Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (12)


155 raspunsuri la acest subiect

#21
mel_g

mel_g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 18:58

Mina felicitart mica printesa - sa-ti aduca numai bucurii!!!!!!!!!! Tu ai firma ta proprie? Daca da ce anume obiect de activitate are? Ma bate gandul sa incep ceva si nu stiu ce .............Eu as vrea o gradinita dar e destul de greu inceputul si sotul care este sponsorul mi-a spus ca pt asta nu ma sprijina. El are deja firma lui si o vreau si eu pe a mea caci nu mai am chef sa muncesc pt altii. Astazi parca am innebunit - am facut curatenie am fost la cumparaturi, am facut mancare si acum sunt rupta - nu mai pot nici sa vorbesc din cauza durerilor de tot felul. Nici nu stiu pe unde nu ma doare. Culmea este ca eu am o femeie care vine si-mi face totul in casa dar nu stiu ce m-a apucat si nu stiu ce va mai face ea........... Pupici Mel 17 sapt

#22
cristia

cristia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 19:27

Mada, Ce bine ai facut tu ca ne-ai zis ca unele contractii pot fi si normale/benefice! Pana acum recunosc ca numai cand mi se pomenea de ele mi se ridica parul in sus![neand] Medicul tau ti-a zis ca numai contractiile nedureroase sunt benefice? Da' atunci daca nu simti nimic cum stii ca ai contractii? Eu stiam cum ca e OK daca durerea e mica si dureaza putin. Nu e bine daca tin mult si se intensifica durerea.Asa e? [pup]Cristiana si bebe 17 saptamani si patru zile

#23
georgiana.david

georgiana.david

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 20:37

Ma intreba cineva, imi cer scuze dar nu mai stiu cine, cum iau gynipralul. Il iau de aproximativ 2 sap. 2/zi (la ora 10 si 16), nu stiu inca cat timp, cum? O sa discut asta cu ginecologul meu la urmatorul control.Sincer,nu stiu cum o sa aduc vorba pt. ca gynipralul nu el mi l-a prescris ci medicul de care va spuneam ca m-a controlat in disperarea mea cu contractiile de acum 2 saptamani. Ideea e ca no-spa-ul nu-l simteam ca ar mai avea efect dar de cand iau gynipral e super ok Geo DPN 06 oct.

#24
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 21:50

Salut, frumoaselor! Multumesc tuturor pentru urari! Danyce, singura mea dorinta a fost sa fie sanatoasa. Si fac orice sa se implineasca in continuare. Fetelor ma mir de voi, pai mai lasati emotiile lacrimogene... ar trebui sa zburati, sa plutiti, sa fiti pline de optimism. Eu asa ma simt, si cum apare ceva de ma enerveaza sa vedeti cu cata vointa ma tin vesela si stau in gandurile mele de nu ma tulbura nimic. Mel, vezi ca-ti dau un pm. auzi, dar pe tine te-a lovit sindromul ala cu gravida obsedata de curatenie? Recunosc ca si pe mine, da rte rog, las-o mai moale, ca vezi ca te dor toate alea. Fa si tu in fiecare zi cate putin. Va pup pe toate!

#25
georgiana.david

georgiana.david

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 21:55

MIna, sa-ti traiasca bebita si sa fiti sanatoase si frumoase amandoua Geo DPN 06 oct.

#26
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 00:14

Salutare, domnisoare, Mel, sa stii ca si pe mine ma mai apuca cateodata mania asta a curateniei si le fac pe toate inr-o singura zi, iar dupa aceea nu prea pot face nimic cateva zile. La mine e si alta chestie la mijloc. Nu mi-a placut niciodata sa lenevesc, asa ca tot timpul imi gaseam eu activitati, iar acum mi-e greu sa ma obisnuiesc la statutul pe care-l am, acela de viitoare mamica care trebuie sa se menajeze. Mai inainte m-a prins sotiorul cu un cos de rufe plin pe care-l caram in graba mare de la mansarda (de la uscator) in living jos (de 2 ori trepte deci) unde calc eu de obicei (ca sa pot trage cu ochiul la TV).M-a cam mustrat si am ramas intelesi ca urmatoarele 2 ture le aduce el. Ce bine ca mi-au trecut durerile de spate. Bebe a fost astazi super activ. Acum s-a mai linistit putin. Cred ca a obosit. Si eu am obosit de la miscarile lui. Hahaha. Si eu am vazut acum o ora o emisiune despre bebici super frumosi si sanatosi. Si pe mien m-a emotionat pana la lacrimi. Asa ca nu usnteti paranoice. Sau poate ca suntem cu toatele. Hahaha.Stiati voi ca aici 80% dintre mamici nasc acasa doar cu moasa si taticul? Eu am ales din start spitalul. Vorba aia, ce-i sigur e sigur. Eu nu iau nici un fel de medicamente si nici vitamine. Analizele mi-au iesit super bine si de aceea nu trebuie sa iau nici un fel de suplimente. Cat despre medicamente, aici nu se practica asa ceva, doar in cazuri de extrema urgenta si sper sa nu fie cazul la mine. Aici suntem urmarite doar de moase si daca ne plangem de dureri sau altceva, e totul normal la ele. Cred ca de-as fi pe moarte (oeps, ce-am spus!), m-ar trimite la medic. Fac eu haz de necaz, dar sa stiti ca as vrea sa fiu in locul vostru, sa beneficiez de supraveghere medicala, mai ales in Romania. Stiu ce spun ca eu era candva sa dau ortu' popii din cauza unei infectii de rinichi pe care medicul nu a vrut-o trata cu antibiotice. Sper ca totul sa decurga bine si cu burticile voastre si cu a mea. Eu o sa ma programez la eco morfologica cat de curand sa vad daca bebe e OK. A propos, am o intrebare pentru mamicile din Cluj: unde se face eco 3D si cu cat timp inainte se poate face programarea? Eu o sa fiu peste aprox. 2 luni in Romania si implicit in Cluj, de aceea as vrea tare mult sa aflu aceasta info. Va pup pe toate si pe burticile voastre, Daniela Veuger si bebe mic din burtic

#27
Corina G

Corina G
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 01:20

Buna dragele mele, Ce mult ati scris... d-abia tin pasul cu voi! Nature, Mel si Adela - multumesc mult pt. info in legatura cu eco 3-D. Noi venim in Bucuresti peste 2 sapt. in vacanta, si m-am gindit ca nu ar strica sa fac eco 3-D acolo, ca mai creste bebe pina ne intoarcem, si mor de nerabdare sa nu il vad pina venim inapoi in U.S. Ca tot m-am dat de gol singura, da!! este BAIETEL !!!!! Am facut eco morfo azi si totul e bine, plus ca s-a vazut f. clar ca e baietel, nu a fost deloc pudic! Tati e tare fericit! Si eu sint la fel. Adevarul este ca am avut un sentiment f.f.f. puternic ca va fi baietel. Am vazut ca majoritatea aveti probleme cu singerarea gingiilor. Vit C poate sa ajute f. mult. Puteti sa luati cu incredere. Opreste singerarea. Si eu am cam inceput sa am probleme. Dar la mine e si mai grav, sa nu rideti de mine, va rog. Eu una nu ma mai pot spala pe dinti pe partea de dinauntru, in spate, la molari (mai ales jos). Cum bag periuta acolo imi vine sa vomit. Dar rau!!! De citeva ori am vomitat tot ce am mincat in chiuveta, fiindca nu ma mai puteam opri... Asta se intimpla seara deobicei. Dimineata imi vine sa vomit lafel, si nu ma pot opri din convulsii, dar vomit fierea, neavind nimic in stomac la ora aia. Groaznic!!! Sint disperata. Dentistul mi-a spus ca nu am ce sa fac decit sa incerc sa mentin o igiena cit mai buna (cu apa de gura desinfectanta si cu curatat cu ata printre dinti regulat). Va pup acum cu mult drag, Corina [gravi] - DPN Sep. 28

#28
pufymic

pufymic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 09:59

'Neata burtici! Felicitari Mina pentru printesuca! Felicitari Corina G pentru printisor! Sa va traiasca si sa va bucurati de ei! Danyce, sa stii ca nici eu nu iau nici un fel de suplimente prenatale, decat No-Spa si Utrogestan pentru durerile astea nesuferite de burtica! Deja il stresez pe medicul meu intrebandu-l daca trebuie sa iau prenatale, ca de fiecare data cand merg la el il intreb. A zis ca nu e cazul, ca bb e foarte bine dezvoltat pentru varsta lui! Corina G, si mie imi e putin rau cand ma spal pe dinti....dar nu chiar ca tie(saracuta de tine)... GEORGIANA, la multi ani si sa fii sanatoasa si fericita alaturi de familia ta!Sa ai grija de burtica! Despre mine vreau sa va zic ca ieri m-am simtit ingrozitor de rau, cu dureri de burtica, dureri de cap....La un moment dat am inceput sa ametesc, iar cand mi-a luat Ovi tensiunea aveam 80/40.... Acum sunt ok...ma mai doare burtica, dar e suportabil. Pupic, Ioana si bb mic(17 sapt. si 2 zile)

#29
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 12:27

La multi ani tuturor Georgianelor, Georgetelor si celorlalte fete care isi serbeaza azi ziua! Sa fiti fericite si sanatoase! Mina, felicitari pentru bebita! Corina G, felicitari pentru bebel! Fetelor, am si eu o intrebare. Poate o sa ziceti ca sunt mai prostuta, dar mie nu mi-a spus nimeni pana acum si va tot aud vorbind despre asta: ce inseamna eco 3D si eco morfologica? Se pare ca toate luam no-spa si utrogestan. Eu cand mi le-a dat doctorul am crezut ca sunt unicat si ma plangeam ca numai mie mi se intampla toate. [recevere]Raluca DPN 8 oct.

#30
ana_a

ana_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.179 mesaje

Postat 23 aprilie 2004 - 12:51

Salut voios! Ce mai face-ti?cum o mai duceti? vad ca nu sunt singurza "babutza" cu dureri de spate... si pe mine ma doare exact acolo unde a-ti descris voi... si cred ca se face loc pentru ca sa incapa bebelele!Iar cu gingiile sangerand si eu am necazuri, am inteles ca e ceva normal, voi incerca si eu cu vitamina C desi nu prea imi place gustul :). Cristia, sa sti ca si eu sunt asa ca si tine, intradevar e un sentiment ca si cum as fi indragostita! e minunat!atat de mult il iubesc si abia astept sa-l vad si sa-i zic :aha, deci tu erai la mine in burtica!hehe!il ador!Taticutzu nostru zice ca sunt prea nerabdatoare, ca trebuie sa mai asteptam pana in augus sa-l vedem...si ma roaga sa fiu mai rabdatoare un pic...hehe, el nu vede lucrurile ca si mine! Eu am uneori niste intzepaturi in burta...un fel de junghi daca intelegeti ce vreau sa spun, si nu stiu ce sa zic, daca e bine sau nu, sper ca nu sunt contractii dinalea pericuoase, in rest totul e ok, bebelele se misca de zor!e tare dulce! Azi dimineazta, daca va vine sa credeti mi s-a facut greatza...si nu stiu de ce, ca nu am mai avut gretzuri de multa vreme Mina felicitari pentru printzesa, si Corina pentru baietel!si eu imi doresc o printesa, dar sa vedem ca inca nu stim ce avem! Deja ma gandesc uneori ca as vrea sa fie surpriza...dar sunt sigura ca ma voi razgandi de indata ce medicul ma va intreba daca vreau sa stiu sau nu. Eu maine am de mers la nunta, si nu stiu inca ce voi imbraca, de fapt problema mea este ce voi incaltza... Pentru Vrabiutza Multa fericire si tot ce isi doreste!duminica se marita...ce frumos!Un belelus sanatos si nu stiu...tot ce e frumos si minunat! Si zi frumoasa cu soare! Pupici! Ana si puiutul din burtica


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -