Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutooor! Bebe in burtica si emotii fara motiv!!!


10 raspunsuri la acest subiect

#1
cristia

cristia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 11:55

Ziua buna![hia] Fetelor, HEEEEELP! Taman cand ar trebui sa fiu extrem de fericita si relaxata nu pot scapa de emotii[ups]!!! Bb-ul meu are 18 saptamani, am inceput sa-l simt tupaind prin burtica[hop], alte probleme decat un col scurt nu am si cu toate astea de ceva vreme m-au napadit niste emotii fara sens!! Cum fac ochi dimineata vin valuri-valuri (emotiile) de zici ca m-as duce la un examen...capital!! Pur si simplu nu inteleg de ce se intampla ce mi se intampla; am auzit si eu de psihic labil in sarcina dar aia inseamna depresii si bocete, nu EMOTII! Poate pentru ca eu si sotul meu asteptam bebelushul de multa vreme cu mult si mare drag! Simt ca am o mare responsabilitate si ma tem sa nu-i fac cumva rau! Apoi cred ca si un cerc vicios aici. Am observat ca daca sunt tensionata mi se intareste si uneori chiar ma doare burtica. Si cum ma iau emotiile alea nesuferite, cum ma gandesc ca tre sa ma stapanesc daca nu vreau sa supar bebelushul si ... bineinteles ca fac mai rau (adica ma emotionez si mai tare!).Nu va spun ca decand am inceput sa simt bebelushul era suficient sa mi se para ca nu il mai simt asa tare ca ieri si gata: ganduri si scenarii. Vi s-a intamplat si voua? Nu stiu cum sa fac sa ma linistesc!!! Va multumesc ca-mi cititi mesajul! [pup] Cristiana [gravi] si bebe 18 saptamani

#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 12:02

Draga Cristia, eu iti pot da un singur sfat: RELAX. si eu am fost in situatia ta cu emotiile (mai putin cele cu "ii fac rau copilului") pina prin luna a 5-a....toata lumea imi spunea ca incepind cu luna a 4-a o sa fie totul roz si frumos...si eu eram o pachet de nervi, plinsete si exagerari. incet-incet au trecut toate. in curind ar trebui sa ti se "aseze" nivelul hormonal si sa poti trata cu un pic de luciditate ceea ce ti se intimpla. stai linistita si rememoreaza de ce v-ati dorit asa de mult copilasul si bucura-te de orice clipa..lasa grijile si negua la o parte, fiindca nu iti fac bine nici tie, si dupa cum ai vazut nici piticului. e o perioada frumoasa, bucura-te de ea!!! pupici, Rox

#3
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 12:07

Cristina, Nu-ti mai fa probleme ca nu esti singura in starea asta. Mi s-a intamplat si mie la prima sarcina mai ales ca venea dupa trei ani de asteptari, inseminare articficiala si multe, multe sperante. Eu am avut colul largit si scurtat asa ca a trebuit sa fac cerclaj si iti dai seama ca alte emotii s-au strans pe capul meu. Insa ca sa-mi indeplinesc visul meu cel mai mare am stat cuminte noua luni de zile si acum am un bebe de 9 luni si o burtica de cinci luni. Si acum am cerclaj si trebuie sa stau linistita. Iti imaginezi ca imi este greu sa nu imi tin puiul in brate (nu am voie) insa ce-i mai frumos decat sa ai doi copii????? Asa ca vezi, emoti, griji, trebuie sa le facem fata si sa ne rugam Domnului sa fie bine!!! Ai grija de burtica ta si invinge emotiile ca o viitoare mamica curajoasa!!! Doamne ajuta!! Pupa Crisa, mamica burticoasa

#4
Getuta

Getuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 14:04

Draga Cristiana si eu eram la fel de emotionata ca tine. Cand il simteam ca misca ma lua cate un val de bucurie si simteam cum imi bate inima mai tare. Incet incet m-am obisnuit, am inceput sa vorbesc cu el si totul a intrat in normal. Bucuria miscarilor lui o sa o ai pana nasti. Trebuie sa ai grija ca starea ta generala il influenteaza pe bb. Daca tu esti nervoasa asa va fi si el. Daca tu esti bine dispusa asa va fi si el. Incearca sa te stapanesti daca ai emotii nocive. Este normal sa-ti faci griji pentru el, dar garantat totul este ok. Mie imi faceau foarte bine ecografiile. Cand il vedeam si doctorul imi spunea ca totul este bine, nu mai aveam treaba o luna pana la urmatorul control. Daca totusi nu poti sa-ti stapanesti emotiile cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu medicul tau. Fii optimista, vei naste un bb sanatos si frumos. Geta si bb din burtica de 33 saptamani

#5
cristia

cristia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 16:05

Multumesc frumos pentru sfaturi!Stiu foarte bine ca alte gravidutze se confrunta cu probleme mult mai grave. Tocmai de-aia mi-e necaz ca nu-mi pot redobandi calmul.Am emotii pozitive (de ex. cand misca bebe) si negative (cand mi se pare ca nu-l simt).Mi-e teama ca-l deranjez pe bebe cu zapaceala mea... Va las ca iar incep sa ma plang... Va multumesc!

#6
allya

allya
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 18:08

relaxeaza-te! e ceva f normal si obisnuit! emotiile sunt stari firesti perioadei de sarcina prin care treci acum! te pup si nastere usoara! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.web...m/user/allyalex

#7
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 18:20

relaxeaza-te si nu -ti mai face ganduri negative. In sensul asta priveste la comedii..isi in oras cu prietenele sau sotul la pizza...prajituri...asculta muzica distractiva..antrenanta! Starile astea sunt firesti..trebuie doar sa le invingi..si depinde de tine..cauta-ti ocupatie ca sa nu ai timp sa te gandesti al prostii!! si eu am patit asa..acum imi dau seama ca erau prostioare date de emotiile mele..si nelinistile din faza de sfarsit..ce o sa fie??cum o sa fie?cum o sa arate?o sa ma descurc?? KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.web...m/user/korinnay

#8
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 18:33

Cristiana, Starile de care vorbesti tu sunt intr-un fel normale - eu te inteleg perfect - si sunt insarcinata, imi doresc tare mult bebeul mai ales ca vine dupa o experienta dureroasa de sarcini pierdute. Si pentru mine exista acest dute-vino de stari - daca e bine, ce face, de ce nu misca, dar incerc sa ma controlez si sa gindesc pozitiv in primul rind ca sa-i fie bine lui bebe; in rest incerc sa ma informez cit pot de mult si sa ma protejez cit pot de mult. Ecografiile si pe mine ma ajuta foarte mult - il vad pe bebe ca e ok, ca inimioara ii bate si ca el creste si atunci sunt si eu fericita si linistita. Oricum, trebuie sa stii ca la virsta sarcinii la care esti tu (am inteles ca 18 saptamini) - bb nu are forta sa isi faca simtita prezenta tot timpul - pot sa treaca si zile intregi fara sa-l simti si nu trebuie sa te panichezi - e normal! Stiu pentru ca si eu ma panicam si am trecut prin asta... Din ce am citit eu, perioada cea mai activa a lui bebe (cind are si forta ca e deja bine dezvoltat) este intre saptaminile 28 si 32 - abia atunci daca nu il simti ore in sir trebuie sa te ingrijorezi - dar pina atunci mai e ... Relaxeaza-te si ai sa vezi ca totul o sa fie bine! Gabriela [gravi] saptamina 26 DPN 25 iulie 2004 Dr. Florina Mihalache - CFR2

#9
bidiloi

bidiloi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 20:06

Trebuie sa te gindesti ca fiecare femeie reactioneaza diferit, unele trec prin stari de plins, altele ca si tine sint napadite de emotii, este normal, in organismul tau au loc o multime de schimbari, si nu uita de cele hormonale, care au o influenta mare asupra organismului.Trebuie sa ai grija de tine, sa te odihnesti, sa te relaxezi, sa iti gasesti preocupari care sa te ajute sa iesi, sau sa scapi de aceste stari pe care le ai.Copilului nu ii fac bine , deci tu esti cea care controleaza totul...asa ca sarcina usoara si sanatate multa![canada] simona

#10
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 21:40

Emotiile tale nu sunt fara motiv. Dar .... totul va fi bine, il simti pe BB miscand, el va fi tot timpul alaturi de tine si iti va da curaj. L


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -