Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (4)


145 raspunsuri la acest subiect

#51
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 19:52

Cred ca din aia, il cheama yucca elephantipes sau common name spineless yucca. Stai sa caut ceva poze pe net: http://plantsdatabas...howpicture/733/ Asta-i, numai ca e mai mic si mai chel saracu' acum, de fapt sunt doua intr-un ghiveci. Si mai am un ponytail palm, aluia ii merge bine, ii pun apa foarte foarte rar, trupul lui e ca un butoias si acolo strange el apa. Sa pun si o poza: http://www.geocities...ytail_palm.html al meu are "parul" mai lung[:D] Oana_B

#52
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 20:03

quote:
Originally posted by antoioana
[quote]Originally posted by Aurelia
....Mai Cami, mi-aduc aminte cum ca al tau sot se simtea nebagat in seama si de aici suparare...da' tu cu el faci poante cum faci cu noi? Ca nu vad sa mai poata fi suparat cineva care se tavaleste pe jos de ras :). Numai bine.anto
Anto dragä,bineinteles cä mä rup in figuri pe unde mä duc!!...tu ce credeai???[:D]La serviciile mele, mä stie si usa de la intrare!!![:D]Cu copii la fel...ei spun mereu: " mama, cu tine nu se stie niciodatä!"...stau si mä intreb: "oare ce vor sä spunä cu asta??"[;)]Cu sotul...tot la fel...si el este la fel de glumet, hai sä nu fiu rea!!...dar parcä mai putin ca mine!![}:)]...lui nu-i vin chiar asa spontan ca mie!![:D]...numai cind e cherchelit...atunci murim de ris si mai ales dacä sintem prin deplasare si mä pupä si mä iubeste de-mi sar capacele!![hot]Din päcate, in ultimul timp, nu prea am avut de ris, ca sä spun asa, cä ne-a mers si ne merge totul pe dos!!...e ca munca lui Sisifus si asta ne-a cam obosit, pe amindoi...pe el mai mult, cä eu tot o mai iau pe cimpii!!![:D]...dä-o in mäsa de treabä si necazuri, cä numai o viatä am!!...dar el nu prea intelege limba asta!Eu am tras glumite numai in deplasare, cä-mi piere cheful cind il väd asa pleostit si poate zice cä mie nu-mi pasä deloc, sau cine stie ce!![bang]Sper cä in curind se vor lämuri treburile cit de cit si atunci va iesi soarele si la noi in balcon!!![:D]Azi e ziua lui ...45 de ani!!!...el zice 46...hehehe...si m-am hotärit sä o facem latä disearä!!...umplu masa cu halealä, cu 3 sticle de vin de la Ro ( eu nu beau deloc, de felul meu si sä vezi ce mä imbät!!), de-äla rosu si ne uitäm la fotbal ( dacä-l mai väd!![alcool])...de data asta mä uit si eu la fotbal, cä joacä Ro - Germania!!Hai Romaniaaaa!!!...sä vezi ce mä injurä vecinii!!...dar de-abia astept sä dea gol romanii, sä vezi ce tip!!![:D]Pupici de la Cami.

#53
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 20:31

Oana, mä bucur cä ai apärut si tu pe aici!![:D] Ai probleme cu verdeata??...ai nimerit la locul potrivit cu problemele tale!![:D] Dar tu chiar credeai cä sintem atit de luminate??...noi stäm noaptea si citim in cärti de specialitate, ca sä ajutäm lumea.[:D][:D][:D] De regulä, la toate ghivecele se scoate dopul, ca sä aibä apa un circuit...dacä stagneazä pe fundul vasului este finalul pe aproape!! Cel mai ideal ar fi sä fie putin pietris pe fundul vasului ( ca un drenaj )...dar sub el sä fie din nou gäurica aia...stii tu!![;)][:D] Eu pun Seramis ( asa-i zice pe aici )...sint niste pietricele mici de lut, care pot fi folosite si in loc de pämint de flori....si mai pun si deasupra pämintului cä asa aratä mai barosan!![:D]...si este si o "tacticä" ca sä-mi päcälesc motanul!!...cä ästa unde vede pämint incepe si zgirmä ca sä-si facä damblaua!![box] Pupici de la Cami.

#54
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 22:17

Cami draga,
Mi-am luat portia de ris in seara asta... Noroc cu tine! [:D] La multi ani sotului, o seara placuta, romantica, cu vin rosu si fotbal... [alcool] Si asa, sa tipi sa moara vecinii de necaz! [cri]
Am luat si eu bile de argila si mi-am pus in fundul ghivecelor! Pe fund se pun pentru drenaj, se pot amesteca cu pamintul pentru o mai buna aerisire si pentru ca ajuta la formarea radacinilor iar pe deasupra sunt decorative si in plus pastreaza umezeala! [cool] Numai avantaje! Singurul bemol este ca... e cam scump (6-10 l pentru 5 €, dar nu ajunge prea mult timp...)
Ideea cu pusul berii pe la vecini imi trecuse si mie! [8D] Dar ce or sa zica vecinii cind or sa vada ca le pun bere in curtea lor? [blabla]
Pina una alta eu am fost la... cules urzici! Din curtea mea, aveam plin!!! [}:)] Si am si o reteta buna cu urzicile astea... Hehe, nu de mincare, ca am oroare de asa ceva, de facut ingrasamint pentru plante si repulsiv pentru insecte! [fuga] Daca va intereseaza si aveti urzici va dau reteta si voua! [;)]
Va [pup], imi pare rau ca n-am mai mult timp de povesti!

~Otilia&LaAdelita~ [fetita]


#55
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 01:30

Fetelor, hai sä vä spun ce-am fäcut...asaaaa...dupä cum vedeti, sint la o orä destul de "tinärä" pt. cheful nostru!!!...dar l-am avuuuut!!![alcool][alcool][alcool] Cind a inceput meciul era totul pregätit, sticla desfäcutä ( Castelu - ieftin, da buuun si tare rosu!!! - eu l-am bäut cu Cola, ca sä mä simt ca-n Ro!!! [:D]...si e si tare acru!!...stiti treaba cu vulpea cind se saturä de struguri...[:D] ) Nu m-am inbätat, dar mä simt cam obositä...bibilica mai functioneazä [hot] ) Beeey, a fost o searä nemaipomenitä!!!!....hai Romaniaaaa!!![hagi][hagi][hagi] Pinä in minutul 88 a condus Ro cu 4-0!!!...meciul s-a terminat cu 4-1!!!...ce rusine pt. nemti!!![:I][:I][:I] Acum, cred cä vä dati seama ce a fost aici...am tipat ca nebuna la fiecare gol, cä dupä o jumätate de orä, vecinul de jos a inchis usa de la balcon nervos!!![:(!]...hahaha...mor de ris[:-)))][:-)))][:-)))], dupä care auzeam masini plecind de acasä!!![:D], iar motanul, cind trecea prin sufragerie se uita cu ochii holbati la mine!! Cred cä miine iau bätaie!!! Sotul meu iubit a ras 2 sticle de vin si la sfirsitul meciului era deja vesel, mä pupase de mä albise, imi spusese deja cä n-a iubit pe nimeni asa de tare ce pe mine...a fost cam dureroasä treba, cä mä stringea asa de tare!!...dupä care se gräbea sä plece la culcare!![:D]...cicä nu adoarme....mä asteaptä!!![:D]...dupä 3 secunde se auzea o sforäialä din dormitor!!! Otilia, sä stii cä eu si sotul tot vorbim de urzici de vreo säptäminä...si ne plouä in gurä!!![pofta] Iti dau eu o retetä, dar de mincare, ce sä faci cu urzicile...se meritä s-o probezi...urzicile sint tare bune. Le speli bine de tot, dupä care le lasi citeva minute in apä clocotitä si le scoti intr-o sitä sä se scurgä...intr-o tigaie pui ulei de mäsline ( scrisesem mäsluni!!!...cam am gerutäti la scris!!!), sau mormal, in care pui usturoi pisat si-l lasi sä se präjeascä un pic...dupä aia pui urzicile in tigaie, le tävälesti si pe ele acolo putin, dupä care pui vegeta, piper, sare, ce mai vor pumnii täi si ca sä fie mai finut un pic si putinä smintinä...dacä mai cere apä, poti sä pui din apa in care s-au opärit urzicile...hai cä nu mai scriu, cä mä reclamä cei de la "bucätärie"!!![:D] In rest, poftä bunä!!! Pupici la toate de la Cami si....Roooomaniaaaa, dam dam dam dam dam dam!!!

#56
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 03:11

Uraaaa, ce bine ca au cistigat românii si au murit nemtii de necaz!!! [bis]
Ce zici tu, mincare de urzici? Bleah! [vom] Sa nu aud de asa ceva!!!
Va [pup], ma duc la [nani]

~Otilia&LaAdelita~ [fetita]


#57
ciuf

ciuf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 03:33

Fetele gradinaresele, ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat? Am foarte multe plante ornamentale in casa, cu frunze late, inguste, variate. Frunzele le sterg constant in dorinta le a le avea mai lucioase. Se ia praful de pe ele, dar ramane verdele acela "sters". De fiecare data cand merg la Mall mor de ciuda sa vad plantele acelea enorme cu frunze lucioase. Chiar am pus mana pe una si am vazut ca era un pic uleioasa. Are habar vreuna din voi daca este vreo solutie de dat pe frunze ca sa fie mai lucioase? Multam mult, Ciuf

#58
ciuf

ciuf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 04:13

Petra, am citit un mesaj de-al tau postat prin februarie si am vazut ca ai cumparat lacramioare de la Home Depot. Cand le-ai luat, in ce perioada se planteaza si care e denumirea lor? Multam mult, Ciuf

#59
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 06:34

quote:
Originally posted by ciuf
Petra, am citit un mesaj de-al tau postat prin februarie si am vazut ca ai cumparat lacramioare de la Home Depot. Cand le-ai luat, in ce perioada se planteaza si care e denumirea lor? Multam mult, Ciuf
Ei, Ciuf, lunga povestea cu lacramioarele astea. le-am luat de la Home depot, am dat multicel pe ele, fiins doar 4 fire intr-un ghiveci asa mai ornametal. Le-am tinut pe masa cat au fost inflorite, si acum le-am pus afara in pamant sa le am pentru la anul. Daca te duci pe la Home depot si acum cred ca mai au lastari in cutii, pusi in pamant. II poti planta linistia, nu stiu ce rezultate ve-i avea anul asta dar la anul sigur ve-i avea lacramioare. In orice caz pe la toate magazinele unde au nursery cu plante gasesti acum rasaduri de lacramioare! Lacramioarele se cheama : lily-of-the-valley ! Succes! La toti numai bine!

#60
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 06:40

quote:
Originally posted by ciuf
Fetele gradinaresele, ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat? Am foarte multe plante ornamentale in casa, cu frunze late, inguste, variate. Frunzele le sterg constant in dorinta le a le avea mai lucioase. Se ia praful de pe ele, dar ramane verdele acela "sters". De fiecare data cand merg la Mall mor de ciuda sa vad plantele acelea enorme cu frunze lucioase. Chiar am pus mana pe una si am vazut ca era un pic uleioasa. Are habar vreuna din voi daca este vreo solutie de dat pe frunze ca sa fie mai lucioase? Multam mult, Ciuf
Cred ca te referi la plantele astea din matase, artificiale? Nu? Daca da, vezi ca sunt pe la magazine, pe la raioanele unde sunt asemenea plante ornamentale, niste spray-uri cu o solutie pentru intretinerea lor. Daca plantele tale sunt vii, naturale, poti incerca sa le stergi cu un tampon muiat in bere. Asta merge la plantele cu frunze lucioase, nu paroase! Succes, din nou! La toti numai bine!


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -