Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (4)


145 raspunsuri la acest subiect

#141
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 11 mai 2004 - 15:55

quote:
Originally posted by Andreutza
Multam fain, Cami draga! Mama, da' ce te mai ambalezi! Eu sunt mai domoala, asa ca tare mi-ai fi folosit de avocat pe aici![:D] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Andreutza, sint cu pläcere avocata ta si de la depärtare...cu toate cä n-am studiat dreptul!![:D] ( numai pe stingul!![:D] )...hai cä te "imping" eu de la spate, cä din fatä ar fi prea brutal!!![:D][:D][:D]...am chef de glumitze azi[:D]...dar sä stii cä am cistigat procesul impotriva avocatei noastre, care vroia multi bani, cu nerusinare!!![bruta] Eu zic sä nu fii asa de moale si sä citesti bine contractul de muncä si ce scrie acolo...informeazä-te si de legile care sint date in legäturä cu mämicile proaspete, cä am auzit, tot de prin forum, cä sint mai protejate acum, decit inainte. Eu asa i-as face...l-as pune sä pläteascä din data de cind trebuia preluat serviciul, pinä cind mi-as fi gäsit alt loc de muncä!!![poc]...si nu stiu dacä as fi gäsit asa de repede, un alt loc de muncä!![;)]...in zilele noastre, situatia este foarte dificilä in privinta asta!![;)] Mai gindeste-te...dacä ai un drept, al täu, de ce sä nu-l folosesti???...si ai si timp pt. Octäveatzä!![:D] Apropo de sistemele de irigare...pe aici se gäseste la catalog...poti sä cumperi pt. bani grei!![:D]....sint niste baloane mai märicele de sticlä, cu gitul subtire, dar care costä o avere!!![bang]....nu se meritä, la cite flori am eu. Pupici la toate fetele, cucuietele!!![:D] Cami.

#142
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 11 mai 2004 - 19:33

Speranta, Daca narcisele tale sunt puse cu mult timp in urma , si tufele sunt mari, este bine sa le desparti. Narcisele de inmultesc prin bulbi, deci cand le sapi desfaci bulbii si ii replantezi cate 5-6 in cuib. Dar asta la toamna. succes! La toti numai bine!

#143
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 11 mai 2004 - 19:42

quote:
Originally posted by camelia-daniela Eu zic sä nu fii asa de moale si sä citesti bine contractul de muncä si ce scrie acolo...informeazä-te si de legile care sint date in legäturä cu mämicile proaspete, cä am auzit, tot de prin forum, cä sint mai protejate acum, decit inainte.
Andreutza, Si eu cred ca nu trebuie sa fii asa moale, si macar sa-i demonstrezi acelui afacerist, ca nu are dreptate. Dupa cum am mai zis aici, pe mine m-au disponibilizat cand eram insarcinata pe motiv ca era si sotul meu in banca la acea vreme, dar realitatea era alta(fusese informat nou directoras, gresit de altii care mi-au "vrut binele"). Am plecat pentru ca mi-a convenit sa stau cu fundu-n sus si sa iau salar, dar i-am explicat acelui nou director ca asul este in maneca mea si la orice ora pot castiga cu el, ca a facut o mare greseala juridica. A cascat niste ochi mari la mine, dandu-si seama si acum dupa 5 ani, cand dau ochii cu el in Ro. nu are curajul sa se uite la mine! acum nu mai stiu nici eu legile din tara dar o informatie in plus nu strica! Succes! La toti numai bine!

#144
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 12 mai 2004 - 07:55

Ei si acum sa va mai zis de la gradina cate una alta. mi-am mai cumparat niste seminte duminica, le-am pus la muiat cu speranta ca luni le pun in pamant! Dar de unde, ca a plouat bine de tot si azi este marti si tot ploua! semintele mele dau semne de nerabdare ca vor in pamant, asa ca vreau- nu vreau trebuie sa le pun intr-un ghiveci cu pamntul mai uscat si dupa aia cand or fii marisoare sa le mut! Cam atat de la mine! [pup] la toate fetele de pe aici!

#145
speranta

speranta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 12 mai 2004 - 11:55

multumesc Petra,deci la toamna le scot si le raresc.

#146
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 12 mai 2004 - 18:01

Multumesc mult pentru incurajari, fetelor! Ma ocup de problema. Una dintre fetele de pe forum m-a pus in legatura cu cineva care stie ce trebuie sa fac. Speranta, narcisele se scot din pamant la sfarsitul primaverii cand incep sa dea semne ca frunzele se usuca si dispar. Replantarea bulbilor separati se face toamna. Peste vara se pastreaza intr-un loc umbros, aerisit si uscat, eventual in pungute de hartie, pe soiuri daca ai mai multe si mai vrei sa stii care sunt cand le replantezi. Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -