Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamica de mai-iunie (36)


170 raspunsuri la acest subiect

#21
monet

monet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 20:16

dragelor fetelor, na, ca iara sint la servici, a trebuit neaparat sa vin ca aveam ceva de facut, dar am terminat (e aproape 12 la prinz), asa ca o sa plec in mai putin de-o ora. miine trec tot asa, pentru juma' de zi. ca deja au inceput sa ma chestioneze colegii daca planuiesc sa vin pina in ultima zi (!:) auzi la ei:))![biz] irinel, ma bucur ca te simti bine si nu mai ai senzatiile alea. iti spun io, e bebe care creste impreuna cu 'casuta' lui! [cheers] sper sa-l prinzi miine pe nenea doctoru' sa-ti explice ecografia. altfel tre' s-astepti 2 saptamini?! aici, desi ecografistii nu-s mina-n mina cu doctorii (mei), mi-au zis tot-tot, atunci la unica sonograma pe care eu si bebe am avut-o. doctorii aproape ca n-au adaugat nimic nou la informatiile de la ecografisti.... iuliana, spor la plimbari, alea-s tare bune, parca vad (aud) ce usor o sa-ti fie sa nasti!! bravo [hop] piatra lunii, mai-mai-mai, of, ce ti-e si cu acneea aia zapacita.... nu-i nimic, ca stiu io c-o sa se 'compenseze' si-o sa ai dureri suportabile si la urma o sa zici ca nici n-a fost rau! doamne-ajuta!! laurina, distractie buna miine la curs, linga toate celelalte 'curajoase' care vor merge! pentru candida sint o gramada de unguente (pentru direct inauntru, acolo) care-si fac efectul intr-o zi, chiar!! sper sa-ti recomande doctoru' vreunul. irinusha, stii tu ca dupa ploaie vine soare![cheers][8D][hop] hai, fii vesela. imediat vine si bebe!!! gabitza, vezi, ti-am zis noi!! [il] nu te mai lua dupa moasele care-si baga si ele nasu' si-si dau cu parerile. of, ce te-au speriat pe degeaba.... stai cumintica, ca asa-i place lu' bebe![pup] cady, ma bucur tare ca-ti place asa mult in vacanta. faci ce vrei, cind vrei, cum vrei. ce nu e de placut?! [pup] anka, o nastere cit se poate de usoara iti dorim, daca doctoru' tau nu vrea sa faca epidurale! las' c-o sa fie tare bine. trecem noi si prin asta![pup] va mai scriu mai incolo.............. (deja am inceput sa numar zilele: mai am 13 - iu-huuuuu:)) mona (cu lia mica in burtica - "38+" saptamini)

#22
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 20:26

Monet, poate ma insel eu, poate doar fata aia care mi-a facut mie eco a fost mai gretoasa, oi vedea, da mi-e ca tot de ea dau. Eu o sa incerc sa o intreb. Oricum pe doctor pot sa il vad urmatoarea zi ca are program pana la 8 seara miercurea, da tot astept o zi in plus in incertitudine, de-asta as prefera sa il prind maine dupa-amiaza. La doua saptamani ma duc de acum la controalele regulate dar daca e ceva ma duc oricand si ma primeste. Nici nu-mi vine sa cred ce putin a mai ramas.Tu cum te simti, e vreo diferenta acum ca se apropie nasterea? Simti ceva contractii rare sau altceva?[pup] Gabitza ma bucur mult ca s-a inselat moasa, moasele astea cred ca sunt bune sa bage spaima in viitoarele mamici... Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)

#23
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 20:28

Buna fetelor! Ce mai faceti ? V-am promis ca sa va scriu mai des si incerc sa ma tin de cuvant. As fi intrat mai repede pe forum, dar fetita mea Ioana a facut 38.5 noaptea trecuta, iar azi am fost repejor la doctor ; Nu este nimic grav, doar o gripa usoara, dar trebuie sa stea in casa. Noroc ca este si ea in vacanta. Apropo de epidurala, eu o voi face. Pietricico, si sora mea a avut acnee si i s-a dat o alifie chiar de catre anestezist pentru vindecare. A nascut cu epidurala si a fost foarte bine. Si eu voi opta pentru epidurala, pentru ca am o vertebra rupta chiar in zona lombara. La prima nastere doar spatele m-a durut, ultima jumatate de ora, dar am crezut ca ma rup in doua. Noroc ca dupa trei impingeri fetita mea a iesit fara probleme. Asa ca daca vor putea sa-mi faca epidurala o s-o accept cu draga inima. Monet, ai dreptate, asa trebuie sa respiri cand impingi. Mie mi-ar place sa stiu cum as putea sa ma tin si sa NU imping pana cand colul se dilata complet, pentru ca la Ioana nu am putut sa ma tin din acel screamat si am impins la dilatatie 9 cm. Evident ca m-am rupt, chiar daca m-au si taiat. Asa ca eu asta nu am stiut , sa rezist pana la dilatatie 10. Poate la cursurile de pregatire pe care le faceti veti intreba si asta, pentru ca este destul de important. Eu nu ma voi duce la cursurile de pregatire, pentru ca nu are cine sa ma duca ; si eu stau destul de departe de maternitate, iar sotul meu lucreaza pana seara. Iuliana sa o pupi pe Nally din partea noastra. Abia astept sa ne scrie cum a fost. Va pup pe toate !!![pup] Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (31+ saptamani)

#24
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 20:36

Mona, au dreptate colegii tai. Tu cred ca vrei sa nasti la servici! :) S-o faci pe Lia - mica o savanta ... din prima zi! [:D] Chiar asa, tu cum te mai simti? Chiar asa de voinica ca la inceput? Ca eu de abia ma mai misc ... mai nasol e seara cand deja sunt obositi muschii. Azi am mers cu tata pana la banca - cica o mica plimbarica - si deja ma durea un sold si mijlocul ... asa ca pe o baba. Eu am o pofta de mancare ... de mor. Cred ca am pus calumea pe mine ... dar zau, daca pot sa ma abtin. As manca non-stop. Deja am dat-o pe seminte ca sa nu fie chiar asa de rau ... Irinel, ma bucur mult ca nu ai mai avut probleme. Poate chiar asta a fost, aveai nevoie de putina liniste, sa stai si tu putin cu burtica in sus. S-o fi simtit bb-le tau obosit si a facut nazuri :) Iti tin maine pumnii ... sa fie bine totul si sa aflii imediat ce a fost. Fa si tu gura pe acolo, poate te ajuta ... Piatra Lunii, nasoala chestia cu acneea. Ai intrebat de unde pana unde asa o infectie. Ca am inteles de la tine ca inaintea sarcinii nu aveai nimic. Daca-i de la sarcina cum poate sa fie infectie. Nu mai inteleg nimic! Lasa ca o sa-ti treaca cand il ai pe cel mic ... sau barem atunci o s-o poti trata. Trece timpul repede! Cat cu vremea asta, asta e ... stiu si eu si incerc sa ma incurajez singurica, dar m-a capiat iarna asta ... parca a fost cea mai groaznica ... a durat pur si simplu prea mult. Mama spune ca in mai o sa fie frumos! Na, sper si eu! Pupici pe burtici! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 37+ saptamani din burtica [:)]

#25
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 20:42

Ralu, multa sanatate ptr. Ioana ta! Sper sa-i treaca repede!!! Saracuta, are vacanta si-i bolnavioara! Ghinion curat!!! :( Cum asa impingi de la dilatatie 9? ... nu simti nevoia sa impingi cand esti dilatata de tot? Ca in toate cartile mele asta scrie, iar ce spui tu ma cam sperie. Nici eu nu am avut cu cine merge la cursurile gravidelor, asa ca sunt cam pe langa ... dar mi-a fost groaza sa merg fara sotiorul meu, asa ca ... Na, sper ca ma descurc eu si fara ... Irinusha - cu minunea "surpriza" de 37+ saptamani din burtica [:)]

#26
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 20:56

Ralu, ce alifie a folosit sora ta, mai stii? Irinusha, e ceva de gen stafilococ, sau asa ceva, ca e acnee din aia naspa, nu-s cosulete mici, deh, cica se mai intampla la unele si eu fac parte din ele, de acu mai am o luna si pe urma o sa ma ocup s-o tratez cumva, de nu cu antibiotice pe gura, daca voi alapta, macar cu locale, da' acu' nu-mi vine sa folosesc nici macar asa, lasa ca nu mor fara epidurala,ca si-asa n-o voiam, uite c-a hotarat Doamne-Doamne pt mine :)) oricum, bine ca ziceti voi pe-aici ca nu e chiar asa o mare problema cu candida, si ca se poate trata rapid, sper, ca sa nu ma mai stresez si cu asta acu. asta-i. Si eu mananc ca sparta, of, acu la spartul targului sa pun kg pe mine,nu-i bine, adineauri am terminat de infulecat pateuri cu ciuperci si cu telemea, ca m-a apucat pofta, n-am facut niciodata, si mi-am zis sa fac acu ca ma gandeam de ceva timp, si acu' de abia mai respir :)) numai ca o sa mananc o salata de rosii la cina, si gata,macar nu ma mai umflu si seara. Mona, bravo tie ca poti lucra atata, eu n-as fi putut,zau! Esti de admirat, si toate fetele care lucrati! Oannaa, uitasem, chiar ma gandeam la tine,de ce nu mai dai vreun semn,bine ca esti bine,acasa :)) Nici eu nu merg la cursuri prenatale ca n-am cu cine, adica e de ajuns ca ma cara sotiorul la Toulouse de fiecare data la medic,eco,anestezist, ar fi prea de tot sa ma mai care si la cursuri,n-ar mai face bietul servici! Sper sa ma descurc la moment cu respiratul si impinsul, sa-mi zica cineva ce sa fac. va pup iara!

#27
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 21:26

Pietricico, uite ca am vorbit cu sora mea si mi-a spus numele alifiei. Se numeste Hexomedine. Ei i-a facut efectul destul de bine. Sper sa-ti mearga si tie. Prima data a luat pe baza de reteta alifia, dar pe urma a luat-o si fara reteta. Deci cred ca o poti lua oricum. Irinucha sa stii ca la mine asa a fost. Ioana a vrut sa iasa mai repede. Mie imi venea sa ma screm, iar doctora mea imi spunea sa ma mai tin inca un pic. Cred ca nu m-am putut tine si de la durerea de spate care nu puteam s-o suport deloc. Pana cu o jumatate de ora inainte de a se naste Ioana nu am avut decat dureri foarte usoare, de ciclu.Am stat in picioare, am ras cu celelalte gravidute, iar asistentele credeau ca doctora mi-a facut anestezie. Dar cand am ajuns la dilatatie 8 au inceput durerile de spate sa se intensifice, iar la 9 Ioana a vrut sa iasa si noroc ca m-au urcat pe masa de nasteri pentru ca daca nu, nasteam in picioare. De aceea as vrea sa mi se puna epidurala, ca sa pot sa colaborez mai bine pe finalul travaliului. Pana atunci este destul de usor, dar ultima jumate de ora, daca reusesti sa colaborezi nasterea devine destul de usoara. Eu am aceasta problema cu spatele, deci eu zic ca tu sa nu-ti faci griji. Va pup pe toate! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (31+ saptamani)

#28
gabitza_ro

gabitza_ro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 21:58

bune fetelor azi de asha multa bucurie ca totul e ok cu bebelushul, m-a apucat vrednicia si mam dus la magazin si am cumparat gramezi pentru bebel....adevarul e ca nu prea cumparasem, abia ieri am montat patutzul si azi am achizitionat tot ce trebe ca sa il imbrac...ma simt asha bine cand pun mana pe lucrusoare de copil[flo]... as mai fi stat eu dar picioarele ma dureau ingrozitor si avand in vedere ca trebuia sa si conduc masina, m-am intors acasa... dar si maine e o zi[:D]... fetelor, ce sa va zic au inceput sa ma ia racorile...eu mai stau si pe un forum din asta suedez de vorba cu gravidutze suedeze si a cam inceput sa pice cu bebelushi...azi au mai nascut doua amandoua in sapt 34+4...hmmmm....ma face sa ma gandesc ca nu ai e mult si ....ne vom vedea cu toate puishorii... gabitza DPN 4 iunie

#29
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 23:28

Draga Pietricica,Uite ca am revorbit cu sora mea (s-a intors de la servici) si mi-a spus ca acel medicament, Hexomedine, este de 4 tipuri, deci trebuie sa-i spui farmacistei ca este pentru acnee. Nu este alifie (asa a inteles eu atunci cand mi-a povestit ea despre ce i-a dat farmacistul), ci este o solutie transparenta (ca apa) . Este intr-o sticluta cu capac albastru, iar cutia este alba, scrisa pe ea cu albastru si numele de Hexomedine scris cu negru. Te pup ! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (31+ saptamani)

#30
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 12:55

Ralu, mersi mult! O sa ma duc la farmacie sa vad, si apoi sa ma hotarasc de vreau s-o folosesc deja acum, sau sa mai astept o luna pana nasc si pe urma s-o folosesc.Da' tu zici ca sora ta a folosit-o deci si ca graviduta, tocmai ca sa faca epidurala... pupici!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -