege si trompele. Nu cred ca mai retineti dar eu am deja 35 de ani, sunt l;a a doua sarcina, adica mai am un copil de 5 ani si as inclina sa accept.Oricum eu alti copii nu mai fac avand in vedere varsta si situatia mea materiala si decat sa ma indop cu pastile care , am inteles ca nici nu mai sunt asa recomandate de medici dupa o anumita varsta, mai bine accept propunerea doctoritei. Astept sfaturi si pareri iar daca aveti vreo cunostinta care are trompele legate v-as ruga sa o intrebati de eventualele efecte negative. Va pupic pe toate ! albinutza

#139
albinutza

albinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 582 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 02:17

Inca o intrebare, naste cineva la maternitatea Bucur ? Din Romania, bineanteles [:D]. albinutza


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -