Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sport in primele luni de sarcina?


27 raspunsuri la acest subiect

#1
andra teo

andra teo
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 17:09

ce parere aveti, se paote merge la sala , sa fac exercitii usoare? eu inca nu sunt 100% ca sunt insarcinata, dar nici nu mi-ar placea sa stiu ca am ratat din cauza dorintei de miscare...[bang]

#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 17:58

Draga Andra ai fost super cu "100% insarcinata"[:D]..parca ai fi englezoaica, "almost pregnant". exercitiile usoare nu iti dauneaza in nici un fel iar medicii chiar le recomanda, bineinteles in cazul unor sarcini fara risc. dar ca sa fii tu cu constiinta impacata mergi intii la medic sa iti confirme sau nu sarcina si apoi intreaba-l si de mersul la sala. te asteptam cu "confirmarea certitudinii", Roxi

#3
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 18:14

Si pe mine ma intereseaza subiectul asta, ca ma pregatesc de zor pt "etapa bebe". Care sunt sporturile permise in timpul unei sarcini fara probleme? Ca m-am impacat deja cu ideea ca nu e prea indicata piscina (of, clorul asta!). [flo]

#4
Doamna Bibi

Doamna Bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 18:37

Eu nu va pot sfatui decat sa luati legatura cu medicul vostru.Eu de exemplu am avut interdictie totala la orice fel de efort (fara ridicat mai mult de 1kg,nici macar urcatul scarilor),inclusiv sex pana in sapt. 18 (iminenta avort).Am facut tratament si slava Domnului ca s-a rezolvat fara cerclaj.Abia de atunci mi s-a recomandat de medic sa merg la piscina,sa fac gimnastica pentru gravide,dar sub supraveghere. Oricat de mult ti-ai dori putina miscare (si credeti-ma ca veti dori din tot sufletul) nu se poate daca este interzis.Eu zic merci ca nu am stat numai in pat. Succes. Monique

#5
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 19:06

Sportul in timpul sarcinii trebuie facut cu precautie. Nu toate intelegem acelasi lucru prin exercitii usoare. Indicatia oricarui medic este urmatoarea: atat timp cat ai facut un gen de sport sau exercitii inainte de sarcina in mod constant cel putin 3 lun ide zile inainte, poti continua cu acel sport sau exercitii. Pentru ca organismul tau e obisnuit cu acel regim de miscare si nu va fi solicitat excesiv pentru asta, va fi doar rutina pentru corpul tau sa-si continue exercitiile. Dar daca nu ai facut nici u nfel de miscare inainte, mai bine stai linistita si nu te apuca de nici un sport sau exercitii. Ele vor fi o solicitare suplimentara pentru organismul tau pe langa sarcina care oricum va solicita oricum organismul din momentul instalarii. Poti sa faci exercitii usoare, dar dupa parerea mea nu ai nevoie sa mergi la sala pentru asta. Le poti face acasa, incepe de la 10 minute si poti urca progresiv. Iar prin exercitii usoare inteleg miscari ale bratelor si picioarelor in esenta. Totul trebuie facut lent, conform ritmului tau, nu trebuie sa ajungi la respiratie accelerata la transpiratie, nu trebuie sa treci peste ce-ti permite organismul E stiut faptul ca cei ce merg la sala spre exemplu in acele antrenamente (mai ales daca scopul principal e slabirea) forteaza, adica merg cu fiecare exercitiu pana la epuizare.In timpul sarcinii nu trebuie sa faci asa ceva. daca simti ca inima incepe sa-ti bata prea repede si transpiri, fa o mica pauza sa te linistesti. Ideea e ca nu e neaparata nevoie sa ai probleme din cauza exercitiilor, dar pentru unele femei poate fi un factor negativ si atunci e mai bine sa nu risti, mai ales in primele 3 luni de sarcina cand iminenta de avort e mai mare. Nu toate sarcinile evolueaza la fel, iar in primele sapt. de sarcina nu se stie niciodata cum vei evolua. Sfatul meu e sa stai linistita macar pana ajungi la medic si te asiguri ca e totul ok. Intreaba-l daca poti incepe exercitii si intreaba-l neaparat ce tip de exercitii poti sa faci, cat timp pe zi sau pe sapt. poti exersa etc. Vezi ca exista exercitii tipice pentru femei gravide, iar scopul lor este de a ajuta organismul sa fie pregatit pentru lunile inaintate de sarcina cand organismul va fi mult mai solicitat si pentru momentul nasterii. Un organism pregatit va reactiona mai bine decat unul sedentar. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 11 sapt DNP 1 nov.

#6
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 19:42

quote:
Originally posted by try Vezi ca exista exercitii tipice pentru femei gravide, iar scopul lor este de a ajuta organismul sa fie pregatit pentru lunile inaintate de sarcina cand organismul va fi mult mai solicitat si pentru momentul nasterii. Un organism pregatit va reactiona mai bine decat unul sedentar.
Sunt perfect de acord ca nu toate intelegem prin exercitii usoare acelasi lucru si ca gimnastica trebuie adaptata fiecarui organism. Eu nu sunt inca gravida, sunt mai mult in stadiu de incercari, luat temperatura, etc, adica "almost pregnant" [:)], cum zicea Roxana. Dar cum se poate intampla in orice moment, am inceput sa ma gandesc la asta. Deci, stiti care sint exercitiile respective pt gravidute, ma gindesc la cele pt pregatirea organismului pt lunile inaintate de sarcina, pt coloana, circulatie, etc., nu la cele care te pregatesc pt nastere.

#7
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 20:34

Pis-pis, nu am citit nicaieri despre exercitiile de dinainte de sarcina, dar eu cred ca poti face exercitii de bun simt: adica cele banale care sa-ti puna in miscare toate partice corpului (pe rand). Faci exercitii pentru maini, apoi pentru picioare, pentru torace-abdomen, pentru spate, pentru popou, pentru gat... a mai ramas ceva? Adu-ti aminte ce fel de exercitii faceam la sport cand eram mici in clasele 1-8. Daca planuiesti sa ramai insarcianta si nu stii cand anume ramai, e bine sa eviti abdomenele, astea sunt mai periculoase. Altfel, astea sunt propunerile mele in necunostinta de cauza, le-am luat la bun simt. La sarcina trecuta ma apucasem si eu sa fac exercitii, dar dupa ce ramasesem insarcinata, insa m-am lecuit repede dupa vreo sapt. jumate. Lenea e cucoana maaaare. La sarcina asta, nimic. Nici pe jos nu mai mers atat cat mergeam anul trecut. Am renuntat sa mai merg si cele 3 statii de autobuz pe care le mergeam pe jos in mod normal la dus si la intors. Acum iau autobuzul, m-am lenevit de tot. Rusine sa-mi fie. Se pare ca plimbarile linistite de vreo juma de ora pe zi fac foarte bine in timpul sarcinii. Deci care scapati repede de la servici si aveti chef de plimbariri, iesiti in parc sau in oras in fiecare zi cate o jumatate de ora. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 11 sapt DNP 1 nov.

#8
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 20:38

Deci, cred ca eu sunt mai "exceptie" . Cand eram in 3 luni, am mers la mare la Aqua Magic si m-am dat pe tobogane, apoi am mers la munte si am urcat pana in varful muntelui , traseu de 5 ore, pe la 4,5 luni iar am mers la munte si iar traseu din Busteni pana la Piatra Arsa, traseu de vreo 4 ore , urcat si coborat pe jos. Apoi am lucrat pana in ziua in care am mers la spital si am nascut tare usor in 2 ore de la inceputul contractiilor fara probleme si fara chinuri de moarte.!![:D] Multa sanatate!!! Monica si bebe Albert ( 19.ian.2004) http://community.web...user/monica1816

#9
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 21:09

Anda, cu siguranta esti o exceptie, dupa cum spui ca ai lucrat pana in ultima zi si ai nascut usor, inseamna ca ai tu un organism puternic si rezistent. Din pacate insa, nu toate suntem asa, iar unele dintre noi pot experimenta sangerari la cel mai mic efort. Conteaza mult si cat de sanatoasa e sarcina, iar la cateva sapt. n-ai de unde stii cum vor evolua lucrurile. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 11 sapt DNP 1 nov.

#10
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 21:25

Multumesc, try, tocmai asta e problema, ca nu stiu cind raman insarcinata. Acum nu sunt, astept sa ovulez [:)], dar poate doar doar vine si bebele. Din cauza asta m-am lasat deja de piscina, pt ca aici pun foarte mult clor in bazine. Dar am si inceput sa simt lipsa exercitiului fizic moderat, atitea ore pe scaun, in fata calculatorului ma darama. Nu eram eu prea voinica inainte, lenea e cucoana mare si la mine, dar ma taraia sotul dupa el si de voie de nevoie mergeam. Acu singurica, in casa, trebuie sa ma ameninte cineva ca e sanatos pt sarcina, pt bebe... Noroc cu bebelusul de 11 saptamani! [flo]


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -