Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici Iulie-August 2004(56)


146 raspunsuri la acest subiect

#21
biluta28

biluta28

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 11:57

Hristos a inviat! LIA- Am citit ce ai scris si daca te face sa te simti mai bine iti spun ca si eu am experiente asemanatoare cu mama mea si nici eu nu pot sa le inteleg si nici nu cred ca cineva vreodata ar reusi sa mi le explice. La prima sarcina cand a aflat de ea in loc sa se bucure a tipat la mine ca ce-mi trebuie copil, de parca facusem o crima. Toata sarcina m-a bodoganit si m-a amenintat ca o sa vad eu ce rau e ca ce ma asteapta ca ce chinuita a fost ea cu noi (3 frati), intr-un cuvant pana nu am nascut nu am avut cuvinte de incurajare sau de alin de la ea (si doar am stat cu ei, si am plans aproape sapt. toata sarcina, si nu mai stiam ce sa cred). Dupa ce s-a nascut Ana dintr-o data a devenit alt om, iar acum nu o mai pot deslipi pe fimea de ea de parca ar fi copilul ei nu al meu. Sunt la a doua sarcina si la fel m-am asteptat ca sa fiu felicitata si incurajata dar iar am primit vorbe reci si respingere. Nu ma intreaba niciodata cum ma mai simt ce mai fac (nu mai stau cu ei, doar fimea a ramas la ei)cand vin de la dr. nu intreaba ce am facut cum mai sunt nimic, nimic. Si acum am zile cand ajung acasa si plang si ma descarc la sotul meu si nu inteleg de ce aceasta raceala, si tocmai de la mama??? In primele luni am avut greturi imi erea rau de multe ori dar ea nu observa nimic, nu ma intreba daca poftesc ceva, pur si simplu treceam pe langa ea in bucatarie si daca simteam nevoia de ceva luam singura. Acum e si cumnata mea insarcinata si sta cu ei, cu ea nu prea imi dau seama cum se poarta, dar am cu cinde discuta cand ma duc acolo si are cine sa ma intrebe cum mai e si povestim amandoua ce si cum ne mai simtim. Cateodata vb. si cu mama de fata dar tot timpul pare absenta si dezinteresata de problemele noastre de parca am vb. in engleza. Hai ca acuma m-am descarcat si eu! Uff greu e sa fi cu sufletul plin de "de ce-uri"![bang][cusca] DNP- 29 aug. - 20 sapt.

#22
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 12:00

Da, aveti si voi ca si sotul meu dreptate, nu are rost sa ma amarasc mai mult decat am facut-o deja. Oricum nu poti face pe cineva, cu forta sa te iubeasca. Daca nu simte nu simte si gata. Ma uit la sotul meu si il vad ca nu se afecteaza deloc fata de faptul ca pe ai lui ii doare in cot de el, de faptul ca exista un bebe la mine in burtica. Nu au venit niciodata la noi cu nimic, nu ne-au ajutat cu nimic. E bine ca el s-a detasat si nu se mai necajeste. Eu una sunt satula de rivalitati prostesti si o sa incerc sa nu ma mai duc in vizita, pt. ca vad ca o irita. Mereu a fost intr-o competitie cu mine, mai ales fizica, mereu a vrut sa arate mai bine, sa para mai tanara, desi e ridicol. De un lucru sunt sigura: prefer sa fiu sanatoasa eu si bebe si ma lipsesc definitiv de afectiunea si atentia mamei, care se revarsa numai daca sunt pe "butuci", ceea ce e ANORMAL. Va multumesc mult ca m-ati ascultat. lia 24 sapt de la UM

#23
roller025

roller025

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 12:06

Lia si Mihaela (biluta), imi pare tare rau de relatiile voastre cu mamele. Cred ca cel mai bun lucru este sa va focalizati asupra voastra, a familiilor voastre si a copiilor care vin. Poate cu timpul se vor schimba, poate nu. Dar viata trebuie sa ne-o facem frumoasa. Capul sus si ganditi-va ca aveti pentru ce lupta: [copil] Pupici [pup] pe burtici [gravi]. Dana M [gravi] 25 saptamani 29 ani si 8 luni DPN 26 iulie Dr. Badiu Alexandru

#24
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 12:12

Biluta, exact asa face si mama, afiseaza o indiferenta maxima cand vine vorba de copil. Eu si fratele meu vorbeam, el punea mii de intrebari de fata cu ea, iar ea parca nici nu era acolo, el incerca sa o atraga in discutie si ... nimic. Ea discuta cu ardoare despre toate tampeniile din vecini, care nu si-a taiat iarba la strada de paste, care nu si-a batut cooarele, care a venit beat acasa, care i-a mai cerut ei nu stiu ce si ea l-a refuzat categoric....aberatii de-astea, care le aud de fiecare data ca pe o banda stricata. Saracul fratele meu a obosit sa tot incerce sa-i trezeasca si ei interesul...Eu....ce sa mai zic....am renuntat, au ramas doar semnele de intrebare, pe care o sa le ignor ca e mai bine decat sa-mi tocesc neuron dupa neuron si sa plang prin baie. O sa-mi reamintesc faptul ca nu sunt iubita si o sa ma lipsesc de iubirea ei, numai D-zeu sa ne dea sanatate. lia 24 saptamani de la UM

#25
andreea_s

andreea_s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 12:16

Lia, nu o pedepsi inca pe mama ta. Mai da-i o sansa dupa ce ai sa nasti si vei vedea ca va fi foarte atasata de copil... Probabil ca asa stie ea sa reactioneze. Soacra mea face asa si a avut aceeasi reactie ca a mamei Bilutei cand a aflat ca vom avea un copil. Desi m-a intristat desatul de tare am ales sa o las asa si sa vad ce o sa faca dupa nastere Andreea, 26 ani, DPN 4 iulie, dr Bogdan Marinescu

#26
mihaella

mihaella
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 12:19

Neatza, gagicutze Am venit de la Cta (unde m-am intalnit cu Roxi,sac!) si azi sunt pe baricade. Raportez dureri foarte puternice in prima zi de Paste in stanga si in dreapta buricului,pe orizontala ,in vagin,si la picioare,care nu prea au cedat la No Spa, Papaverina si Scopantil.De unde am dedus ca nu sunt contractii.Ridicarea placentei este dureroasa?A mai simtit cineva asa ceva? O zi buna sa avem, Miha - 22 sapt.

#27
roberta04

roberta04

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 12:25

Lia, draga, poate mamei tale i se pare de neconceput faptul ca va deveni bunica, si soacra mea a avut parca un moment de deruta la inceput pentru ca e destul de tanara si, brusc, a constientizat ca a intrat in categoria bunicelor. Si eu am suferit de Paste de indiferenta neamurilor, am fost la socri si am fost un fel de fata in casa ieri, cand se adunasera 20 de musafiri la masa si persoane din familie mult mai tinere decat mine si rude foarte apropiate s-au lafait pe canapele sub pretextul ca sunt obosite si m-au lasat sa mananc din picioare, cu noduri in gat si lacrimi in ochi.Mai rau este ca nimanui nu i s-a parut deplasat ca o gravida cu iminenta de avort sa fie un fel de robot pentru ceilalti...Socrii mei, in schimb, au robotit si ei din greu si nici nu au avut timp sa observe, la fel si sotul meu...Asta-i viata!!! Nu putem pretinde unora sa aiba bunul simt care le lipseste sau sa ii educi la o anumita varsta... Roberta + BeBe scump din burtica

#28
roberta04

roberta04

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 12:27

Scuze si din partea mea ca m-am folosit de voi pentru a-mi descarca sufletul, dar nu am unde in alta parte. Va pup! Roberta + BeBe scump din burtica

#29
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 12:42

fetelor imi pare tare rau ca nu v-ati simtit asa cum trebuie de Pasti, dar aveti incredere ca majoritatea lucrurilor astea se vor schimba dupa nastere, iar daca mamele/soacrele voastre nu inteleg sa fie aproape de voi, pierderea va fi numai si numai a lor, ptr ca mai tirziu in mod sigur nu se vor bucura de dragostea si sprijinul nepotilor lor, asa cum nu v-au sprijinit nici ele pe voi. eu inca sper si cred ca lucrurile vor iontra pe alt fagas (normal, zic eu)dupa aparitia piticilor iubiti. da Andreea, si azi sunt acasa, ca am muncit vineri. a inceput sa ploua, yuck!!!

#30
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 13 aprilie 2004 - 12:56

Andreea, nu ma gandesc sa pedepsesc pe nimeni, nu-mi sta in fire. E doar o reactie la alta reactie si cum mie nu-mi sta in fire sa trag de cineva, cand nu ma ma simt iubita si dorita, renunt si ma retrag. Au fost ani de zile cand am luptat pe toate caile sa-mi impac mama pt. ca nu m-am dus sa lucrez acasa dupa facultate, si am ales sa raman in TM, apoi alti ani am luptat sa o impac ca m-am maritat si tot asa. Mereu a fost nemultumita, cand am ales eu ceva, altfel decat a vrut ea. Ea se supara si se simte jignita pana si daca refuz o bluza ce nu-mu vine bine, sau ii spun ca mie nu-mi place culoarea. Doar ti-am spus ca ieri a facut o criza cu tipete si inecari si inrosiri-inverziri la fata doar pt. ca fratele meu a refuzat sa poarte o bluza, ce sincer, si pe bune, parea sa fie de femeie nu de barbat, ca aparenta, alba, de tricot, cu guleras rotund si fermoar la gat. Eu o vazusem in dulap si am vrut initial s-o intreb pe mama daca nu mi-o da mie ca de ea parea mare, lunga, apoi nu a trecut o ora si ea a vrut s-o dea fratelui, la care eu am cascat ochii si m-a luat gura pe dinainte "da`asta nu e de femeie?" si frate-meu, a prins si el curaj sa zica ca de aia n-o purta ca i se parea de femeie. Mama a luat fos, ca de ea "sa nu-si bata joc nimeni, ca macar de am avea noi gusturi mai bune, ca noi nu stim ce vrem, ca suntem tot timpul in bataia vantului"...si tot asa epitete dupa epitete, umiliri dupa umiliri, parca avea gura sparta. Se congestionase la fata si rautatea parca iesea prin fiecare por. M-am necajit asa tare. roberta, eu am refuzat sa bucataresc, oricum nu am avut chef si nervi sa stau prea mult in bucatarie si sa ascult aberatii si barfe despre vecini, de parca era subiectul zilei, zi de zi. Si asa in casa nu am avut acces decat la cartile din biblioteca, mama era sefa pe telecomanda, ea dadea tonul la sculat dimineata, cand dorea, intra in camera si deschidea geamul, isi gasea de lucru, scutura cuverturile...Seara pe la 1 vorbea tare desi eu ma culcasem, desi fratele meu a indraznit sa o roage sa vorbeasca mai incet ca eu dorm, la care ea i-a trantit in fata doar "eeee, doarme, si ce daca ? esti un caraghios" (ea comenta de zor partida de biliard ale carui reguli oricum nu le cunostea ). Cam asta a fost distractia mea. lia 24 sapt de la UM


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

  • Saptamana 25

    lili.95
    - Ieri, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -