Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

salarii corecte


9 raspunsuri la acest subiect

#1
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 30 august 2007 - 02:35

Mie mi se pare ca s-a intors lumea cu fundul in sus.Sa va spun de ce.
Am o cunostinta care a refuzat un post de asistent manager intr-o firma noua de import si comercializare produse decorative.
Postul era bun,dupa parerea mea.I s-au oferit 400 euro pe luna.Salariul brut.Ce trebuia ea sa faca? Pai sa se ocupe de corespondenta,sa scrie facturi,sa organizeze expozitii,sa tina legatura cu clientii..chestii normale,nimic exagerat.Opt ore de munca in conditii foarte bune,autonomie(adica nu statea nimeni cu ochii non stop pe ea si avea intr-o anumita masura putere de decizie)aa..si posibilitati de promovare!Si recompense,daca presteaza o munca eficienta.

Ei bine...a refuzat postul pe motiv ca e salariul prea mic si nu i se pune masina la dispozitie.

Ea are experienta ZERO. Are 22 ani,iesita din facultate.

Dom´le,mie mi se par aceste pretentii cam exagerate,pentru pregatirea ei si pentru functia pentru care a aplicat.I-am spus si ei ca greseste,insa citez ´´eu pot mult,asa ca sa fiu apreciata corect´´.

?????? cee?Pai da-i posibilitatea angajatorului sa vada ce si cat poti,apoi vino cu pretentii din astea!

Am sau nu dreptate?
Considerati ca era salariul prea mic pentru acest post?


sanatate!


ladyJ


O palma data la timp face mai mult decat o mangaiere.

#2
Cris_N

Cris_N

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 30 august 2007 - 11:23

Buna,

dupa cat am lucrat eu prin HR salariul pe care il ofereau firmele pentru care lucram si nu pentru persoane fara experienta.... cereau minim 6 luni experienta pe post de asistent manager ce a primit ea era ok...
Problema multora, nu am argumente sa spun daca ei gandesc rau sau angajatorii este ca vor salarii mari de la primul job, cu experienta 0. De la studenti la absolventi multi cer salarii nete peste 300 E.
In prezent tinerii se raporteaza insa altfel la grilele salariale. Vor sa inceapa de la inceput cu mai mult si dupa putin timp sa treaca la renegocieri.


-------------------------
Cristiana si Andreea Mergareatza

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.

#3
Cris_N

Cris_N

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 30 august 2007 - 11:25

A, inca ceva ... nu stiu daca exista salarii corecte :) depinde mult de puterea financiara a firmei , la cat sunt dispusi angajatorii sa investeasca sau dupa angajare sa motiveze omul care lucreaza pentru ei.
De obicei se merge dupa cum este piata , insa exista si firme care probabil ar da mai mult la inceput


-------------------------
Cristiana si Andreea Mergareatza

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.

#4
annablue

annablue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 30 august 2007 - 13:08

De obicei experienta se recunoaste prin salariu mai mare si/sau posibilitati de negociere de la inceput.
Dar, exista si exceptii (si nu vorbesc de persoane care vin cu pile, ca n-are rost sa le iau in calcul).
Prietena ta, LadyJ, cred ca se supraapreciaza...si nu stiu cat de folositor e asta pentru un incepator...dar acum depinde de norocul fiecaruia.
Eu am primit ceva mai mult (net, ce-i drept) si am experienta cu carul (nu ma laud, serios) in conditiile in care am plecat de la ideea ca mai bine demonstrezi ce poti si dupa aia ceri...
Dar am colega (contabila, ce-i drept) care a venit cu niste pretentii huge si a jucat super tare (a tot scaldat-o ca ba vine, ba nu vine vreo luan juamte) si i-au acceptat o groaza...
Deci, se poate...
Totul depinde de "steaua norocoasa" si cat de tare te tii.
Daca n-ai cheltuieli prea mari, n-ai familie, copil care sa aiba nevoie de o groaza (esti un fluturas, cum spune o prietena de-a mea)...iti permiti sa refuzi si mai mult poate...

Ana

Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

#5
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 30 august 2007 - 21:20

Da,cred ca prietena mea se supraapreciaza intr-adevar.

Eu personal as munci cateva luni pe 400 euro brut.Mai ales daca nu as avea niciun fel de experienta.Ea nu stie nici macar la ce folosesc facturile in contabilitate,cum se scrie o factura,nimic nimic.Sunt lucruri usor de invatat,esentiale pentru orice office.Si in cateva luni va putea cere o reevaluare a muncii,a cunostintelor dobandite deci,si un salariu mai mare.

Plus de asta,firma mama a acestei companii este la Viena.Si i s-a spus ca angajatul va bebeficia de cursuri de limba germana(intr-un an cel mult) pentru a putea face fata unei posibile avansari(country manager de exemplu)Plus deplasari la Viena,diurne,etc.Dar toate astea dupa circa sase luni-un an, daca sunt multumiti unul de altul(angajat si angajator)

Ma rog...mie nu mi se pare ok refuzul ei.Doar ca nu-i dadeau masina...Pai mai nou si asistent managerii au masina de la firma?Mai sa fie!Plus ca salariul este chiar ok dupa parerea mea( in raport cu pregatirea)

Cristina,care sunt salariile in Bucuresti pentru un asemenea post?( media aproximativa)Hai sa zicem pentru candidati cu minimum 3 ani experienta.
Te intreb pentru a mai avea argumente,sa o toc la creieri pe prietena mea[:D]


ladyJ

O palma data la timp face mai mult decat o mangaiere.

#6
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 30 august 2007 - 22:59

Mie mi se pare ca i s-a oferit cam de doua ori mai mult decat face jobul la experienta zero. [hopsieu]

Ceea ce nu inteleg e cum ar putea o companie straina sa caute un asistent manager, sa il accepte cu experienta zero, dar sa ii spuna ca intre posibilitatile de avansare este promovarea pe post de ... country manager (de exemplu)... in cat???? In vreun an??? Doi??? Si asta in contextul in care tot firma ar fi investit in cursuri de limba germana pentru candidata???? Sincer, cred ca prietena ta exagereaza nitel...

Va dau un exemplu care m-a amuzat, asta a propos de ce cred unii ca stiu sa faca, si barmi nu tac!
Tot pe un post de assistent manager, vine o fatuca, iesita din facultate, ca cea de mai sus. Din tot ITul, a picat pe sotul meu sa sa se ocupe de calculatorul fetei, sa ii instaleze cele necesare, sa ii creeze cont de mail, in fine... Fata il intreaba cate ceva - cum da reply la un mail, cum isi adauga pe cineva in address book... El ii explica, ea spune "Aaaa, de fapt stiu si eu sa fac asta, dar am vrut sa fiu sigura ca e corect" Apoi, il intreaba ce a mai facut la calculator. El ii spune. Ea:"Aaaa, pai si eu stiu sa creez un cont de e-mail" Vazand moaca sotului meu care nu isi revenise in urma intebarii cu reply-ul la mail, ea continua "Daa, cont de mail, pe yahoo de exemplu..."

Asa ca treaba asta cu eu pot mult..... Sa ma scuzati, dar imi vine sa rad....

#7
gudinde

gudinde

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 31 august 2007 - 00:08

ladyJ,

Parerea mea este ca tanara domnisoara nu are cunostiinte reale despre piata muncii, despre care sunt salariile, despre ce inseamna sa ai o slujba care uneori sa nu te lase sa dormi noaptea, despre ce inseamna sa pleci in mod constant la 8-9 seara acasa si in primul rand despre cat de greu este sa obti o slujba cand ai 0 experienta.

Parerea mea este ca ar tb sa accepte slujba. Nimeni nu zice ca o sa iasa la pensie de pe pozitia aia sau pe banii aia. Sa stea 1 an sa capete un pic de experienta si apoi este libera sa-si gaseasca altceva daca compania nu o promoveaza.

In ceea ce priveste masina ... eu lucrez intr-o multinationala, am un pic de experienta, un MBA, lucrez in dept. financiar, o slujba cu marrrreeee responsabilitate, raportez direct CFO-ului si ..... nu am masina de servici.

#8
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 31 august 2007 - 02:24

Ankalaura,chiar asa si este,nu exagereaza prietena mea cand pomeneste de cea ce ofera acea firma,ca n-ar avea de ce.
Ei cauta,sau ma rog,cautau,o persoana care sa se ocupe de biroul din Bucuresti,mana dreapta a managerului.Nu-i deranja ca persoana nu are experienta,vroiau ei sa o ´´creasca´´ sa o modeleze.
Avand in plan extinderea nationala,s-au gandit ca asistent managerul de azi,poate fi managerul de maine.Daca persoana pune umarul si invata,se implica,compania este dispusa sa investeasca in ea(limbi strine,traininguri in strainatate).
Nu mi se pare nimic anormal,ba din contra,mi se poare o super sansa sa ´´cresti´´ impreuna cu firma.

Managerul i-a spus ca nu-i poate oferi deocamdata mai mult de 400euro brut.
Dar ca pe viitor se poate discuta,in functie de randamentul angajatului.
Ea ceruse 500 net! sau macar 400 net si masina de serviciu[bang]


Ma doare capul cand vad cum gandesc tinerii de azi.Ei nu vor sa mai treaca normal prin toate fazele,ei vor direct functii inalte,firme gata lansate,salarii de mii de euro si 20 de subordonati destepti care sa faca treaba in locul lor...ei,ei...


LadyJ



O palma data la timp face mai mult decat o mangaiere.

#9
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 31 august 2007 - 10:45

As fi vrut eu sa mi se ofere o asemenea sansa cand am decis sa ies din invatamant (terminasem facultatatea intre timp), dar slujbele de genul celei de care spui tu nu se plateau mai mult de 100 de euro net (bine, atunci euro era 40.000 de lei vechi). Ce sa mai vorbim de masina de servici, traininguri si alte cele. Intr-un final si dupa multe cautari am gasit un loc unde mi s-au oferit 150 euro net si asta a fost. Unde am vrut sa ajung: acolo am aflat ca pe cea care fusese inaintea mea nu o acceptasera dupa perioada de proba tocmai pentru ca a avut pretentia de masina de serviciu (firma era abia infiintata de vreo 2-3 luni, inca nici managerul general nu avea masina de serviciu!).

Din pacate ai dreptate, tinerii din ziua de azi nu stiu sa se autoaprecieze. Si prietena ta a ratat o sansa buna in cariera.





Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.


prajituresc si bucataresc

Mrs. Perfect for more than 1 year


#10
Cris_N

Cris_N

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 31 august 2007 - 11:03

"Cristina,care sunt salariile in Bucuresti pentru un asemenea post?( media aproximativa)Hai sa zicem pentru candidati cu minimum 3 ani experienta"

La persoane care au minim 6 luni experienta 1000 RON... la mai mult pana intr-un an maxim 1500 . Dupa cresc insa si responsabilitatile si corespunzator salariile. Insa nu am vazut mai mult de 2000 RON . Cel putin unde si pentru cine am lucrat eu.

angajatorii nu vor sa stie exact tot ce scriu ei prin anunt , dar macar mai mult de 60% din ce cer... restul ar fi dispusi sa ii invete, sa ii modeleze, etc. (referitor la cei cu putina experienta).

de la cei cu experienta se asteapta multe si daca fac dovada muncii lor sunt dispusi sa dea ceva mai mult.


-------------------------
Cristiana si Andreea Mergareatza

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -