Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ce sa NU mancam in timpul sarcinii!


85 raspunsuri la acest subiect

#21
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 26 aprilie 2004 - 19:10

mai fetelor, toate sunt sub forma de recomandare si nu sunt interzise, ci sunt doar alimente cu risc mai mare de a dezvolta anumite bacterii, infectii etc. Insa nu inseamna ca, daca mananci ou mai moale, automat faci listeria. Daca oul a avut bacteria respectiva atunci prin nefierbere corespunzatoare iti poate transmite tie infectia. La fel si cu carnea cruda sau alte alimente. NU SUNT INTERZISE, ci prezinta un risc mai mare de imbolnavire pentru noi. Mamici, ceea ce ne omoara pe noi e paranoia asta de orice ne inconjoara. Hai sa fim mai relaxate si mai degajate si sa nu ne mai panicam la orice: "vaaai, ieri am mancat ficat, oare o sa pateasca bebe ceva?" "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 13 sapt DNP 1 nov.

#22
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 26 aprilie 2004 - 20:33

quote:
Originally posted by pisi-pis
Fetelor, hai ca pana aici ne-am inteles. Fara carnuri crude sau in sange, fara semi-preparate (carnati, sunca, etc.), fara organe (ficat), fara fructe de mare, fara branzeturi proaspete si ne-pasteurizate. Dar cu legumele si fructele cum facem? Cum Dumnezeu le "spalam bine" ? Ca eu simt ca mor, mai ales cu salata! [flo]
cum fara carnati??? cum fara branza telemea?!!! pai io numai asta am mancat la prima sarcina si am un boboc de fata! mei mei... ma omorati mei! salata se spala foaie cu foaie, sub jet de apa, acolo, dai cu mana sa nu ramana impuritati... doar nu spalam acum salata cu peria de sarma?![;)] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405

#23
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 26 aprilie 2004 - 20:37

quote:
Originally posted by marimar
Pufymiccauta bere fara alcool, sau cu 1% alcool. Gindacelu, intreaba medicul si spune-i sa-ti dea o lista cu tot ce nu se poate minca sau e cu risc: Uite ce imi amintesc eu: Sushi ( de orice fel, pentru ca nu stii cit de proaspat e, daca il faci tu acasa e OK) Somon afumat Pate de ficat, ficat sau orice fel de organe Brinza Brie, Camembert ( tot ce e blue cheese), Feta numai brinza galbena e buna, tip cascaval Carne de orice fel ( in special de pui: pericol mare de salmonela) daca nu e foarte proaspata si proaspat gatita Salate preparate din comert Produse cu maioneza de casa ( galbenusul crud e fff periculos) Cheescake sau alte prajituri cu crema de vaniliegen eclaire, cremsnit (cremes) Ton mai mult de 250 g/saptamina ( are mercur si e periculos) Salamuri, sunca Tot ce nu e proaspat gatit, mincarea gatita din frigider sa fie de maxim 1 zi si reincalzita fff bine ( fierbinte) [gravi] 18 sapt si [copil]
adica... nimic! sa postim impreuna, deci! puiul ce are, mama draga? ca e bun! miam miam! si feta am mancat pana am dat faliment la prima sarcina, fara probleme... mai mai... mi-e foame! as manca neshte ficat![gravi][hippi] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405

#24
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 26 aprilie 2004 - 20:40

quote:
Originally posted by Dandanescu
Va rog sa nu aruncati cu rosii...Eu cu maimuta mea in "casuta" vad c-am mincat numai pe dos.In ciuda faptului ca numai carne cruda am putut minca dar de pui fara pielita,gituri tot de pui erau specialitatea mea.Toate bune si frumoase pina intr-o zi cind sotul meu a gasit undeva pe net ca este interzis a se minca carne in singe de catre femeile insarcinate....iar eu tocmai terminasem de mestecat in compozitia pentru pirjoale si bineinteles ca eram deja satula si foarte satisfacuta ca de data acesta au iesit foarte bune.Ei de atunci a inceput cosmarul....ma certam singura sa nu maninc mai mult decit o bucatica pe zi carne nepregatita...culmea era ca altfel nu o prea puteam minca.Ce sa mai zic ca si in ziua de astazi tot asa o maninc dar nu chiar cruda ,adica o mai arunc cam 5 minute in tigaie macar ptr miros in casa...Am baut si bere un piculet mai mult,eu care inainte de sarcina nu puneam gura pe bere nici batuta ,dar tot vinul rosu imi placea mai mult.In total in toata sarcina am luat cam 8 kile dar si astea cu chiu cu vai....vomitam si de 4 ori pe zi.Sfatul meu pentru mamici cu burtici este:fructe si legume le greu si cite un pic din fiecare.De fapt sanatosi sa va fie bebeii....Va pup pe toate si nu se stie poate in curind ma alatur si eu voua cu o noua minune in "casuta"... Sa fiti iubiti ! Mamica Daniela si Minunea ei, Dania (Melitza) Vezi pozele noastre aici : http://community.web...user/dandanescu
tu ai fost cea mai tare![pup][pup][pup] carne cruda! m-am linistit! numai bine, va pup![pup] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405

#25
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 26 aprilie 2004 - 23:06

inca o "interzisa": mancarea fast-food gen mc donalds![xx(] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405

#26
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 26 aprilie 2004 - 23:38

Da' io ma-ntreb de ce oare mai mancati? Cu suplimente si perfuzii nu se poate? Daca mancarea asta e asa de rea ce mama ma-sii mai mancam? Cum de nu murim cu totii? Cum de se mai nasc copii normali in lumea asta? Toti sunt exceptii sau toate mamicile au tinut cont de toate aecste interdictii cat au fost insarciante? Prea se face din tzantzar armasar, zau fetelor! "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 13 sapt DNP 1 nov.

#27
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 00:05

personal, ma voi feri doar de: -carne nefiarta/nepregatita suficient -branza cu mucegai -lactate nepasteurizate -peste -fast-food nu scot de tot bere-vin (putin, desigur) si nici de tot ficatul! parerea mea![yum] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405

#28
oz

oz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 02:54

quote:
Originally posted by gandacelu
personal, ma voi feri doar de: -carne nefiarta/nepregatita suficient -branza cu mucegai -lactate nepasteurizate -peste -fast-food nu scot de tot bere-vin (putin, desigur) si nici de tot ficatul! parerea mea![yum]
o lista cat se poate de rezonabila, desi nu vad nici o problema cu pestele daca este bine gatit.

#29
marimar

marimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 05:34

Mai fetelor, Orice carne se poate minca DACA este proaspata si bine gatita, pestele este chiar foarte sanatos ! Mincati fetelor tot ce va pofteste inima DAR ginditi-va bine si la riscuri. Nu zice nimeni sa fiti paranoice, DOAR sa fiti atente la ce mincati ! Si sa va asumati riscuri: daca mincati pate de ficat, sau ficat ginditi-va ca are cantitati mari de vitamina A care e responsabila de malformatii ! [gravi] 18 sapt si [copil]

#30
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 05:51

quote:
Originally posted by oz
quote:
Originally posted by gandacelu
personal, ma voi feri doar de: -carne nefiarta/nepregatita suficient -branza cu mucegai -lactate nepasteurizate -peste -fast-food nu scot de tot bere-vin (putin, desigur) si nici de tot ficatul! parerea mea![yum]
o lista cat se poate de rezonabila, desi nu vad nici o problema cu pestele daca este bine gatit.
pestele, am gasit eu intr-un studiu stiintific al universitatii canadiene unde stau, cica nu si nu orice-ar fi! n-am inteles de ce, oricum ieri tocmai am papat somon afumat... for the last time, i swear!!![alcool] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -