Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)


157 raspunsuri la acest subiect

#21
vrabiuta

vrabiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 17:33

nature - felicitari pentru vestile bune!!! si mie mi-a zis iosup ca am fetita [bis] cristiana - nu te stresa, colul nu se deschide chiar asa de usor, iar daca aveai placenta jos inserata dr tau ti-ar fi spus de la primul control. contractiile sunt normale - doar atunci cand devin foarte dese si regulate sunt periculoase. mel, miha - imi pare tare rau ca nu va simtiti bine. hai fuga in pat, sa va reveniti si sa fiti maine vesele si vorbarete! mada - cam de saptamana viitoare o sa il simti si tu pe bb. sa fii atenta seara cand te culci si e liniste si o sa simti cate un val mic prin burtica. [:D] marcela si [copil] alexandra din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2

#22
lorena_andreianu

lorena_andreianu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 18:38

Felicitari pentru fetite la amandoua (nature si vrabiuta). Cred ca daca as avea de ales si eu tot fetita as vrea... [il] Fetelor, ma si sperii ce preturi sunt in tara pentru eco... [:(!] Pupici pe burtici. [gravi]L si bb mic (DPN 20 oct.)

#23

  • Guests
  • 0 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 19:28

Buna fetele si BBii, A propos de burtici care cresc rapid, saptamana trecuta la mine nici nu se vedea, desi eu sustineam sus si tare ca se vede, se pare ca eram singura care observa o schimbare. Acum parca in fiecare zi burtica mea e mai mare. Joia trecuta am purtat o pereche de pantaloni care imi erau OK. Azi i-am pus din nou pe mine si m-au chinuit de-a dreptul. Abia astept sa ajung acasa sa ma dez-incorsetez. Eu am luat deja 3 kg in 16 saptamani si trebuie sa recunosc ca m-am cam ingrijorat. Deja ma imaginam balenuta de dupa nastere. [grasa]Dar sa speram ca nu e asa rau. Voi faceti gimnastica??? Eu m-am gandit sa incep, evident la un centru specializat. A incercat vreuna din voi Active Center? M-am programat si eu la Diagnosis pe 30 la Dr. Iosup. Abia astept sa il revad pe BB, sa vad ca e sanatos si ca a crescut si evident sa aflu ce e, fetita sau baiat. Felicitari Mel pentru baietel. Imi dau seama ce mandru e sotul tau. Si al meu tot asta asteapta [il] Va pupicesc pe toate si sper sa va simtiti din ce in ce mai bine[:D] Adela si BB de 16 sapt si 2 zile ( ce repede mai cresc [copil])

#24
pufymic

pufymic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 15 aprilie 2004 - 20:17

Buna burtici! In primul rand felicitari pentru Mel, si pentru baietelul ei!Sa-ti traiasca , Mel, si sa fiti fericiti! Cali, ma intrebai dc sunt bine.....ma simt ca naiba! Ma doare burtica si mi se intareste foarte tare.....parca nici No-Spa nu ajuta prea mult( sau sunt eu paranoica???[bang]), plus durerile de spate si de cap........e cam aiurea, dar sper sa fie bb bine, ca restul nu mai conteaza. De-abia astept sa il simt si eu pe piticul(sau pitica?).....si deja ma gandesc la urmatoarea ecografie, care va fi peste 2 sapt.....sunt tare nerabdatoare sa-l vad pe bb din nou, sa ma asigure dr. ca e ok brotacelul! Georgiana, ma bucur ca te-ai mai linistit si tu cu lucrul, ca prea mult era.....important e sa fie bb bine. Pupic, Ioana si bb mic(16 sapt. si 1 zi)

#25
mel_g

mel_g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 00:55

Vai fetelor ce multe va vaitati de dureri de burtica - chiar ma ingrijorati. Daca uterul este retrovers atunci doare mai tare cand se mareste. Si pe mine m-a durut tare burtica la prima sarcina acum vad ca este cu totul altceva. Nu stiu efectiv ce sa va sfatuiesc decat sa nu faceti efort si sa stati mai mult intinse in pat sau in cel mai rau caz pe scaun. Eu am fost putin cam mult trista astazi pt ca stiti ca-mi doream fetita - si din cauza asta m-am simtit rau si chiar am vomitat. Cel mai tare m-am enervat cand mi-am vazut sotul zburdand prin casa de fericire - adica eu ma chinui sa-l fac, imi vomit si sufletul si tot dorinta lui se indeplineste? Nu mi se pare drept. Si mama mea este de partea lui - mi-a zis ca ce-mi trebuie fata ca ea a plans cand m-a facut pe mine caci fetele au viata mult mai grea (ciclu, nasteri, cresterea copiilor + serviciu). Pe scurt am fost neinteleasa si tot pe mine m-au scos nebuna din toata afacerea asta. Pupici [q] Mel 16 sapt

#26
Corina G

Corina G
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 01:34

Buna fetele-cucuietele!!! Imi cer scuze ca m-am dat disparuta atita timp. Am fost tare ocupata la servici. Uf.... asa m-am saturat de munca de nu va dati seama. Am un job f.f.f. stressant, totul este contra cronometru, tot timpul sint cu nervii pe buton. Realizez ca nu imi face bine, dar ce sa fac... asta sint! Eu as propune ca femeile insarcinate sa stea acasa, sa nu mai munceasca, dar cine ma asculta?? [:)] In primul rind vreau sa felicit fetele care au aflat de baieteii si fetitele lor!!!! Felicitari multe si sa aveti parte de cei mai dulci, frumosi si sanatosi bebei!! [bis] [bis] Mel, nu fii asa trista, cel mai important este sa fie sanatos, nu? Apoi gindeste-te la baietelul tau (cel mare), ce fericit o sa fie el sa aibe un fratior, in loc de surioara. Si eu, sa stii, gindesc ca tine, ma simt f. neinteleasa. Eu imi doresc f. mult fetita, sotul meu isi doreste baietel, si parca vad ca o sa i se indeplineasca lui dorinta, nu mie. Dar asta e!!! Sanatos sa fie. Adevarul e ca asa e, fetele au o viata mai grea, sint si mai greu de crescut. Spun, bineinteles, in necunostiinta de cauza (deci mamicile de baietei sa nu sariti pe mine, va rog!). Deasemenea, Roandre, felicitari pt. nunta, casa de piatra si multa, multa fericire. Nu se vede deloc burtica in pozele tale, nu stiu ce spui tu acolo... Aratati super!! [flo] Deasemenea, vreau sa le urez binevenit la burticile noi! Sarcini usoare si bebei frumosi si sanatosi!! [bis] [bis] Noi sintem bine. Am facut quad-testul (cum e triplu-test, dar aici se face la 4 proteine din singe) si mi-au iesit toate negative. Deci f. bine, sansele de sindrom Down, trisomy-18, sau spina bifida sint f.f.f. minime. Nu se pune mai problema sa facem amnio. Slava Domnului! Eu sint mai ipohondra de felul meu, si as fi facut orice test numai sa stiu ca bebe e sanatos. Pe 22 mergem la eco. morfo. si d-abia astept sa aflam sexul (asta daca bebe nu e rusinos/rusinoasa si isi tine piciorusele strinse). [:I] O sa va tin la curent!! Sa stiti ca ma stradui sa va citesc zilnic, desi eu apar la spartul tirgului in fiecare zi (cind voi deja mergeti la culcare noi aici d-abia ne trezim). Va las acum ca m-am intins cam mult. Cu mult drag, Corina [gravi] - DPN Sep. 28

#27
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 02:25

Mel, felicitari pentru baietel! Acum, pls, termina, asta este, daca copilul este sanatos, asta conteaza. Las' ca faci tu fata, data viitoare![cheers][flo] Noi am venit de la doctor azi, si s-ar parea ca si noi tot inca un baietel o sa avem. Avem 13 saptamani si 2 zile, si avem 7.03 cm lungime. Se misca pepenasul mic, iar fi-miu tot o intreba pe doctora daca nu-i fetita. Am fost anuntata (de sot) ca voi fii in minoritate, la noi acasa pana si pestele si pisica sunt baieti. Eh... noi sa fim sanatosi. Pe 13 may, merg sa discut cu doctorul despre cezariana si apoi pe 25 la eco.morfo. Vreau sa le urez binevenit la burticile noi! Sarcini usoare si bebei frumosi si sanatosi!! [flo] Felicitari la toata lumea pentru care au aflat de baieteii si fetitele lor! Sa fie sanatosi si voinici![cheers] Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#28
Corina G

Corina G
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 02:45

Garofitza, va face eco morfo la 15 sapt?? Sau am inteles eu gresit? Corina [gravi] - DPN Sep. 28

#29
Corina G

Corina G
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 02:47

Da, intelesesem gresit. Ai spus ca pe 25 May, deci o sa aveti cam 19 sapt. Nu stiu de ce dar tot am inpresia ca sintem in May... Mi s-au urcat hormonii la cap si nu mai gindesc normal!!! ;O) Corina [gravi] - DPN Sep. 28

#30
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 16 aprilie 2004 - 04:48

Salut, fetelor, Felicitari pentru baietel, Mel! Sa stii ca si eu imi doresc in adancul sufletului o fetita, dar nu m-as supara nici daca ar fi baietel. Vreau in primul rand un bebe sanatos si voinic. Eu nu vreau sa aflu sexul copilului inainte de nastere, vreau surpiza deoarece sunt sigura ca in momentul in care il voi tine in brate voi fi cea mai fericita persoana, indiferent de sexul copilului. Fetelor care acuzati dureri, aveti grija mare de voi si menajati-va, lasati-i pe ai vostri sa faca treburile casnice sau mare parte din ele si incercati sa mergeti mai putine ore pe zi la servici. In orice caz, ingrijiti-va si odihniti-va deoarece micuta minune ce creste in voi merita totul si voi aveti dreptul de a savura aceasta perioada la maximum. Si eu am avut si mai am uneori dureri, dar de cele mai multe ori sunt doar intepaturi mici datorate transformarilor ce au loc inauntru. Oricum, eu ma pot odihni cat doresc (am firma acasa, deci sunt propriul meu sef) si nu depun atat de mult efort ca inainte deoarece sotul meu (care chiar daca lucreaza 10 ore pe zi) se ocupa de multe din treburile casnice, mie revenindu-mi doare treburile usoare cum ar fi calcatul si gatitul. Si burtica mea creste pe zi ce trece si sunt foarte mandra de ea. Eu am depus deja cam 4 kg si jumatate in 15 saptamani, dar nu ma stresez deoarece sunt sigura ca le voi da jos dupa nastere. Nici voi nu ar trebui sa va stresati vis-a-vis de surplusul de greutate pe care il luati pentru ca al vostru corp stie el ce face, mai bine zis acumuleaza rezerve pentru bebe. Cel putin asta scrie in toate cartile de specialitate pe care le-am citit eu saptamanile astea. Si inca ceva; se pare ca alaptatul o ajuta pe mama sa-si revina mai devreme la greutatea initiala. Don't worry, be happy! Acum ma duc si eu la culcarica, doar s-a facut tarziu de tot. Va pup pe toate si va urez numai bine. Daniela Veuger si bebe mic din burtic


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -