Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Limba franceza!


200 raspunsuri la acest subiect

#31
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 00:18

...NU-s rele deloc smecheriile tale, Otilia draga! Cam asa am invatat si eu germana, cu "smecherii" din astea, eu cred ca e important sa "turui", chiar si cu greseli, dar...sa vorbesti! Recunosc ca nu e prea eleganta metoda asta, dar...da rezultate! Si apropos de asta, azi am fost la Institut Francais in Bonn si am dat un test de evaluare, si aia se uitau la mine cam lung, ca eu am tot turuit cu ei, cat m-am priceput, pe franceza, dar cand a fost vorba de "negru pe alb", la testul scris, ...hopa! Mai nimic si te miri ce...dar au zis ca dupa cum turui, nu am ce cauta la incepatorii aia groaznic de incepatori, ci m-au bagat la treapta a 3 a (din 4 ) de incepatori...Na ca m-am laudat un pic aici, la voi, dar vroiam sa va zic ca sunt tare bucuroasa, ca eu ma asteptam ca ma bage direct la "cresa", adica la grupa 1... Gata, si va pup, ca destul m-am dat mare ! Cu drag, Mirunda PS Otilia si Lu More, inca odata pupici ca sunteti alaturi de noi! "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

#32
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 04:26

quote:
Originally posted by antoioana astia din Quebec au un stil asa de...fonfanit ca nu intzeleg nimic din ce spun [bang]!
hei, esti din quebec(-ville)?!!! si eu! nici eu nu inteleg nimic din "pasareasca" astora, desi ar cam trebui, la cata franceza am bagat...[xx(] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405

#33
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 09:21

Lumore, multumesc pentru lamurire! :) Otilia, super lectia ta de franceza si de viata! :) Cam asa m-am gandit si eu: sa invat verbele uzuale la prezent, trecut si viitor. Un pic de sisi restul pe parcurs... In sfarsit am inteles si eu ce-i cu il faut que si-s tare bucuroasa [biz]! De asemenea, sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca ti-a trecut prin cap sa scrii si cum se pronunta! :)Aha, deci tu stii si engleza...[:D]...las' ca te ajung si eu in vreo 10-15 ani... Numai bine la toata lumea. anto

#34
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 17:51

Anto draga, engleza nu o stiu mai deloc... Doar citeva cuvinte [cri] La scoala am facut germana si franceza. 13 ani de germana!!! Asta o mai vorbesc nitel, ca am stat vreo 5 luni si prin Germania... Dar sa nu crezi ca cei 13 ani de germana la scoala m-au ajutat prea tare! [:D]
Engleza... asta am inceput eu s-o invat singurica! Dar ajung mereu pe la lectia a 10-a si pe urma... ma las pagubasa! Nu prea am avut nevoie de engleza... De asta nu-s nici motivata! In afara de cele 2 saptamini cind am fost in turneu in USA si Canada, citeva excursii pe ici pe colo si citeva cintecele, nu prea am onoarea... Aici lumea vorbeste franceza, asta e! Si degeaba inveti o limba daca nu o practici, oricum uiti tot! Si ma vad rau vorbind in engleza de una singura! [:D] Iar acum de abia am timp de plantat una-alta prin gradina, de engleza nici nu se mai pune problema. [alcool]

~Otilia&LaAdelita~ [fetita]


#35
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 00:59

Otilia, multumim mult pentru micile trucuri. Eu incerc sa-mi fac asa, o idee despre gramatica, altfel mi-e greu sa-mi construiesc propozitiile si sa citesc. Mai am o intrebare, legata de passé composé: Cum e corect: j'ai été sau je suis été? j'ai eu sau je suis eu? Multumesc anticipat

#36
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 01:07

quote:
Originally posted by casandra
Otilia, multumim mult pentru micile trucuri. Eu incerc sa-mi fac asa, o idee despre gramatica, altfel mi-e greu sa-mi construiesc propozitiile si sa citesc. Mai am o intrebare, legata de passé composé: Cum e corect: j'ai été sau je suis été? j'ai eu sau je suis eu? Multumesc anticipat
pot raspunde eu? avoir si etre fac cu "avoir" deci corect la passe compose: j'ai été si j'ai eu cu "etre" fac verbele pronominale (cu "se": ex: se promener) si cele "de miscare": sortir, partir, tomber, naitre, aller, venir... mai sunt, nu-mi vin acuma, scuze![alcool] http://www.desprecop...d=8697&cid=5405

#37
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 01:07

quote:
Originally posted by casandra
Otilia, multumim mult pentru micile trucuri. Eu incerc sa-mi fac asa, o idee despre gramatica, altfel mi-e greu sa-mi construiesc propozitiile si sa citesc. Mai am o intrebare, legata de passé composé:Cum e corect: j'ai été sau je suis été? j'ai eu sau je suis eu?
Corect este j'ai été (am fost) (se citeste je ete)si j'ai eu (am avut) (se citeste je ü)Hei, chiar ma intrebam, ce fac ceilalti elevi? Ati abandonat asa repede? Sau profesorii nu va inspira suficienta incredere? [:o)]Va [pup] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]

#38
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 02:21

Multumesc,[flo] As vrea sa va mai intreb cum deosebesc verbele de grupa a II-a de verbele de grupa aIII-a terminate in ir. De ex: finir este grupa II, dar partir este grupa III

#39
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 02:26

Ehe, profesorii sunt BEST, elevii sunt mai lenesi :(. Fetelor, ce-i cu il y a si On a vu des poissons pas sages...[:I]? Numai bine. anto

#40
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 27 aprilie 2004 - 02:57

quote:
Originally posted by casandra
Multumesc,[flo] As vrea sa va mai intreb cum deosebesc verbele de grupa a II-a de verbele de grupa aIII-a terminate in ir. De ex: finir este grupa II, dar partir este grupa III
Casandra, Deosebesti verbele de gr a II a de cea de-a IIIa doar conjugandu-le: Astfel finir (care e de grupa a IIa) va deveni "nous finissons" , pe cand partir de grupa a IIIa se va conjuga "nous partons". Deci atunci cand la persoana I plural vei avea "-iss" vei sti ca este de grupa a IIa. Cand nu o intalnesti, automat este gr. a III. Doamne ce imi mai bateam capul in facultate cu lucrurile astea...Spor la invatat ... Sa stiti despre franceza quebecoasa ca nu este imposibila, doar accentul este diferit de franceza pariziana si cateva expresii diferite. In rest baza este aceeasi. Cristina


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -