Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Diferente salariale pe acelasi job description ?..


8 raspunsuri la acest subiect

#1
annablue

annablue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 29 august 2007 - 17:12

Vin sa ma plang voua de urmatoarea situatie intalnita (care mi se intampla) legata de acest subiect.
Am deschis un subiect pe "Cariera si viata de la 8 la 17..." in care incercam sa gasesc niste raspunsuri legate de descrierea unui post de Office manager, in functie de companii.
N-am primit inca raspunsurile pe care le vroiam (probabil intra mai putini pe acolo) dar acum am aflat alte chestii strigatoare la cer...
Adica, in pozitia mea numita "office assistant" care de fapt presupune muuult mai multe (adica PA pentru Country Manager, HR, marketing si negocieri de contracte, urmarirea intregii activitati din firma cu furnizori si comenzi, inclusiv logistica limitata) plus chestii tehnice (e drept, mai putine, ca nu sunt pe profil) am venit pe un salariu f mic (fata de ce puteam avea aici sau in alta parte). Deh,...firma multinationala f importanta, abia deschisa, suflau si in iaurt...am zis sa le demonstrez eu ca merit banii si sa folosesc oportunitatea primului angajat care este de multe ori "pilonul" firmei.
Cand m-am angajat am acceptat la negociere sa discutam in septembrie ce si cum se modifica situatia mea.
Inca n-a avut loc discutia, dar ma "pregatesc" intens pt asta...
Acum aflu ca salariile se dau in raport cu "nomenclatorul", adica denumirea spune si limita de salariu... Si cum eu sunt office assistant nu pot lua mai mult pe pozitie, pot merge sa cer sa fiu office manager (cum ar fi trebuit sa si fiu de la inceput)...dar s-ar putea sa nu se aprobe aceasta modificare pentru ca in firma din Romania Country Managerul ia multe din deciziile ce se iau intr-o companie care se respecta la nivel de office manager...
Care ar putea fi reactia mea (ca si punct de negociere) la o asa reactie ? Precizez ca inca n-am avut discutia cu pricina, dar am semnale din Budapesta ca asa s-ar putea pune problema (in conditiile in care nici acolo nu au un office manager cu adevarat).
Eu pot "coti" in mai multe directii cariera mea (mi se poate "oferi" pozitia de junior Property Manager dar mi se pare prea chinuitor sa urmaresc ce si cum se intampla intr-un proiect la nivel de amanunte) dar mi se pare ca "vocatia" si experienta mea imi dau cel mai bun randament pe Office.
Problema mea "suplimentara" este ca pe un acelasi job description exista salarii mult mai mari (si in tara dar mai ales afara) dar in functie de denumirea jobului (si nu job description-ul -cum ar fi normal) nu se dau alte salarii mai mari chiar daca faci mai mult decat normal...
Dati-mi si mie niste sfaturi/reactii la cele spuse, fie ca sunt pozitive sau nu, ca ma macina rau subiectul (in conditiile in care am lucrat enorm pe "bambilici" de la sfarsitul anului trecut).

Ana

Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

am editat ca din graba n-am scris tot si nici corect

#2
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 29 august 2007 - 21:13

Daca iti doresti un salariu mai mare si consideri ca meriti asta, parerea mea este sa mergi sa vorbesti cu seful tau (cine e, country manager-ul?).

Ii explici care este situatia si el va gasi solutia pentru tine. Fie ca te promoveaza, fie ca reuseste sa-ti dea ce doresti la pozitia actuala...este treaba lui.

Tu doar incearca sa-ti evaluezi foarte bine pozitia, sa stii cat ai putea castiga in alta parte la o adica, si...cere. Nu te mai lua dupa barfele din firma ca nu are nici un rost. Te consumi aiurea.

Adina + [copil]Olivia 04.03.2004

#3
gudinde

gudinde

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 29 august 2007 - 22:31

Ana,

Pune titulatura care ti-ar permite cel mai mare salariu si cea mai buna pozitie in negociere.

La noi PA al CEOului se ocupa (f putin) si de HR. Ca atare si-a "tras" o titulatura de HR cu salariu de HR chiar daca ea este defapt PA. Si cand zic salariu crede-ma ca vorbesc de un salariu mare.

#4
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 30 august 2007 - 11:57

Eu pana acum n-am auzit de 'limita maxima' la un salariu, care sa fie conditionata de denumirea postului. De limita minima, da, am auzit.

Parerea mea este sa-ti ceri drepturile de pe pozitia omului care stie cat valoreaza si ce merita.





Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.


prajituresc si bucataresc

Mrs. Perfect for more than 1 year


#5
annablue

annablue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 30 august 2007 - 13:02

quote:
Originally posted by Alynutza
Eu pana acum n-am auzit de 'limita maxima' la un salariu, care sa fie conditionata de denumirea postului. De limita minima, da, am auzit.Parerea mea este sa-ti ceri drepturile de pe pozitia omului care stie cat valoreaza si ce merita.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
prajituresc si bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Pai tocmai, ca chestia cu pozitia care limiteaza salariul cica e o chestie a firmei (oarecum) care vine din State, de unde e originara firma...Asta mi-a fost explicat de seful meu sub urmatoarea forma (acum ceva timp): o office assistent este considerata in categora de "staff suport" si ca atare nu are prea mult de crescut din pozitia asta ca salariu... Am crezut ca lesin... In conditiile in care nu mi-am dat seama sa insist la nagajare pe titulatura, considerand ca n-are a face titlul cu ceea ce faci.Acum insa, stiu ca trebuie sa cer si chiar daca am facut si greseli pe post, asta ma ajuta ca nu le voi mai face...si inca ceva, intreba cineva daca am subordonati...pai teoretic n-am ...dar practic menajera firmei care e cu program part-time tine exclusiv de mine (adica vorbeste numai cu mine, eu am adus-o si m-am ocupat de ea exclusiv... Asta se pune ?...AnaAnnablue si Adita(1.11.2002)"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

#6
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 30 august 2007 - 14:12

Cred ca mai degraba asta a fost un 'bla bla' de abureala pentru tine, ca sa motiveze de ce nu vor sa-ti mareasca salariul. Irelevant ce si cum conduc ei chestii de genul asta in State, in Romania se aplica legea locului, unde nu exista asa ceva.

Tu cere-ti drepturile si daca nu le primesti, vezi mai departe daca iti convine sa ramai in conditiile astea sau iti vezi de drum, ca n-o fi singura firma din orasul tau.






Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.


prajituresc si bucataresc

Mrs. Perfect for more than 1 year


#7
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 30 august 2007 - 17:14

...si uite asa, de nevoie, invata omul replica" it's not in my job description"...Ca office assistant nu inteleg cum de faci HR si marketing, nemaivorbind de negocieri( eventual numai cu providerii de rechizite/detergenti/consumabile/service&asigurari flota auto daca e cazul).O multinationala mare ar trebui sa aiba personal specializat pe HR si Mktg.Daca vrei si poti mai mult, si ai dovedit-o si ei recunosc asta, cere schimbarea denumirii postului.Normal ca le convine asa, te platesc putin si esti "om bun la toate".Intoarce foaia, daca simti ca "tine", ca altfel asa intepenesti.Stiu ca se poate, am avut 3( trei) colege care din simpla secretara au ajuns sa faca marketing, logistica, etc, urcand treptat in ierarhie.

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

#8
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 30 august 2007 - 17:58

cu job description sau plafoane salariale nu ma prea pricep eu...



insa ca sa dau un sfat (ca nu ma pot abtine [;)]), cred victoria a pus punctul pe 'i':

daca spui ca esti 'mana dreapta', 'stalpul firmei', 'omu' bun la toate' sau cum vrei sa-i zici, si daca meritele iti sunt recunoscute, nu ai decat sa ceri cu fermitate un salriu decent pe care crezi ca il meriti si sa ii spui sefului ca ori esti paltita la adevarata valoare si atunci sigur te simti apreciata si stimulata sa faci totul 'ca la carte', ori daca continua sa te duca cu zaharelul, cu prostii cum ca esti super si el ar vrea sa te plateasca mai bine, da uite ca nu poate... si atunci tu o sa-ti strangi bocceluta si te duci in alta parte!



oricum gasesc ca experienta in toate chestiile pe care povestesti ca le faci te va ajuta, daca nu sa-ti castigi pozitia dorita acolo unde esti acum, sa avansezi in cariera in alta parte...



sa auzim de bine! [flo]



_________________________

ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:



[bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si



[cri] Vineri, 13 (iunie, 2003)



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -