Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Copilul are autism


24 raspunsuri la acest subiect

#1
amiss_zip

amiss_zip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 22 iunie 2006 - 18:29

Dragi mamici va scriu acum in numele unei prietene de-a sorei mele.



Fetita ei are aproape 4 ani si se pare ca are autism. Parintii sunt ravasiti! Nu mai stiu ce sa faca. Si-au luat concediu pentru a incerca sa faca ceva pentru copilul lor.



I s-au facut analizele Ralucai ...aude foarte bine ...dar nu raspunde , nu vorbeste nu are reactii...e hiperchinetica in comportament....are lipsa de atentie...



S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Stiti ce investigatii sau tratament se pot face?

Cunoaste cineva un doctor la care se poate apela?



E cumplit sa nu iti zambeasca copilul si sa nu se bucure cand te vede [:(]



Asteptam cat de repede recomandarile voastre sau sa ne povestiti si noua din experienta voastra daca e cineva care s-a confruntat cu aceast lucru! Se trateaza? Sunt sanse?



Multumesc mult in numele mamicii! Ei sunt din Botosani, dar cred ca in asa problema nu mai conteaza distantele!





[flo]





Andreea cu Petra si iubitul nostru sot Cipi



[foto]poze cu noi[:D]



povestea nasterii micutei Petra [copil]

#2
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 23 iunie 2006 - 01:45

Eu am o colega de servici, cu fiica autistica. Heather are 23 de ani, si e destul de independenta. Am cunoscut-o pe Heather, si e o fata dulce, inocenta, dar care nevoie de atentie speciala. Lucreaza la un cinematograf, nu departe de casa, si e mandra de independenta ei.

Cura pentru autism nu exista, dar cu tratamente intense, se poate ajunge la un anumit nivel de independenta. In cazul Ralucai, e nevoie sa lucreze cu un logoped ca sa-si dea drumul la vorbit. Ea ar putea comunica cu ajutorul desenelor, sau pozelor. I se da un cartonas cu un pahar de apa, si cand ie sete, de exemplu, da cartonasul, cartonas cu mancare pentru cand ii e foame, etc. Asta in cazul in care refuza sa formeze cuvinte.

Un doctor ar putea sa-i ajute cu multe sfaturi si medicamente care sa o ajute in comportament.

In US exista societatea autistilor, nu stiu daca e una si in Romania.


#3
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 27 iunie 2006 - 14:02

Andreea, uite, aici, un subiect unde s-a mai discutat despre autism. Exista si un site pt. parintii copiilor cu autism, http://www.autismromania.ro

Sper sa va ajute !

Sanatate si putere pt. a merge inainte, parintilor fetitei !







Nina, mami de [zana] Nina-Cristina (10.01.2002), Povestea nasterii



Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn


#4
florenit

florenit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 04 iulie 2006 - 20:47

O sa gasesti o groaza de informatii utile pe site-ul www.autism.ro
Cele mai bune rezultate le da terapia comportamentala ABA. Daca vrei iti pot trimite manualul tradus.
Exista o fundatie americana in Barlad unde se aplica ABA. Cred ca e cea mai aproape de ei. Trebuie rabdare si multa, multa munca, dar copilul poate fi recuperat. Si ceea ce e cel mai important e timpul!! Cu cat mai repede se apuca de treaba, cu atat sansele de recuperare cresc.

#5
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 24 august 2006 - 16:40

Se intampla ceva cu generatia 2002...multi copii de 4 ani au aceasta disabilitate...Autism.
avem si noi un sub activ la ajutor umanitar " sa ajutam la terapia pt Ema" ...si un site www. help-ema.puls-il.ro

pe curand
mail : mari_paun@yahoo.com

Mari si Ema
www.help-ema.puls-il.ro


#6
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 24 august 2006 - 19:11

Se pare ca e o explozie a cazurilor de autism pe tot globul. Recent am citit foarte mult in presa despre asta.
Din pacate nu exista cura, dar trebuie lucrat mult cu copilul si se poate obtine o oarecare independenta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#7
dracusorul

dracusorul

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 03 septembrie 2007 - 15:31

quote:
Originally posted by florenit

O sa gasesti o groaza de informatii utile pe site-ul www.autism.ro
Cele mai bune rezultate le da terapia comportamentala ABA. Daca vrei iti pot trimite manualul tradus.
Exista o fundatie americana in Barlad unde se aplica ABA. Cred ca e cea mai aproape de ei. Trebuie rabdare si multa, multa munca, dar copilul poate fi recuperat. Si ceea ce e cel mai important e timpul!! Cu cat mai repede se apuca de treaba, cu atat sansele de recuperare cresc.


Parerea mea este ca ABA si comportamental inseamna un fel de dresaj, stiu ca site-ul autism.ro e al celor cu ABA, dar copilul o sa sufere foarte mult, am vazut si cazuri si am vorbit si cu cei care o aplica. Mai uman si cu rezultate e psihoterapia psihanalitica care da rezultate foarte bune ( vedeti pe net Tavistock Clinic). E de-abia la inceput in Bucuresti, nu cred ca in provincie ( poate Cluj ) sa se lucreze cu copii.

#8
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 03 septembrie 2007 - 20:14

quote:
Originally posted by dracusorul

quote:
Originally posted by florenit

O sa gasesti o groaza de informatii utile pe site-ul www.autism.ro
Cele mai bune rezultate le da terapia comportamentala ABA. Daca vrei iti pot trimite manualul tradus.
Exista o fundatie americana in Barlad unde se aplica ABA. Cred ca e cea mai aproape de ei. Trebuie rabdare si multa, multa munca, dar copilul poate fi recuperat. Si ceea ce e cel mai important e timpul!! Cu cat mai repede se apuca de treaba, cu atat sansele de recuperare cresc.


Parerea mea este ca ABA si comportamental inseamna un fel de dresaj, stiu ca site-ul autism.ro e al celor cu ABA, dar copilul o sa sufere foarte mult, am vazut si cazuri si am vorbit si cu cei care o aplica. Mai uman si cu rezultate e psihoterapia psihanalitica care da rezultate foarte bune ( vedeti pe net Tavistock Clinic). E de-abia la inceput in Bucuresti, nu cred ca in provincie ( poate Cluj ) sa se lucreze cu copii.



parerea mea de parinte cu copil care a facut ABA si care e orice numai dresat nu, cu o personalitate puternica si frumoasa, e sa te abtii de la atfel de comentarii in necunostinta de cauza; ABA este o terapie a caror rezultate sunt probate deja in lume;
iar daca ai interes sa promovezi psihoterapia psihanalitica vino cu detalii, informatii, cazuri confirmate, rezultate nu cu negari.
sau daca ai inters personal s-o promovezi, vezi mica publicitate.

http://www.floriinro.ro/


In der Kürze liegt die Würze

#9
dracusorul

dracusorul

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 05 septembrie 2007 - 19:12

stiu ca in Romania daca te legi de ABA toata lumea sare ca arsa, am si zis ca site-ul autism.ro este al lor. eu am vorbit cu studenti la psihologie care au incercat in timpul facultatii sa ajute prin ABA si trebuie sa ai nervii foarte tari, metodele lor sint dure ( cel putin aici in Romania) si copilul sufera mult, poate la tine in Canada sint OK. Mai mult nu comentez de ABA ca n-am chef de polemica lunga.
Eu chiar cred in ce am spus fiindca o prietena de-a mea a avut un copil asa, a incercat si in America si in Romania fara rezultate mai multe feluri de terapii si doar aici cu psihoterapie psihanalitica a reusit. Acum copilul se pregateste de scoala. In rest felicitari pentru copilul tau, sper sa-i fie bine in continuare

#10
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 05 septembrie 2007 - 20:33

stii ce e nasol, ai scris peste tot pe aici de ABA, pe baza unor argumente subtiri cum ar fi dialogul cu studenti la psihologie; deci cam dupa ureche si din folclor....
ma gindeam ca macar ai citit manualul, ai asistat la sedinte, ai intilnit copiii respectivi inainte si dupa ABA, pentru ca atunci ii vezi cit sunt de dresati sau nu si ai argumente;
aici vorbim de unica speranta unor parinti de a le reda copiilor viitorul, viata, vorbirea- sau nu, eu chiar m-as abtine sa arunc cu vorbele
da detalii despre prietena ta, vino cu date concrete ( pentru ca eu cind citesc despre terapii minune descoperite in Romania sunt cam sceptica si imi pun intrebari despre diagnostic...am cunoscut aici doua familii venite in America cu diagnosticul autism lipit usor pe fruntea copiilor si nici unul nu s-au confirmat; cred ca mai nou pun acolo diagnosticul autism la orice retard intelectual sau in vorbire, sau la o afectiune pe care n-o inteleg), rezultate, esantion de copii, costuri, etc si poate parintii vor apela la terapia despre care vorbesti; nu de alta, dar sunt destule colturi de strada unde se vind ceaiuri vindecatoare de cancer, terapii minune, si destui nefericiti care cheltuie sume exorbitante fara rost.

deci te rog frumos, sa nu mai deturnam topicul asta deschide un topic separat si revino cu informatii pertinente, daca vrei intr-adevar sa ajuti [flo]

http://www.floriinro.ro/


In der Kürze liegt die Würze


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -