Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ce sa NU mancam in timpul sarcinii!


85 raspunsuri la acest subiect

#1
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 24 aprilie 2004 - 18:27

stie cineva care ar fi lista alimentelor interzise in timpul sarcinii? am mancat sushi (de somon) de curand si am aflat apoi ca nu prea ar fi indicat... desi se pare ca cel de ton este mai "periculos"... in prima luna, de ex, cand nu stiam ca sunt insarcinata, am macat sunca la greu (am avut "pofta"!!! acum sa n-o mai vad!) sunca, adica "bacon", dar cruda... probabil ca si ea si-ar avea locul pe lista "neagra"... in general, toata carnea care nu e extrem de bine fiarta ma gandeam, poate mai sunt alimente pe care le putem manca la restaurant si nu stim ce contin (cum e sushi) si de care trebuie sa ne ferim... lista ramane deschisa! sunteti invitatele mele la...[cina2] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405

#2
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 24 aprilie 2004 - 19:43

Intradevar, am citit si eu ca este periculoasa carnea care nu este procesata suficient, la fel si ouale. Mai tin minte ca pateul si ficatul erau mai putin recomandate (adica era permis consumul, dar rar si in cantitati mici) pentru ca contin Vitamina A care daca este consumata in exces in cursul sarcinii poate duce la malformatii fetale si nastere prematura.

#3
bidiloi

bidiloi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 24 aprilie 2004 - 19:54

Cel mai mult am fost stresata de cit de proaspete erau ouale , nu am mincat prajituri cumparate,carnea am incercat sa o prepar mai bine-nu am exagerat in rest cu alte alimente dar am mincat f bine si din toate cite putin!!! Am incercat pe cit posibil sa nu maninc la restaurant numai bine![canada] simona

#4
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 24 aprilie 2004 - 20:52

Sunt periculoase si mezelurile facute din carne afumata, pestele afumat, crud sau conservele, pateurile de ficat, icrele de peste. Brinzeturile fabricate din lapte crud sunt interzise si ele (risc de listerioza). Fructele si legumele crude trebuie spalate bine-bine...
Eu cit am fost [gravi] nu am avut curajul sa maninc la restaurant, decit daca cunosteam foarte bine bucataria si comandam carne/peste foarte bine patrunse cu garnitura de legume gatite, in nici un caz salate (risc sa fie prost spalate la resto).

~Otilia&LaAdelita~ [fetita]


#5
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 24 aprilie 2004 - 22:24

Eu am evitat branza moale tip Camembert, pateul de ficat (pana ieri [:I] ) sunca de Parma si alte sortimente asemanatoare, somonul crud, maioneza de casa (am cumparat Tomy),ficatul, si inca niste treburi de nu mi le amintesc acum. Cel mai mult duc dorul branzei Camembert, pateului si ficatului. SI somonului... CU alte cuvinte cred ca dupa nastere numai din astea o sa.-mi cumpar :)))

Laura si papusica din burtik (38 saptamani) Imagine postata

#6
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 24 aprilie 2004 - 22:53

De evitat:toate brinzeturile cu "mucegai"(delicatese frantzuzesti),ficatul,oua crude(maioneze,etc)peste crud,orice alcool. Baga puternic fructe,mai ales portocale si capsuni,brocoli,spanac,lactate,in general legume si fructe la greu!! Nu cred ca e cazul sa te sperii de tot ce ai mincat pina sa afli ca esti gravida..asa am facut eu si am stat stresata toata graviditatea..aualeo,cite bere oare am baut,cite tigari am fumat,ce am ,mincat..etc..pina sa aflu ca sint gravida..si in afara de faptul ca mi-am mincat nervii degeaba,tot gindindu-ma LA CE "AR FI TREBUIT" sa fac,mare lucru nu s-a intimplat..am o fetita sanatoasa si frumoasa foc..! Iti doresc graviditate usoara si muult mult succes!!!

#7
adriana_mihnea

adriana_mihnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 00:29

Eu cat am fost insarcinata nu m-am atins de ficat, sub nici o forma! Si cateodata muream de dorul unui ficatzel de pasare...[pofta] Drept urmare a celor 9 luni, acum nu mai vreau ficat!! [bang] In rest, am mancat foarte multe fructe: portocale, cirese la greu (am prins vremea tuturor fructelor si ai mei au acasa multe specialitati!! [:D][:D]), capsune, struguri si pepeni. Dar si legume: multe salate de rosii (in primele saptamani de sarcina, desi rosiile erau foarte scumpe, puteam manca doar rosii, graham si cascaval!!), salata verde, varza... Sa fiti sanatosi! Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.web.../adriana_mihnea

#8
danaA

danaA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 01:41

Eu am evitat ficatul , ouale crude, sushi( desi imi place), branzeturile moi. Acuma ce sa zic , eu am mancat somon afumat si chiar 2 conserve de peste---nu am stiut ca nu e voie, dar am mancat fructe si legume la greu. Dana[gravi]si Andrei

#9
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 01:46

Eu am evitat carnea care nu era bine preparata, micii si cam atat ca in rest am mancat tot ce am vrut si am avut pofta, si am avut pofte nu gluma [il]. Cat despre prajituri eu am mancat la greu mai ales spre sfarsitul sarcinii cate 2 sau 3 amandine pe zi de acum ii spun lui Matei "amandinosu'". Pupici si sarcina usoara, Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999) Album Andrei: http://www.desprecop...mid=954&cid=448

#10
karmen24

karmen24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 02:02

intr-adevar am citit ca unele alimente nu sunt indicate in timpul sarcinii.doctorul insa mi-a spus ca orice poftesc sa mananc.i-am explicat ceea ce am citit.a zis ca nu conteaza.chiar daca poftesc vin sau bere..sa beau cate un paharut.e un doctor foarte cunoscut aici,dar eu ce naiba sa cred?!si ca sa imi raspund singura la intrebare...mai bine sa am grija ce pap si sa nu il ascult pe doctor.si totusi as papa niste sushi...pupicioi[flo]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -