Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sport in primele luni de sarcina?


27 raspunsuri la acest subiect

#21
Monaa

Monaa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 18:26

Andra, sa fii atenta pt ca o prietena de-a mea (in 24 sapt acum) a inceput sa faca miscare mai multa, in special plimbari, atunci cind a stiut sigur ca e insarcinata pentru a naste mai usor, dupa cum i-a sugerat toata lumea (mai putin doctorul pe care nici nu l-a intrebat). Partea proasta este insa ca a facut o ecografie cind era in 21 sapt cred si surpriza neplacuta a fost ca a aflat ca nu are voie sa faca nici un fel de miscare, repaus total la pat 23 de ore din 24 deoarece avea colul scurt si risca sa piarda sarcina... cel mai bine e sa iti consulti medicul [pup] Monaa

#22
AC

AC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 21:19

Pisi-pis, am nascut in iulie...si deci bazinul a fost acoperit. Ca sa fiu sincera... eu eram dusa cu pluta... si nu am sesizat sarcina decat prin luna a patra. Daca radetzi[:D][:D][neand]! [cool] Am scuze, mey. Sotzul meu se muta in State, eu eram cu el la mutat, dar si pentru pentru un un internship de doua luni, sansele sa raman insarcinata: 0. Oricum atunci m-am speriat si am intrebat de toate...mai ales ca sarcina era riscanta. Si mi-au spus ca bazinele olimpice mari cu cupola si aer destul pentru ventilatie nu prezinta un risc, bazinele micute, cu tavan jos pot prezenta un risc, mai ales daca sunt incalzite bine. Asa ca pisi-pis... vezi cum e bazinul. Eu intr-unul mic nu m-as fi bagat oricum prin luna a sasea: faceam inundatzie[:D][:D]. Dupa mine Elena_a... doctorul tau exagereaza cu niste chestii. Soarele, kilogramele...bun, dar restul mi se pare aberant. Imi vine sa zic o rautate... dar o femeie insarcinata nu e o planta decorativa. Ca sa faci sport cu inima impacata, du-te la o ecografie sa vezi cum e colul tau. Daca e scurt stai cuminte, daca nu... fara exagerare... fa putin sport. Despre masina eu stiu dupa luna sasea... cauza vibratzii... Daca sarcina e cu probleme.... sau sunt la activ sarcini pierdute... : Sfintisori sa fiti! Ah si cu toata zbatzuiala mea... am avut un col luuung... si o nastere indusa...Dar gata am uitat tot! Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea

#23
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 21:38

Multumesc Andreea. Dar ia sa vedem, de la cati m se poate considera inalta sala, ca ventilatoare are, - nu de alta, dar luni dimineata il trimit pe barbat cu papuci, prosop si ruleta ... totul trebuie calculat la fix, nu asa de mantuiala [:D]! Si cu ruleta si la masurat colul. Va pup, si poate ma intorc la inot. [flo]

#24
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 21:49

Dra eu citesc mesajele voastre si am o alta nelamurire. De ce sa nu stai la soare? Nu zic sa stai sa te usuci pana pici lata sub soarele dogoritor de la ora 14:00, pentru ca asta nu e sanatos oricum, dar atata timp cat folosesti o crema cu factor de protectie foarte ridicat si mergi la plaja mai mult dimineata si seara, nu vad care e problema, ba mai mult, ar trebui sa contribuie la formarea vitaminei D si la fixarea calciului si fosforului. Ce ziceti? [flo]

#25
AC

AC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 23:08

Pisi-pis... sunt tot soiul de pareri cu soarele... Sigur ar fi sa nu exagerezi ca te poti alege cu numesc unii masca de sarcina tradus... Adica toata fatza ca talpa porcului... si acela are copita.. Eu am dat de mare in ultimile luni ca eram pe insula hihi.. si mergeam cu moderatie:):) Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea

#26
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 17 aprilie 2004 - 01:27

quote:
Originally posted by AC
sunt tot soiul de pareri cu soarele... Sigur ar fi sa nu exagerezi ca te poti alege cu numesc unii masca de sarcina tradus... Adica toata fatza ca talpa porcului... si acela are copita..
Uite ca de asta chiar nu stiam, trebuie sa ma mai documentez... Cum se numeste talpa asta a porcului in engleza? ca sa stiu ce sa caut... [flo]

#27
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 17 aprilie 2004 - 01:55

Eu sint in 5 luni gravida si ma cam zbintui, adica alerg cu Bogdanelu dupa minge, fac exercitii la stepper(?) si dansez de mama focului...nu am probleme si inca nu imi impun sa ma potolesc, pentru ca voi sti sigur cind e cazul sa zic stop, are grija corpul sa-mi spuna asta...Nici la prima sarcina n-am stat cuminte si nu am avut nici o problema, probabil ca sint mai rezistenta... Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu

#28
AC

AC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 17 aprilie 2004 - 02:54

Buuun [flo] suntem serioase. Am tradus masque de grossese... nu talpitza porcului:):):) Brava Iren! Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -