Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sfaturi utile ptr gravidute(vopsit, vacante...)


22 raspunsuri la acest subiect

#1
aime

aime

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 776 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 11:15

[hia] fetele, sunt [gravi] in 9 sapt si 5 zile, deci o viitoare mamica de noiembrie si ma framanta o intrebare: se poate vopsi parul in timpul sarcinii fara nici un risc? parerile pe care le-am auzit de la cunoscuti sunt si pro si contra, si m-am gandit ca raspunsul potrivit il voi afla aici, in familia de pe forum, de la foste sau actuale [gravi] sau de la mamici cu experienta. va [pup] si va doresc sanatate, voua [gravi] la burtici, la mamici [mamica] si la gandacei poznasi [copil]. aime

#2
IOANA98

IOANA98
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 12:08

Am citit de curand in revista "Frizuri"-Ioana , ca nu este indicat vopsitul in cazul femeilor insarcinate sau a celor care alapteaza . Eu am folosit sampon nuantator. Sa fiti sanatosi amandoi . Camelia

#3
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 14:23

Vopsitul nu e indicat,dar am citit ca suvitele n-ar fi contraindicate pt ca in acest caz vopseaua nu intra in contact direct cu pielea capului. Si eu sint insarcinata,dar deocamdata stau in dubiu daca sa-mi fac suvite sau nu. Totusi cred ca o sa astept sa se nasca copilul. Ela2001 [gravi]- 13 saptamini de la UM

#4
MALUBA

MALUBA
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 14:41

scumpa eu m-am vopsit si suvitat cand eram in luna 4 (am avut nunta)si bb meu e sanatos tun ... acum rad cu sotul meu ca strunful nu a avut nici un semn din nastere .... doar o suvita blonda [cool][cool][:D][:D] nu trebuie sa exagerezi, dar de 1-2 ori nu afecteaza (sa folosesti o vopsea buna - au aparut din plante sau fructe) pupici si sarcina usoara!! [copil]DARIUS-7SAPT si a lui mamicuta http://community.web...125065060nZxywh

#5
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 15:26

Draga mea, eu in primele 3 luni am folosit nuantator (asa, ca sa suflu si in iaurt, pentru ca daca e sa afecteze , in primul trimestru e periculos) iar dupa aceea m-am vopsit normal, lunar , cu decolorat si tot tacamul! Bebe e perfecta si n-am avut nici un fel de problema. Dr. de asemenea nu a avut nimic de comentat! si stiu o gramada de mamici care s-au vopsit de asemenea si au cei mai frumusei si sanatosi bebelusi posibili! Sarcina e lunga , transformarile sunt multe si e important sa te simti bine in pielea ta! Pupici si sarcina usoara! Ioana si [copil] Katja(30 martie 2004) http://community.web...m/user/inaioana

#6
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 17:59

[bang]eu am facut pocinogu![bang] sunt in 8 saptamani de sarcina si m-am vopsit saptamana trecuta (cu l`oreal), imi vine sa ma spanzur! e vreo problema? dar sincer, va rog![q] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405

#7
Doamna Bibi

Doamna Bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 18:19

Sincer va spun ca eu m-am vopsit inca de la inceput si nu am avut nici o problema.Singura mea problema era mirosul,dar in rest...nu vad nici o problema. Cred ca totusi se exagereaza cu anumite precautii. Sarcina usoara si bebei sanatosi.

#8
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 18:22

gindacelu draga,eu m-am vopsit de trei ori si m-am facut si suvitze..basca m-a pocnit si sa ma tund[bang],in timpul primului trimestru al sarcinii..iar acum am o papusa de 10 zile cu o gramada de par si sanatoasa tun!!Nu iti face griji,si eu cred ca se exagereaza!

#9
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 18:30

Draga mea si aici o sa gasesti la fel, pareri PRO si CONTRA. Nimeni nu poate sa.ti spuna ca 100% e periculos sau invers. Eu m-am vopsit la 5 luni jumate, si mi-am facut si suvite iar saptamana trecuta m-am facut cu nuantator Garnier Movida. Daca era nevoie ma vopseam mai des, din fericire insa nici in "stadiu normal" nu e nevoie sa ma vopsesc de mai mult de 3 ori pe an. Parerea MEA este ca vopsitul nu este periculos atata timp cat nu-l faci la fiecare doua saptamani. Stai intr-un spatiu aerisit si totul va fi ok.
Gandacelu, la cum te exteriorizezi s-.ar crede ca te-a dus cineva cu arcanul la vopsit [cool][:-)))]

Laura si papusica din burtik (38 saptamani) Imagine postata

#10
Anny

Anny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 18:39

Fetelor, faceti-va cum vreti voi, in cate culori vreti! profitati cat mai aveti timp ca pe urma ...la revedere. N-are nici o treba vopseaua de par cu sarcina. N-am auzit pana acum nici un caz in care a iesit bebe-ul nesanatos ca si-a vopsit mama parul! Eu una m-am vopsit, mi-am facut si suvite.....tot ce am vrut. Si epilat si manechiura..... Sarcina nu inseamna ca trebuie sa ne lasam plete pe picioare si parul necoafat/nevopsit! Fiti frumoase! profitati de timpul liber care v-a mai ramas si simtiti-va bine!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -