Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)


157 raspunsuri la acest subiect

#151
Corina G

Corina G
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 01:34

Fetelor, unde ati spus voi ca se face eco 3-D in Bucuresti? Puteti sa imi dati numele clinicii si/sau doctorului, si deasemenea daca stiti si pretul unei eco 3-D? Merci mult!!! Corina [gravi] - DPN Sep. 28

#152
marimar

marimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 02:16

Fetelor, Eu de ce nu simt miscarile bebeului? Am 17 saptamini si citeva zile si inca nu am simtit nimic, eu stiam ca la al doilea copil se simt mai repede miscarile decit la primul copil dar inca....nimic...... Nu pre dorm bine, uneori ma trezesc in mijlocul noptii si stau ca o cucuvea ( nu prea des din fericire dar, se intimpla). Nu iau nici un fel de vitamine, am luat acid folic inainte de sarcina si in primele 3 luni. Nu iau vitamine pentru ca la prima sarcina am tot luat si am ajuns sa am o pofta de mincare parca eram Fomila sau Flaminzila , nu mai mai opream din mincat si am pus pe mine 28 de kg iar copilul s-a nascut cu 4.650 g.... Altfel ma simt bine, analizele mi-au iesit bine, m-am ingrasat 4-5 kg. va pup, Ade [gravi] 17 sapt si [copil]

#153
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 03:50

Salut, fetelor, Si pe mine m-a cam durut spatele azi, desi nu stiu de ce. N-am stat exagerat de mult nici in picioare si nici pe scaun. In schimb, am cam simtit activitate in burta. Daca pana acum senzatiile nu erau prea clare, acum sunt convinsa ca era bebe. Se misca de zor din stanga in dreapta si inapoi. Mi-am pus mana pe burtica la un moment dat si aveam senzatia ca ceva se plimba pe sub mana mea. Nici in momentul asta nu e chiar liniste. Si nici durerile de spate nu s-au atenuat. Sper sa-mi treaca si sa pot dormi la noapte. Ma bucur mult pentru tine, roandre (Mihaela), ca e totul bine. Imi inchipui cat esti de fericita. Sper sa citesc numai de bine si in continuare. Pupici, Daniela Veuger si bebe mic din burtic

#154
cristia

cristia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 11:29

Marimar nu e nici o regula ca bebe sa miste fix la x saptamani. In medie se simt miscarile la 19-20 saptamani.Deci asta e media si apoi fiecare ne abatem de la ea mai mult sau mai putin. Apoi fiecare bebel e unic in felul sau si poate fi mai agitat sau mai linsitit sau somnoros. Se mai zice si ca baieteii ar fi mai puturosi[:)]. Am doua prietene: una a are un baietel suberb de un an, alta sta sa nasca (tot baietel).Ambele sunt un calm desavarsit (una e ardeleanca). Nu le-am vazut vreodata agitate sau nervoase. Bebeii ambelor au dat semne pe la cinci luni implinite! Si atunci erau numai niste fluturari vagi prin burtica. Chiar si in lunile mari bebe-ii lor mai mult le mangaiau pe interior decat sa loveasca!! Deci stai linistita si nu grabi bebe-ul! [pup]Cristiana si bebe de 18 saptamani din burtica

#155
pufymic

pufymic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 11:35

'Neata burtici! Si eu sunt nerabdatoare sa-mi simt ingerasul din burtica, dar se pare ca mai am de asteptat( in fiecare seara il "pandesc", uneori pana adorm[:D])... As vrea sa va intreb ceva: am fost la stomatolog ca aveam o cariuta, si mi-a zis ca am un inceput de gingivita de sarcina(observasem si eu ca imi sangereaza gingiile la periaj...). Voi va confruntati cu asemenea problema? Pupic, Ioana si bb mic(17 sapt. si 1 zi)

#156
nature

nature

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 11:44

Neata burtici, Corina G, eco 3 D poti face in Bucuresti la Centrul Medical Unirea, cu sediul in Str.George Enescu 12, tel.021-2120569, si te costa 1.700.000 lei + inca 200.000 daca vrei sa inregistrezi eco pe caseta. Patrice si bebe ( DPN 19 oct)

#157
cristia

cristia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 12:07

Pufymic sangerarile gingiilor sunt un fenomen frecvent in sarcina. Sunt gravidutze care au gingii sangerande, altele care sunt mucoase (ca mine -scuzati termenul da'chiar ca mi se potriveste, ca eu fac parte dintre gravidutzele care se cearta cu nasucul lor) Deci, don't worry! [:)] [pup]Cristiana si bebe 17 saptamani si 4 zile

#158
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 12:08

Buna, fetele! Pufymic, gingivita de sarcina am auzit ca e foarte frecventa. Si eu am aceeasi problema.Ieri chiar am fost la dentista mea, care e si ea insarcinata in luna a 7-a si mi-a spus ca ii sangereaza gingiile ceva de groaza.[audinti] Tot ea mi-a spus ca ajuta un pic sa-ti faci detartraj - nu inseamna ca nu o sa mai ai nici o sangerare, dar se reduc. Eu chiar de asta am fost ieri la ea. In ce priveste medicul de familie, stiu ca avem prioritate, dar sa va spun ce am patit eu la ultima vizita. In fata cabinetului erau trei femei si un barbat destul de in varsta, dar nu atat intr-atat incat sa nu poata sta in picioare. Toti stateau jos, ocupand cele patru scaune existente. Langa ei o graviduta cu burtica mare de tot, cred ca era aproape de termen, statea in picioare, sprijinita de un zid. Cand am intrebat cine e ultima persoana, mi-a raspuns chiar ea. Nu va pot spune ce revoltata am fost![8] Eu vroiam doar sa iau o reteta si am rugat frumos sa ma lase sa intru inainte. Nu pot sa va spun ce scandal am declansat. Toate femeile acelea, care poate au fost si ele odata gravide, au inceput sa se ratoiasca la mine, spunandu-mi ca n-au mai vazut asa tupeu! Imi venea sa le omor.[bruta] Pana la urma m-am lasat pagubasa si m-am dus sa-mi iau medicamentele fara compensatie, altfel ar fi trebuit sa stau ore intregi. Am uitat sa va spun ca dr. meu de familie (care nu are nici o vina in ce s-a intamplat, altfel e super dragut) e la Baroul Bucuresti si toate acele femei erau avocate! Raluca DPN 8 oct.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -