Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nodul tiroidian- tratament euthyrox


45 raspunsuri la acest subiect

#1
Ina si Radu

Ina si Radu
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 17:02

in urma cu aproximativ 3 luni, in urma unei raceli puternice am sesizat ceva in neregula la nivelul gatului. medicul de familie m-a trimis de urgenta la endocrinologie cu diagnostic de nodul tiroidian.
din nefericire diagnosticul a fost confirmat in urma ecografiei tiroidiene si a analizelor hormonale efectuate. mi s-a prescris euthyrox timp de 6 luni.

stie cineva mai multe despre acest tip de tratament? ce reactii adverse sunt? care sunt contraindicatiile?

astept informatii si sfaturi de la voi...

#2
didita

didita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 17:51

Medicamentul pe care il iei inlocuieste homonul pe care glanda ta tiroidiana ar trebui sa-l secrete, dar fiind bolnava nu o face cum trebuie. De ex se da la pacientii care au fost o operati si li s-a scos tiroida. Acesti pacienti vor trebui sa ia medicamentul toata viata si asta poate insemna multi ani de zile. Eu cucosc cazuri de astfel de persoane care nu au nici un fel de probleme (de efecte secundare) si care iau de ani de zile (20 si respectiv 15).
Supravegheaza cu atentie nodulul si daca cumva evolueaza (creste) neaparat intoarce-te la doctor. S-ar putea sa fie nevoie de operatie.

Mama Zmeilor

#3
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 18:25

Mie mi s-a diagnosticat nodul de tiroida acum vreo 8 luni.
Am luat eutyrox de atunci...dr. mi-a recomandat 50 mg..nu l-am suportat asa ca am luat 25 de mg. Acum iau din npu 50 (de vreo doo saptamani) si e ok. Nu vad nici un efect advers major (poate ca mi se ingrasa parul si tenul putin mai mult), in schimb observ ca nu ma mai ingras.[:D]

Oana si Mara 11.08.2004


#4
mamaruta

mamaruta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 18:38

Ina, si eu sunt un caz care a avut un nodul, m-am operat si acum iau in fiecare dimineata 50mg de euthyrox. Probleme cu ingrasatul nu au fost( ba din contra daca nu il iei, fiind hipo se prea poate sa te ingrasi). Nu am nici simtit nici un efect negativ, si iau de 4 ani.Intre timp am facut si un bb.

Sanatate maxima

http://community.web...ser/mamaruta105

#5
mormelvio

mormelvio

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 23:08

Eu am incept tratamentul cu Eutyrox 25 mg de cateva luni. La inceputul tratamentului am avut o perioada cand pulsul imi era f f mare...cam 130-135 in repaus...si aceste excese apareau din senin...simteam numai ca ma sufoc si transpiratie rece la nivelul palmelor. Am luat 1/4 dintr-o pastila indicata de un medic cardiolog timpt de 1 saptamana dupa care cum nu au mai aparut aceste probleme am renuntat la acest medicament si am ramas in tratament doar cu Eutyrox. De atunci nu am mai avut alte probleme...probabil ca asa a reactionat corpul meu la Eutyrox.

poze
http://community.web.../user/mormelvio

#6
daniela_daneza

daniela_daneza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.559 mesaje

Postat 22 iunie 2006 - 00:01

Si eu am niste noduli.Fac tratament cu ac eutyrox de vreo 5-9 ani si nu am observat nici un aspect negativ.
Nodulii i-am descoperit anul trecut.Mi-a zis dr sa ii oprez dar nu am facut-o.Nu e cazul inca.Rar de tot, si doar atunci cand ma supar sau enervez mai apare senzatia de nod in gat!In rest sunt optimista si e ok.

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"


#7
merry_p_s

merry_p_s
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 iunie 2006 - 00:03

Eu am operat-o pe Caty de nodul tiroidian la 11 ani.Acum are tratament permanent cu euthurox-1/4 pastiluta toata perioada in care temperatura nu depaseste 20 grade.Acum are 16 ani si 5 luni dar nu s-a ingrasat,nu a avut probleme cu tenul si ciclul il are regulat.Este sub supravegherea medicului endocrinolog si in perioada toamna-iarna i se suplimenteaza calciul si magneziul.Sper sa fie bine cu toate ca dr.chirurg ne-a spus ca poate recidiva.(La operatie i-a fost extirpat nodulul si un pic din glanda).Sanatate si pupici[dual]

Mamica implinnita
KATYA-16 ani
DARYA- 2 ani

#8
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 22 iunie 2006 - 23:03

Ina, poti sa-mi spui si mie ce ai sesizat in neregula la gat? Intern sau extern? Eu am de cateva zile senzatie de sufocare, simt ca si cum gatul e inflamat la baza, pe interior, dar exterior nu se vede nici o modificare. E o senzatie neplacuta si chiar am citit mult despre glanda tiroida zilele acestea. Insa nu am decat acest simptom, nu si celelalte prezentate in hipo si hipertiroidie. M-am programat pentru analize de sange si am de gand sa fac si determinarile pentru tiroida.

Cu 3 saptamani in urma am facut tratament pentru faringo-amigdalita, doua saptamani m-am chinuit ca nu voia sa cedeze durerea in gat, ba am facut si otita+conjunctivita. Sa fie de fapt o problema cu glanda tiroida? Nici medicul de familie si nici ORL-istul nu m-au trimis la endocrinolog.

#9
Ina si Radu

Ina si Radu
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 23 iunie 2006 - 00:33

buna alma,

eu am avut o amigdalita pultacee si laringo traheita in martie. am schimbat 3 antibiotice pana am reusit sa-i dau de cap. imediat dupa aceea am sesizat o mica umflatura la baza gatului, in partea dreapta. initial am crezut ca este o infalmatie a laringelui datorata problemelor avute. dar cand am vazut ca dupa o luna, chiar 2 luni acesta nu dispare, chiar este din ce in ce mai sesizabil m-am speriat si am fost la medicul de familie.
am facut ecografie tiroidiana si am vazut ca nodulul este destul de marisor: 2.5/1.6 cm.
eu aveam o stare de nervozitate destul de mare, senzatia de nod in gat si o usoara depresie, as putea spune.

din ceea ce imi scriu celelalte fete constat ca doza de euthyrox este destul de mare: 50 mg 2 saptamani, apoi 6 luni 100 mg.
problema este ca ma cam ia cu ameteala si o usoara durere de cap la vreo 2 ore dupa ce iau pastila, am sesizat chiar si o senzatie de voma. de mentionat este faptul ca sunt inca la doza de 50 mg.
oricum cert este faptul ca nu sunt in apele mele...

nu stiu daca sa vorbesc cu medicul si sa-mi modifice doza, sau sunt in limite acceptabile starile mele de disconfort....

voi cum ati face?

#10
mormelvio

mormelvio

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 23 iunie 2006 - 22:40

Eu in locul tau asi mai consulta si un alt medic. Din cate mi-a zis doctirita mea (e prof. univers. in Cluj, si sefa clinicii de endocrinologie), Eutyrox-ul se ia incepand cu doze mici si daca e cazul se maereste treptat. Eu am inceput cu cel de 25 mg si abia peste 6 luni o sa merg sa vad daca e cazul sa-mi mareasca doza. Poate ca asa trebuia sa incepi si tu....
Mai cere si alte sfaturi de la alti endocrinologi...

poze
http://community.web.../user/mormelvio


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -