Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rubeola in sarcina!


4 raspunsuri la acest subiect

#1
corina.ardelean

corina.ardelean
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 18:59

buna ziua, ma bucur foarte mult ca exista un astfel de site de unde poti afla multe lucruri utile. problema noastra este urmatoarea: sunt insarcinata in luna a 5-a (23 saptamani). in urma cu 6 zile (miercuri seara - 14 aprilie) mi-au aparut pe corp o serie de bubite. joi dimineata eram plina si pe fata. am fost la medicul de familie, care m-a suspectat de rubeola. totodata, a spus ca am ganglionii umflati si aveam o mica stare febrila. am fost trimisa la clinica de boli infectioase, unde medicul de garda (o tanara) mi-a spus ca si ea crede ca e vorba de rubeola si m-a trimis sa-mi fac analize de sange. vineri dimineata eruptia s-a extins pe corp in jos (maini, picioare, abdomen). tot vineri dimineata am fost la analiza de sange. sambata dimineata am fost din nou la clinica de boli infectioase, unde era un medic mai cu experienta. aceasta (o doamna) m-a vazut, dar eruptia era pe sfarsite, doar pe membre mai erau bubite. rezultatele au iesit in felul urmator: igM=0,217 iar igG=4,8 UI/ml. vazanda aceste rezultate, medicul ne-a spus sa ne linistim si sa nu ne facem probleme pentru sarcina. in schimb, medicul de familie, pe baza a ceea ce a vazut joi mi-a spus ca totusi banuieste ca este vorba de rubeola. noi, sotul meu si cu mine nu mai stim ce sa credem, mai ales ca medicul de familie a spus ca este posibil ca faptul de a fi gravida sa influenteze rezultatele (?!). vrem sa aflam mai multe despre acest lucru. poate au mai fost cazuri similare. va multumesc mult, corina

#2
Samurai-lady

Samurai-lady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 146 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 19:39

Buna,

eu nu am avut facut vaccinul contra rubeolei si medicul ginecolog
m-a avertizat sa evit aglomeratiile.Mie mi-a spus ca e periculos pt.
bebe daca contactezi boala pana in sapt.21 de sarcina.
O sarcina usoara in continuare si un bebika sanatos.


Samurai-lady si bb Ken

ANUL 2004-anul maimutzei
Imagine postata

http://www.desprecop...me=Samurai-lady

http://community.web...131524971hYaAPU

#3
Anny

Anny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 19:43

Rubeola este foarte periculoasa pentru gravide in primul trimestru de sarcina. La tine fiind vorba de trim II riscurile de afectare a fatului sunt ceva mai mici, dar nu trebuie deloc neglijata aceasta problema. Sarcina ta trebuie urmarita cu foarte mare atentie de acum inainte. Vorbeste cu medicul ginecolog care te poate lamuri, medicul de familie nu cred ca poate face prea multe. Nu stiu ce semnifica valorile acelor analize, dar cred ca este bine sa repeti analiza dupa 2 saptamani (mie asa mi-a spus medicul ginecolog, ptr. ca la un moment dat am intrat in contact cu o pers care facuse rubeola). din fericire eu aveam anticorpi, deoarcee am avut boala in copilarie si nu a fost nici o problema.

#4
mel_g

mel_g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 17:38

Si eu zic ca cel mai bun sfat ti-l poate da dr tau ginecolog. Multa bafta si sa ne spui ce ai facut! Uite ca am gasit eu : la mijlocul sarcinii riscurile sunt mai mici dar nu nule: in 15% din cazuri, copilul va avea sechele. In aceasta perioada a sarcinii se poate realiza punctia de sange fetal pt a afla daca bb a fost sau nu contaminat. Pupici Mel 17 sapt

#5
eva alicia

eva alicia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 aprilie 2004 - 16:42

Buna Corina, Chiar nu vreau deloc sa te sperii, dar trebuie NEAPARAT sa repeti testul dupa doua saptamani de la primul. Asta a fost recomandarea de la ginecologul meu, si, din pacate, la mine a avut dreptate (s-au pozitivat amandoua). Inteleg ca nu ai avut rubeola in copilarie. Trebuie sa iti spun ca, statistic, intr-adevar riscurile scad dupa 5 luni, dar ele totusi exista... Eu nu am avut puterea sa risc asa ceva, dar nu vreau sa ma dau pe mine de exemplu. In orice caz, analiza TREBUIE refacuta si tine legatura foarte strans cu medicul tau ginecolog! Iti doresc sa ai noroc si, crede-ma, as fi vrut sa nu gasesc subiectul asta aici... Iti tin pumnii mult-mult-mult! Eva


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -