Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (10)


147 raspunsuri la acest subiect

#31
georgiana.david

georgiana.david

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 15:24

Mi-am gasit pantaloni, URAAAA! Negri, eleganti (cu dunga chiar) iar la burtica este pus material in plus ca o inaditura pe elastic reglabil si n-au fost nici scumpi. Pentru bucurestence amatoare, i-am luat de la Baby Lorin Land de pe Bdul Decebal Geo DPN 06 oct.

#32
BB23

BB23
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 15:52

Trebuie sa plec pana in oras...Va pup si aveti grija de voi....Mai vorbim.... ALINA BB23 - 11 sapt.-Constanta

#33
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 17:37

Salut fetelor! Mel, bine ai revenit printre noi [bis][bis][bis]. Asa tare ma bucur ca esti bine! Ai grija de tine in continuare si in septembrie o sa primesti un premiu! [copil] Atat m-am intrebat ce-o fi cu tine.... bine ca s-a rezolvat. Eu si bebe meu te pupam pe tine si pe bebe tau [dual][dual]. Eu aseara am fost la dr, nu am facut eco asa cum ma asteptam dar am ascultat impreuna cu tati inima lui bebe. Minunat mai tropaia el acolo in burtica. Eco peste doua saptamani. In rest toate bune si frumoase. GeorgianaDavid, multumesc tare mult de informatia cu pantalonii. Eu am o mare problema cu hainele, atat de mare incat acum port o pereche de pantaloni ce mi i-am modificat singurica. Nu stiu de ce-s asa mofturoasa, dar nimic nu-mi place. Vrabiuta, eu m-am gandit la o multime de nume, dar nu m-am hotarat deloc. Mai ales ca tati nu vrea sa coopereze pana nu stim ce este, si sunt onvinsa ca are el ceva in cap si nu spune, ca sa fie surpriza. Roandre, si mi mi s-a intamplat asa: dimineata abia m-am incheiat la fusta (adica am plecat uc ea descheiata pe jumate) iar seara intram in ea bine mersi, chiar mi-era lejera. E drept ca m-a tinut doar doua zile starea asta, dar oricum, e un exemplu. Ma alatur si eu celorlalte fete, cel mai bine ar fi sa faci o eco, sa fii linistita, ca stresul nu face bine lui bebe. Va up pe toat esi pe puii mici Mina [gravi] 18 sapt

#34
cali

cali

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 18:16

Fetele, ma bucur ca sunteti bine! roandre, sper sa te simti mai bine! mel, si eu zic la fel, suport orice numai sa fie bine bebe! Mirela Anca, poate ne dai si noua mai multe detalii despre placenta praevia! cum ai nascut, au fost complicatii? mult succes ptr al doilea bebe! eu ma sint azi mai rau, de la raceala, ma doare si spatele, si capul, gatul.. am baut litri de ceai cu lamaie, dar nimic! de-abia astept sa plec de la servici sa ajung acasa, sa ma intind! va pup Cali

#35
Mirela Anca

Mirela Anca
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 18:42

Cali draga ,am crezut tot timpul c-o sa nasc natural,desi dr. de la policlinica mi-a spus din luna a 5 c-o sa fac cezariana.Dr. din Giulesti cu care trebuia sa nasc mi-a spus pina in ultima clipa c-o sa nasc natural.Pe 16 au inceput durerile,am plecat la spital .Aveam col inchis ,dilatatie 0 si dr a zis sa ma duc acasa .Pe 17 am stat acasa,contractile erau suportabile,si pe 18 am ajuns in Municipal tot cu dilatatie 0 ,col inchis si contracti+hemoragie.Am intrat direct in comisie si in sala de operatii(Intr-un sfert de ora )Am fost inspirata sa ma duc la cel mai apropiat spital .Deci ai grija .Daca mai vrei sa-ti spun ceva scrie-mi pe MP sa nu mai deranjez aici [pup]

#36
vrabiuta

vrabiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 19:42

buna seara burtici! ce mai faceti voi? mie mi se pare ca burtica imi creste in ritm accelerat, poate si din cauza ca nunta se apropie cu pasi repezi si sunt ingrijorata de cum o sa arat in rochia de mireasa. pana pe 25 aprilie, la ritmul asta de crestere, o sa arat ca si cum as fi in 7 luni [:D]. marcela si [copil] din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2

#37
pufymic

pufymic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 19:48

Buna burtici! Sunt atat de fericita....si usurata!Am fost la eco azi si l-am vazut pe bb! E tare miscaret, abia l-a "prins" nenea doctorul sa-i facem niste poze... Sunt si putin necajita, ca mi-a spus ca placenta nu a urcat deloc, e inca foarte jos inserata, si ce e mai nasol e ca e si putin dezlipita! Deci nici un efort! Si i-am zis si de contractii, ca mi se intareste uterul, si mi-a zis sa iau No-Spa....si i-am mai zis ca ma doare ingrozitor capul...dar cand i-am zis cat am tensiunea, a zis ca si pe el l-ar durea daca ar avea-o atat! Si starile de lesin sunt tot de la tensiunea mica...asta e! De greata de miscare i-am zis, de asemenea.....mi-a zis sa iau metoclopramid...si cam atat Cali, si eu am fost racita prin sapt.7-8 si am luat paracetamol si vit. C, si mi-a trecut....poate te ajuta si pe tine Mina, si eu sunt foarte pretentioasa la haine...si acum chiar ca trebuie sa ma apuc de cautari..si mi-e o groaza...noroc ca am un sot scump si rabdator, care vine tot timpul cu mine la cumparaturi! Danyce, si eu am oroare de locurile aglomerate, ca tot timpul mi se face rau si ma ia cu lesin....e tare aiurea....asa ca si eu merg tot timpul insotita! Roandre, ziceai de dureri de cap.......pe mine ma omoara astea! Dureri de sani nu mai am nici eu. Nature, si eu obosesc foarte repede....de fapt ma simt ca o placinta aproape tot timpul....si ma mai ia si cu lesin....si cand ma gandesc cat eram de activa si de neobosita inainte de a fi burtica...dar chiar nu-mi pasa! De nimic! Pot sa fiu cat de obosita, poate sa ma doara capul , sa-mi fie greata, nu conteaza chiar nimic....important e sa fie bb bine, si sanatos! Si sunt convinsa ca la fel ganditi si voi...chiar daca ne e asa de greu cateodata.... Pupic, Ioana si bb mic(14 sapt. si 6 zile)

#38
mel_g

mel_g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 20:02

Pufymic dac dr a zis fara miscare pai fara miscare sa fie da? Nu are sens sa te complici ! Ai mare grija de tine. [pup] Cali incearca niste paracetamol poate iti va fi mai bine! Eu saptamana trecuta am luat doua zile la rand seara Coldrex si am scapat de o mica raceala care nu-mi dadea pace. A si sa nu uit si Strepsils am luat. Bb-ul meu ieri avea 142 batai / min. Voi stiti cate aveau bb-ii? Azi mi-a fost rau probabil ca am scapat de tensiune si asa s-a manifestat organismul meu. Plus ca iar mi-am luat sange pt analize. Roandre tie ce pastile ti-a recomandat medicul (vitamine si fier dar de care?) Pupici Mel 15 sapt

#39
roxana_oana

roxana_oana
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 20:47

ma bucur ca sunteti bine acum desi nu stiu exact ce s-a intamplat am o veste nemaipomenita !!!! s-a miscat acum 2 zile, dimineata pe la 5 jumate am fost atat de emotionata ca mi se accelerase pulsul si dup-aia nici nu m-a mai luat somnul; acum ma apropii de sfarsitul saptaminii 17 in rest, am mai avut si eu stari de lesin, iar uneori fac hipoglicemie, cu transpiratii reci, si atunci e destul de rau mai ales ca ma apuca pe nepregatite am fost azi in ors sa-mi iau ceva de imbracat ca de-abea mai incap in pantalonii mei dar n-am gasit nimic care sa-mi placa am probat si niste pantaloni de gravide, dar imi erau mari si veneau aiurea si oricum in spataminile urmatoare cica o sa creasca spectaculos, asa ca.. mai am putina rabdare va sarut pe toate si sper sa aud numai de bine in continuare a, ce-am mai avut.. am facut curatenie ca ne-am pus geamuri si mi-a curs sange din nas, dar am luat vitamina c si mi-a trecut ro

#40
mcm

mcm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 06 aprilie 2004 - 21:20

Poveste cu cerclaj...... Salutare mamici, N-am mai dat pe-aici pentru ca am fost internati la Giulesti pentru cerclajul de care ne temeam atat de mult. Stiu ca unele dintre voi asteptau vesti in special Mada care era curioasa despre conditiile de la maternitate. Am fost foarte speriata inainte de internare deoarece nu cunosteam medicul care urma sa se ocupe de mine (eu avand o trimitere de la un cabinet particular), nu cunosteam spitalul (chiar am luat-o pe un drum gresit cand ne grabeam sa ajungem acolo pentru internare) si mai ales eram ingrozita de interventia in sine. M-am linistit insa cand am ajuns in patul meu dintr-un salon micut cu patru paturi din care era ocupat numai unul de o mamica care facea cerclaj chiar in momentul sosirii mele. Conditiile din salon au fost aproape acceptabile (probabil ca nu se matura decat o data pe saptamana iar papucii mei de casa roz, cumparati in aceeasi zi, au devenit gri in primele doua ore de la internare), asternuturile erau tocite din cauza dezinfectantilor dar erau curate, in schimb toaleta - execrabila, foarte murdara si urat mirositoare. Eu m-am internat vineri seara si am plecat acasa duminica la pranz si n-am observat sa fie schimbat cosul din toaleta. Trebuie sa precizez ca am fost internata in corpul B al maternitatii unde erau numai aduse numai cele cu cerclaje si chiuretaje sau femeile mai in varsta operate de fibroame sau chisturi, doctorii vin mai rar in vizite (nefiind vorba de urgente) iar aceste paciente nu au nevoie de supraveghere pemanenta si poate de aici dezinteresul personalului pentru curatenie. Interventia in sine a durat in jur de 20 de minute dupa care am stat vreo 4 ore pana mi-am revenit din anestezie intr-un salon cu vreo 10 paturi la reanimare. Aici erau si gravide si lauze si cerclaje si operatii. Asistentele roiau in jurul nostru iar infirmierele faceau curatenie dupa fiecare pacienta si le duceau in saloanele lor cand isi reveneau complet. Cel mai neplacut moment a fost inainte de operatie cand a trebuit sa am o scurta discutie cu medicul anestezist iar eu eram deshidratata (nu ai voie sa bei si sa mananci nimic inainte de interventie) si abia puteam ingaima cateva vorbe si el ma tot descosea aproape rastindu-se la mine. In ceea ce priveste cerclajul m-a durut putin burtica cand mi-am revenit din anestezie si in zilele urmatoare inainte si dupa ce mergeam la toaleta. N-am avut probleme din cauza anesteziei (cum ma temeam),n-am varsat, n-am avut dureri de cap.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -