Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

simptome ale graviditatii


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Chi

Chi
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 16:56

Dragele nostre viitoare sau actuale mamici , impartasiti-ne din experienta voastra si povestiti-ne si noua , aspirantelor , ce simptome ati avut cand erati insarcinate, de la primele saptamani si pana la sfarsit . Poate unele dintre noi vor avea fericirea de a se recunoaste in aceste simptome[bis][bis][bis][bis]

#2
mel_g

mel_g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 18:43

Eu nu am simtit absolut nimic in luna in care am devenit graviduta - chiar i-am povestit Crinutei ca in ziua in care asteptam uratii chir credeam ca nu scap. Aveam aceleasi dureri de burtica pe care le aveam de obicei in acea perioada a lunii. Durerilea astea au durat cam 3 sau 4 sapt si chiar imi era frica sa nu pierd sarcina iar greturile si [vom] au inceput din sapt a 6-a de la UM si sunt prezente si acum cand am 17 sapt de la UM. Pupici si bafta Mel

#3
andrada coca

andrada coca
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 19:24

Eu am simtit din prima saptamina ca am bebe. am asteptat luni de zile sa raminem gravizi. Chiar imi luasem gindul de la bebe. Si dintr-o data mi-am dat seama ca ma dor sinii si eram ametita. Mi-am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv. A trebuit sa astept pina la 5 saptamini ca sa pot avea confirmarea de la medic. Acum avem 17 saptamini si sint tare prapastioasa. N-am avut alte simptome. Doar durerile de sini si marirea lor. andrada

#4
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 19:32

Si la mine ca si la Andrada. Ma dureau sanii si mai tarziu au inceput sa se umfle. Si, bineinteles, absenta fenomenelor periodice [;)] Greturi n-am avut deloc, pe toata durata sarcinii. Iar mai tarziu, am inceput sa nu mai suport anumite mirosuri, iar cele care inainte le suportam greu ma faceau aproape sa vars (carne de oaie de ex).

#5
Ella

Ella
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 19:36

..eu asteptam rusii..vazut ca întîrzîie,am facut test,rezultat Clearblue 2 linii.Am fugit la doctor,mi-a facut echo,nu se vedea nimic înca..mi-a luat sînge..si dupa 2 zile am stiut 100%.Dupa aproximativ 2 saptamîni am început sa[vom] x5-6 pe zi [vom] [vom] ...si asta am facut pîna la 9 luni,ultima data[vom] a fost pe masa de Op(am avut cezariana).Dar în rest m-am simtit fit,nu am stat la pat deloc,înainte cu 2 zile de a merge la clinica ma plimbam prin padure cu bicicleta [:)] Ella

#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 20:56

nici eu nu am avut vreun simptom inainte de 7-8 saptamini...doar un feeling cu vreo citeva zile inainte de a face testul. o tot intrebam pe o prietena "se pune daca am vreun feeling?[:D]"...uite ca de data asta s-a pus. in rest.....greturi moderate pina prin saptamina 14-15....si cam atit. Roxi

#7
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 21:04

De la 3-4 saptamani ma dureau sanii si sinteam ca o tensiune in tot corpul. Imediat au inceput si greturile care au durat pana la 12 saptamani. In plus, somnolenta si oboseala. Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

#8
Dana_

Dana_

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 05:13

Eu fumam mult inaintea sarcinii...pana intr-o zi cand brusc mi-a venit o greata credeam ca mor de la tzigara, apoi aveam pofta de piersici. Am mers la dr si am aflat ca sunt insarcinata in 6 saptamani. Bineinteles ca m-am lasat de fumat, nu mai suportam nici fumul, unele mancaruri imi provocau o greata[bang] si bineinteles aveam multe pofte. Cand aveam vreo 10 sapt am mers la mare, acolo mititeii si carnatii imi provocau greturi si apoi am inceput cu vomitatul[vom]. Din luna a 4-a am inceput sa ma simt mai bine, mai pofteam...In ultima luna a fost putin mai rau, adica ma durea spatele(ca aveam o burtica maaaaarree) si nu prea puteam respira bine, nu prea aveam somn(ma gandeam fff mult la bebe). Va doresc sarcina usoara tuturor gravidutzelor[pup] Dana&bb Andy(1 an si 2 luni)

#9
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 10:17

Din prima spatamina incepusem sa maninc din 2 in 2 ore, adevarat cite putin, dar daca nu mincam ma lua cu lesin. Apoi la 3 sapt. au inceput greturile si la 4 saptamini mi-a confirmat si medicul. Sa fim fericite http://community.web...valentina611969

#10
Doamna Bibi

Doamna Bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 11:17

Pe mine prima luna "m-a facut" bebe,adica mi-a venit ciclu peste (nu era normal,dar am crezut ca sunt racita sau ceva).Abia a doua luna am realizat ca sunt insarcinata cand de data asta nu mi-a mai venit deloc.Greturi nu am avut deloc,doar mici stari de ameteala seara,sanii ii simteam putin tari (ca inainte de ciclu).Este adevarat ca eram putin sensibila la anumite mirosuri (tutun,benzina),unele chiar imi placeau inainte(cafea,parfum). Am o sarcina foarte usoara,nu stiu ce inseamna voma,lesinuri,somnolenta,greturi si tot tacamul.Nici in greutate nu am luat mult. Fiecare sarcina este unica in felul ei. Monique si [copil] Bogdan


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -