Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

starea sufleteasc


26 raspunsuri la acest subiect

#11
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 20:42

Vivian draga mea....te inteleg asa bine!!! eu am 25 de saptamini si de abia de vreo 5 sunt..mai bine. adica? de abia am scapat de o stare ingrozitor de era, nimic nu imi convenea, nimeni nu imi intra in voie, ma certam non stop cu toata lumea...ca sa nu mai spun de...altele. si mie imi spunea ca dupa 4 luni o sa ma simt mai bine....au fost aproape 5 dar slava Domnului s-a intimplat! sa stii ca intr-adevar din cauza hormonilor se intimpla asta si autoarea cartii mele de capatai acum )"cel mai simpatic ghid de sarcina") o numesc "otravirea cu progesteron"..crede-ma, e ff adevarat!! cartea asta ti-o recomand nu cea mai mare caldura...o gasesti si pe amazon, e super distractiva si e tot ceea ce iti trebuie cind simti ca o iei razna si ca esti singura pe lumea asta. iar despre miscarile piticului....mai stai vreo citeva saptamini. imi aduc aminte ca sotul uneia dintre colegele noastre de "gasca" era in culmea fericirii dupa 5 saptamini de sarcina ca va vedea copilasul miscind...[:D]. povesteste-i sotului tau cit de mare e acum simburelul si arata-i pe un site internet....si o sa inteleega incet-incet... pupici si o sarcina usoara in continuare! Roxi

#12
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 19 aprilie 2004 - 22:57

din ciclul hipersensibilitati: iata ce am facut eu intr-o zi cind eram insarcinata: de vreo saptamina miriiam ca vreau peste. si vine sotul meu victorios intr-o zi acasa. ti-am adus peste. cit se duce el sa se spele pe miine eu duc sacosa in bucatarie. cind colo: surpriza - pestii vii. se intoarce omul meu in camera si ma gaseste toata bocinda. da' ce faci? eu, plingind de sarea camasa de pe mine: pai pestii aia sint vii... el: da, ca sa fiu sigur ca sint proaspeti. eu: si cum crezi tu ca am sa-i omor ca sa-i maninc? el: lasa ca-i curatz eu. eu plingind si mai tare: si ce crezi ca eu mai pot sa-i maninc dupa ce i-am vazut cum dadeau din coada si faceau cu ochiul? sotul meu, interzis: si ce vrei sa fac acum? eu, plingind din ce in ce mai tare: nu stiu, dar eu nu pot sa cred ca vom omori pestii astia... tot el, saracu' cu ideea: hai sa-i ducem in balta! si uite-asa am pus pestii in niste bidoane si ne-am dus si i-am aruncat in balta (ferindu-ne de ochii pescarilor care stateau de ceasuri doar-doar de or prinde si ei ceva) si asta-i numai una din numeroasele mele sensibilitati de femei insarcinata. noroc sa sotul meu a fost tare intelegator cu mine. concluzia lui la intimplarea de mai sus? organizatiile de ocrotire ale animalelor sint infiintate de femei gravide. s-ar putea sa fie adevarat ca cine a fost hipersensibila in perioada sarcinii a scapat de chestia asta dupa ce a nascut. pentru ca eu dupa ce am nascut am fost foarte stapina pe mine. va doresc sarcini usoare si ... mult umor Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://community.web...user/ancutza124

#13
vivian

vivian
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 12:40

avem o firma si lucram cand de dimineatza pana la 16 ,cand lucram dupa amiaza si ajungem acasa pe la 24 .aseara am plecat la 23.30 de la firma si...cand mai aveam 2-3 km sa ajungem acasa ,incep sa i povestesc sotului ca am vazut la tele un accident in care un cal iesisise pe autostrada in fatza unei masini si murise ...copilotul in urma impactului.ii povesteam asta pentru ca ne apropiam de ferma unui vecin care are cai liberi.......................................!!!!nici nu termin bine de povestit si.....vad cum masina noastra"incepe sa vireze in toate partile", centura mi s a blocat instant si am inghetzat. primul gand mi s a dus catre....bebele meu, ¿?daca speerietura sau blocare centurii de sigurantza i au facut rau¿? cred ca incet, incet, se naste in mine sentimentul...matern. sunt mandra fetelor! ....

#14
gabrielat

gabrielat
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 13:47

Vivian in primul rand felicitari pentru bb si sarcina usoara. Sunt normale starile prin care treci. Pe masura ce sarcina avanseaza o sa te simti mai bine. Miscarile bb-ului nu ai cum sa le simti inca, esti numai in 10 saptamani. Eu am simtim primele miscari ale bb aproape de 4 luni. In ce priveste greutatea eu zic sa nu-ti faci griji, o sa revii la cea dinainte de sarcina, chiar daca uneori dupa o perioada mai lunga. Acum prima grija sa fie bb si tu. gabi

#15
ralucah

ralucah

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 14:57

Anca sa imi cumperi tastatura ca a mea acum e plina de cafea..[:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D]. Nu am mai ras de multisor asa.
quote:
Originally posted by buli
din ciclul hipersensibilitati: iata ce am facut eu intr-o zi cind eram insarcinata: Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://community.web...user/ancutza124


#16
vivian

vivian
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 22:59

m am pierdut in amanunte si am uitat sa va zic de ce masina vira in toate patile. pe mijlocul strazii un iepuras statea chircit, sotul meu a incercat sa l evite si...la evitat....dar in groaza aceea nu mi am dat seama ca e vb de un iepure si nu de caii...vecinului. [alcool] ....

#17
ad_risnov

ad_risnov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 00:25

Vivian, Este absolut normal sa fii mai sensibila in timpul sarcinii. Eu insa vreau sa te pregatesc pentru ce va urma nasterii. Cred ca ai auzit deja de acea depresie post-partum. Mie mi s-a parut de 1000 de ori mai cumplita decat starile din timpul sarcinii. Poate vei avea norocul sa scapi de aceasta depresie de dupa nastere, dar eu am trait-o din plin si am crezut pe bune ca mi-am pierdut mintile. Ma simteam pierduta, nestiutoare, depasita de evenimente (desi o aveam pe mama cu mine) si ca niciodata nu voi face fata ingrijirii copilului. Imi era teama de bb si numai gandul ca voi ramane singura cu el ma inspaimanta de moarte. Dupa cele 40 de zile de lauzie parca mi s-a luat un val de pe creier si totul a intrat in normal. Am ramas singurei si Rares este o comoara de copil, extraordinar de cuminte si de usor de ingrijit. Cred ca este important sa stii ca poti trece dupa nastere prin starile astea. Eu nu am stiut la ce sa ma astept si mi-a fost tare greu sa depasesc situatia. Sa ai parte de o sarcina usoara si de un bb sanatos. Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.web.../user/ad_risnov

#18
vivian

vivian
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 19:36

am auzit ceva dar de moment o priveam ca pe ceva indeepartat,coplesita de ameteli si starea de....agonie in care sunt acum. pup dulcem merci mult ca m ai trezit la realitate.[bis] ....

#19
cristia

cristia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 11:51

[hia] Si tu esti si mai dragutza! (stii tu de ce [:)]) Multumesc frumos ca te-ai alaturat fetelor ce m-au ajutat sa scap de uratele alea de emotii! Eu sunt mult mai bine si sunt sigura ca si tu pentru ca in cazul tau se aplica clar ce zicea Nicolae Steinhardt: "daruind vei dobandi" adica orice dai, iubire, prietenie, incurajari, le vei dobandi si tu! Iti doresc sarcina usoara si bebe sanatos si jucaus! Mai vorbim! [pup] Cristiana si bebe de 18 saptamani din burtica

#20
vivian

vivian
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 12:04

e normal sa fim sensibile?¿[bis] incep sa cred ca da, traim, respiram, visam pentru doi. M aM CANTARIT AZI DIMINEATZA ,NU POT SPUNE CA AM LUAT PREA MULT IN GREUTATE. UITE CAND AM FOST PE 29 MARTIE AVEAM 52 KG,AZI DIMINEATZA AVEAM 52 KG SI CAM 200 DE GRAME. SI NU CRED CA MA GANDESC LA KG ACUM, AM DEPASIT FAZA DE TIPETE SI PLANSETE DUPA CORPUL MEU DE...."BALERINA"!PUPI. DE LA VIAVIAN SI...BURTICA EI.[biz] ....


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -