Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Uter retrovers


17 raspunsuri la acest subiect

#1
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 16:52

Are cineva retroversie uterina (uter retrovers) si stie ce presupune asta in cazul unei sarcini? Din stiu, femeile cu uter retrovers (cazul meu) raman mult mai greu insarcinate. E cazul sa ma ingrijorez?

#2
mel_g

mel_g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 17:03

Iubita eu am uter retrovers. La primul copil am ramas imediat insarcinata (in prima luna in care mi-am propus) a doua oara am ramas dupa un an de zile de incercari in perioada fertila. Deci nu este o regula - ideea este ca ai contractii in timpul sarcinii pt ca uterul este mic si trebuie sa creasca si te cam doare burtica dar in rest nu am avut nici o problema (durerile nu le-am luat in seama) Pupici Mel 17 sapt

#3
m_monica

m_monica
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 11:12

Si eu am uter retrovers si am ramas insarcinata in luna in care mi-am propus fara nici o probleme.Pina acum nu am avut nici o problema, nici o greata, nici o durere.Ma simt fff bine. Cred ca depinde de fiecare organism. Nu toti reactionam la fel. Bafta!!!!! [pup][gravi]Monica si bb 24 sapt 33ani DPN 13 aug 2004

#4
Doamna Bibi

Doamna Bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 11:31

Si eu am uter retrovers.Este adevarat ca am ramas destul de greu insarcinata,dar in sarcina nu te influenteaza foarte tare (in momentul in care uterul creste este probabil sa-si revina la forma initiala).Trebuie sa fii tinuta sub observatie pentru evitarea oricaror probleme. Succes. Monique si [copil]21 sapt. in burtica

#5
Aalina

Aalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.708 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 13:03

Si eu am uter retrovers si am ramas insarcinata din prima. Sarcina a fost fara probleme la fel si nasterea. http://community.web.../user/aalinador

#6
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 13:09

La fel si eu. Am uter retrovers si am ramas insarcinata de doua ori, fara nici o problema, ba chiar fara sa vreau in mod special. De pilda cu bebe-ul de acum am fi vrut sa mai asteptam si in general ne protejam. Doar o data s-a intamplat si uite ca sunt in 16 saptamani. Singura problema e ca ai dureri mai mari in timpul sarcinii. Raluca

#7
Ioana77

Ioana77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 14:09

Si eu am si retrovers si infantil. Si am ramas insarcinata cu gemeni, am dus sarcina pana la termen. Am luat ceva medicamente dar mai mult din cauza sarcinii gemelare. In cazul uterului retrovers sunt indicate anumite pozitii[;)] pt a accelera reusita.[:D] Ioana, [copil] YANN & [copil]PHILIP _______28.01.2004_______
[foto]http://community.webshots.com/user/yannphilip


#8
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 14:16

Candy, si eu am uterul retrovers si la primul copil am ramas insarcinata a doua luna, iar la al doilea copil din prima luna. Asa ca eu nu cred ca este asta o problema in a ramane insarcinata! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (31+ saptamani)

#9
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 15:09

Candy, si eu am uter retrovers si as spune ca cele mai mari probleme le-am avut inainte de sarcina, ca aveam niste dureri la ciclu...... Am ramas insarcinata la 4 luni dupa ce am renuntat la protectie, si pot spune ca nu am profitat chiar bine de perioadele fertile, ca poate se intampla mai repede. Sfatul meu este sa discuti cu medicul tau care-s pozitiile cele mai adecvate reusitei, eu am urmat intocmai sfaturile primite (dupa ... actiune [;)] stateam cu o perna sub sezut si cu picioarele ridicate pe un perete, cam jumatate de ora). In rest, am avut dureri destul de mari in prima luna, ma luau niste crampe de transpiram instantaneu, dar erau de f scurta durata. Acuma sunt in saptaman 20 de sarcina, si crampele s-au rarit si atenuat simtitor. Oricum, ca sa intelegi exact, mi s-a recomandat NoSpa pentru durerile aste, si nu am luat decat de vreo 7 ori. Deci nu e chiar asa de rau. Multa sanatate iti doresc. Si succes, sa ne anunti ca ai burtica in curand :-) Mina [gravi] 20 sapt

#10
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 15:10

quote:
Originally posted by Ioana77 In cazul uterului retrovers sunt indicate anumite pozitii[;)] pt a accelera reusita.[:D]
Mai, Ioana, pai nu ne spui si noua [:D], ca si noi suntem cu uter retrovers...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -