Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ce ma fac cu tusea lui bebe de 7 luni?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 16:16

mamelor, bebita mea a racit acum o saptamana si dupa 3 zile de chinuri cu muci pana la buric, nesomn, nemancare si multi, multi nervi dadea semne ca se face bine. Acum avem doar cativa mucisori in schimb tuseste de nu se poate, se trezeste din somn din cauza asta plus ca are voce de fumatoare veche... Ce sa ii fac pana maine cand om merge la doctor? ceva leacuri babesti care sa mearga si la bebei stiti? are voie ceai de frunze de ceapa? Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100

#2
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 19:14

Cat are Moatza ta? Daca are mai mult de 6 luni ii poti da ceai de ceapa. Peste 3 ani merg si ridichile negre. Multa sanatate, Carmen si Alex

#3
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 19:36

Raluca draga, dat fiind ca si Raducu e la finalul unei raceli cu der toate, si muci, si tuse si ale-alea, iti spun ca si eu eram foarte speriata de manifestari iar tusea era de-a dreptul de tabagic. Dar l-au vazut 3 doctorite diferite (iti dai seama ce nebuna sunt eu![bang]) si toate mi-au spus exact acelasi lucru, ca din cauza mucozitatilor pe care ei nu stiu sa si le sufle, se ineaca si tusesc si asa se curata si nasucul si gatul. Cu cat cureti mai bine mucisorii, cu atat va tusi mai putin si mai rar. Mie mi se pare mai serios ca e si ragusita Ioana ta, inseamna ca raceala a afectat un pic si corzile vocale, deci trebuie sa-i dea ceva sa nu mai coboare si in jos... Sanatate multa va dorim! danat si bb Radu Stefan http://community.web...om/user/danateu

#4
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 19:38

eu stiu de ceai din coji de ceapa, nu din frunze... Cristina

#5
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 20:04

din coji de nuca si nuca + ceapa rosie sau doar coaja + cateva lg. zahar....f. bun pt. adulti..pt. bb nu stiu....paote fara zahar...dar si cu zahar are gust rau..

#6
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 20:59

Din coji bineinteles. Adica din "frunzele" de la exterior. Eu am folosit miere de albine fiarta in loc de zahar. Ii plus, ii dau lui ALex zilnic sa suga o feliuta de lamaie - am constat ca mananca cu mai mult interes dupa o ora - pentru cresterea imunitatii si ii fac zilnic ceiut de tei cu cateva picaturi - mai multe - de lamaie si 1/2 lingurita miere. Stati nu sariti! Stiu ca mierea e alergogena, dar eu o fierb. Intai fierb apa cu lamaia si mierea si apoi pun floarea de tei. Vad ca Alex a scapat si de mucusori si de alte chestii de astea, tuse, raguseala etc, in felul asta. Pa. Si sanatate. Carmen si Alex

#7
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 22:02

Fetita mea de 4 luni are bronsita. Am incercat cu tratamente gen ceai de ceapa(desi are 4 luni eu i-am dat), cate o picatura de lamaie, ceai bronsitic... dar pana la urma tot n-am scapat de antibiotic[:(] [:(] Mergi la doctor mai bine, ca sa vezi in ce stadiu a ajuns boala...daca nu era asa avansata si bebele meu era mai mare, mai staruiam cu tratamentele naturiste... Adriana, Codrin si Olguta

#8
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 23:29

ralu, daca e si ragusita s-ar putea sa-i dea fix ce ne-a dat si noua dr cand a avut Alexa asta... Ospamox si Nurofen pt copii. Daca ii dai ceai din coaja de ceapa nu ii da cu miere .. indulceste cu glucoza, mierea nu e buna nici macar fiarta (devine toxica in fierbere) la bebe pana la 1 an. pupici si sa va faceti bien sa iesim in parc, Freia si bebe Alexa http://community.web...m/user/freia_ro

#9
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 01:06

Exact asa am patit noi cu piticul mic - de am ajuns cu el la Municipal sa il aspire [bang]. Pana la urma mi-a spus sa ii dau ser fiziologic (caldut) la greu in nas, Sterymar - apa de mare cu apa pura, tot in nas si sa nu ii umblu cu pompitza. Vad ca este mai bine - Doamne ajuta si la tine ! Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999) Album Andrei: http://www.desprecop...mid=954&cid=448

#10
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 13:20

Ieri a trebuit sa mergem la doctor caci nu ii mai dadeam de capat. A spus ca pulmonar nu are absolut nimic, i-au facut aspiratii nazale (ingrozitor!) si un hemosuccinat in vena ca sa respire mai usor. Tratamentul este: Ospen, Nurofen si Ambroxol la 8 ore si trebuie sa il tinem 5 zile. I-am facut si ceai din frunze de ceapa + musetel + lamaie si neindulcit, ca ea nu bea ceaiul cu zahar. Ea saracuta mananca si doarme asa cum poate, daca nu ar fi tusea asta s-ar simti mult mai bine. Nu inteleg, fetelor, de unde pot iesi atatia mucisori, ma ingrozesc cand scot cu pompita. Si daca ati fi vazut ieri la spital cand i-a aspirat nasucul ce a putut sa iasa... Partea mai naspa este ca ne-am imbolnavit toti in casa. Suntem toti cu medicamente si ragusiti si mucosi ca vai de noi! Multumesc mult de sfaturi! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -