Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor! Disgravidie si tratament cu Clexane!.


1 raspunsuri la acest subiect

#1
iubitoiu

iubitoiu
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 12:49

Sunt bortosica in 26 saptamani si in urma analizelor de la hematologie mi s-a pus diagnostic de Disgravidie.Eu am avut probleme cu indicele de rezistenta al arterelor uterine (care sunt marite) Nu am alte simptome (tensiune,edeme). Daca cineva s-a lovit de problema asta poate sa ma ajute cu ceva sfaturi sau lamuriri as ramane profund indatorata.. Cum se poate obtine acest medicament gratuit??El este pe lista medicamentelor compensate sau gratuite? Cristina

#2
mamicaluitheo

mamicaluitheo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 01 mai 2004 - 11:48

Scumpa mea, prietena mea este in aceeasi situatie intra in luna a 5-a si de o luna de zile face tratament cu Clexane subcutanat(numai asa se injecteaza). de cateva zile s-a dat o lege pentru gravide toate medicamentele care le sunt necesare se dau gratuit. nu este din auzite ceea ce iti spun este o certitudine. Iti trebuie o recomandare de la medicul tau ginecolog spre medicul tau de familie cu diagnosticul si cu tratamentul necesar (pt. ca va fi de durata/ iti va da reteta in fiecare luna si scutesti aproxim. 10 milioane de lei / luna). medicul de familie este obligat sa-ti dea/ dar trebuie sa fi foarte cu tupeu pt. ca fiind noua legea s-ar putea sa nu stie inca de ea. il pui sa se intereseze la casa de asigurari (asa sa faci si la farmacie daca zic ca nu au cunostinta de asa ceva) la fel cu casa de asigurari si garantat 100 % vei lua medicamentele. Prietena mea de ieri le-a luat de la farmacie. A fost dim. le-a facut la alea capu mare le-a pus sa sune la casa de asigurari si dupa amiaza a avut medicamentele pentru prima luna. Daca mai vrei si alte informatii trimite-mi pm si-ti voi da numarul prietenei mele de telefon sa te invete exact ce sa faci, asata daca nu te-am lamurit eu. De unde esti? cu drag andreea mamica de theo si de florin http://community.web...r/mamicaluitheo


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -