Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sfaturi utile ptr gravidute(vopsit, vacante...)


22 raspunsuri la acest subiect

#11
bidiloi

bidiloi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 18:50

Anny, are mare dreptate, ...profitati inainte ca dupa , nu se stie cind mai apucati sa ajungeti pe la coafor!!Ingrijiti-va faceti-va frumoase sa va relaxati si sa va simtiti cele mai frumoase mamici de pe planeta asta.Eu nu cred ca vopsitul poate afecta bb-lutul.Daca nu se exagereaza, nu vad care e problema!Doar cu epilatul cu ceara parca era ceva, nu mai tin minte, eu am folosit masina de epilat si am fost ok!In rest numai bine si sanatate tuturor![canada] simona

#12
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 18:54

Eu nu m-am vopsit la prima sarcina, m-am luat dupa babele care ziceau ca nu e bine pt bebe...si m-am simtit ingrozitor de urita ... Acum sint in a 23 saptamina si m-am vopsit deja, si am de gind sa o mai fac.Tipa de la farmacie mi-a zis ca n-are nici o treaba vopseaua cu sarcina, doar ca o sa ma deranjeze mirosul, asa ca nu mai ascultati toate chestiile preconcepute. Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu

#13
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 19:51

fetelor, sa traiti, sa infloriti si voi si bebeii, ca mi se facuse rau...[alcool] merci pentru ajutor dupa ce ca sunt io disperata din fire, mai fac si prostii! merci mult oricum, vopseaua mea, am gasit acum pe google (loreal open), avea low amoniac... m-am mai linistit... uf![il] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405

#14
mcm

mcm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 21:04

Ei, eu m-am saturat de parerile neavizate mai ales ale persoanelor mai in varsta. Soacra mea mi-a spus aproape triumfatoare ca n-are rost sa ma vopsesc sau sa-mi fac permanent in timpul sarcinii ca nu prinde. Totusi sa fim cu capul pe umeri. Cum sa afecteze vopseaua bebelusul? Ca doar nu intra in sange.

#15
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 22:35

Fetelor, vopsiti-va linistite si faceti-va frumoase. Precautia asta exagerata in tot ce ne inconjoara na taie din elanul de fericire care-ar trebui sa ne caracterizeze ca viitoare mamici. Eu n-am apucat inca sa ma vopsesc pentru ca nu mai pot sa ma mai tund (trebuie sa-mi cam intind mainile pe la spate si sa stau in pozitii mai putin comode cateva zeci de minute) si nu-mi vine sa ma vopsesc daca nu ma si tund un pic. Din liceu ma tund si vopsesc singura (cu cateva exceptii: la nunta, si de vreo 2 ori in fac. cand incercam sa fac pe breaza si sa fiu si eu ca alte fete, dar mi-am dat seama ca ce-mi face tanti aia la coafor pentru 60.000 lei - atat era pe atunci - pot sa-mi fac eu singurica acasa). N-am avut timpul si dipsozitia necesara din cauza perioadei greturilor. Si-acum m-am trezit cu niste latze de nu-mi mai dau drumul la par din coada. da' las' ca si cand m-o apuca chefuuul! "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 12 sapt DNP 1 nov.

#16
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 23:16

Eu m-am vopsit la prima sarcina (anul trecut) de trei ori. Si ginecoloaga si doctora de familie mi-a spus ca nu-i nici o problema. Si asa a si fost. Pana acum, la a doua sarcina, m-am vopsit numai o data si cred ca o sa ma duc saptamana viitoare sa o fac ca prea nu mai arata parul meu de nici un fel. Pupa Crisa, mamica burticoasa

#17
aime

aime

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 776 mesaje

Postat 24 aprilie 2004 - 11:30

Fetelor, va multumesc...intr-adevar pareri si pro si contra....da' parca cele PRO sunt mai multe. Vin si eu, acum la sfarsit si spun ca si eu sunt de parere ca nu se poate intampla nimic. De obicei, ma vopseam cam de 2 ori pe an, deci nu exagerat, ultima oara m-am vopsit chiar la inceputul lui februarie, adica chiar in luna in care am ramas insarcinata. Ma gandeam eu ca macar un nuantator, fara amoniac si tot se poate (si inainte mai foloseam intre vopsiri nuantator). Vreau, asa cum spuneati si voi, sa nu renunt la obiceiurile mele, vreau ca BB sa aiba o mamica frumoasa, chiar daca are 35 de ani...am fost in contnuare la manichiura, pedichiura, pensat, epilat...ca doar suntem femei destepte, si moderne, nu traim acu' 2 secole.Da' chestia cu vopsitu' mi-a spus-o coafeza, ca unele refuzau sa se mai vopseasca si atunci, am inceput sa imi pun intrebari. Deci se impune rapid o vizita la coafor, sa mai improspatam culoarea si sa fim mamici frumoase, seducatoare si mai ales ...fara prejudecati. va pupic [pup] Aaaaa, inca ceva...ce parere aveti despre concediul la mare...daca atunci sa zicem ca voi avea in jur de 20 sapt? Bineinteles, prin concediu inteleg, plimbari dimineata si seara pe malul inspumat, stat la umbra, fara a sta in timpul amiezii...deci doar asa, ptr a ne umple si anul asta sufletele de mare (dupa care eu una sunt inebunita) si ptr odihna... [pup] aime

#18
roberta04

roberta04

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 24 aprilie 2004 - 12:34

AIME, draga, eu m-am vopsit deja de doua ori pana acum in cele 21-22 de saptamani, efectiv aveam stari depresive cand vedeam 7 culori in parul meu, basca par alb en-gross (pe care-l am din liceu). Asa ca, am "prestat" vopsirea acasa (am noroc de sotul meu care e mare amator sa ma faca el frumoasa), cu geamul larg deschis si nu in baie unde, din cauza spatiului mic, inhalam mirosul. La mine singura problema este spalatul dupa vopsit, ca si spalatul parului uzual, nu pot sa ma spal decat stand aplecata deasupra cazii si burtica ma cam deranjeaza, ultima data am avut parte de o revoltie adevarat din partea puiului... So, decat urata si neingrijita, mai bine un pic "ametita" de mirosul de vopsea ...[8D] Roberta + BeBe scump din burtica - 21 saptamani

#19
micorint

micorint

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 24 aprilie 2004 - 13:42

Si eu m-am vopsit in timpul sarcinii si chiar destul de des (la 5-6 saptamani) pt ca am mult par alb si se vedea ingrozitor de urat! Nu am avut nici o problema, poate doar mirosul m-a deranjat, dar efectul obtinut (cea mai frumoasa gravida, dupa cum spunea sotul meu) a meritat tot efortul. Si bineinteles ca flacaul meu e sanatos tun si a avut niste plete la nastere... si acum are dar i le tund scurt ca suntem baiat mare. Asa ca, fa-te frumoasa fara grija! Mihaela si Alex (1 an si 10 luni)

#20
1Sanziana

1Sanziana
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 aprilie 2004 - 15:43

Si eu sunt in mare dilema,sunt insarcinata in 4 saptamani si as vrea sa ma vopsesc ca nu-s vopsita din noiembrie.[mariaj]Da' tare mi-e frica sa nu afecteze bebe-ul[V]Offffffff!Faza e ca eu tre sa ma decolorez si dupa aia ma vopsesc nu toner.Acu' nu stiu daca e mai rau decat un vopsit obisnuit sau nu[?]


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -