Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Medicamentele si administrarea lor


22 raspunsuri la acest subiect

#1
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 08:26

Ati administrat vreodata vreun medicament copilului dvs fara sfatul medicului? PS Daca este cazul va rugam explicati ce tipuri de medicamente administrati dvs fara indrumarea doctorului.

#2
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 08:50

Eu - "cateodata". Ma refer la administrarea de paracetamol sau picaturi de nas - iar asta de obicei o fac pana sa ajung la medic, pe care il informez ca i-am dat, cand si cat.

#3
carina

carina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.339 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 10:22

Medicamentele pe care i le dau au fost recomandate la un moment dat de medic (medicamente gen: nurofen, novocalmin, picaturi de nas) iar daca vad ca simptomele sunt aceleasi atunci i le dau, mai ales daca in momentul respectiv nu pot ajunge la medic (noapte, weekend). Dar nu i-am dat niciodata antibiotice de exemplu fara sa o vada medicul si fara analizele de rigoare. Anda si printesuca Carina (1 an si 5 luni) http://community.web.../user/andamihai

#4
gabibarta

gabibarta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 829 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 12:15

Si eu cateodata, ex. supozitoare, Smecta, etc Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

#5
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 13:26

o singura data i-am dat Andrei un supozitor de paracetamol pt care nu am intrebat medicul, in rest pt absolut orice prefer sa intreb. Un Paste Fericit! [paste] Cristina

#6
mitub

mitub

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 13:46

Raspunsul meu nu prea stiu unde sa-l incadrez. In sensul ca medicul m - a sfatuit sa ii dau Mirunei o lingurita de paracetamol sau Nurofen si sa ii pun picaturi in nas daca 'da semne' de raceala, ca ii pot da Smecta daca mi se pare ca are scaune moi o zi intreaga, treburi de genul asta. Deci le administrez la sfatul medicului, dar acesta nu o vede intotdeauna inainte de a-i da cate ceva. In nici un caz nu dau copilului antibiotic fara sfatul medicului sau chestii de genul asta. Va pup, boga

#7
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 14:27

eu sunt un pic nebuna, in sensul ca incerc sa le evit cat mai mult si sa le dau numai cu avizul medicului; am dat si eu antitermice fara avizul medicului, dar cam la asta se opresc lucrurile

#8
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 17:44

Si eu le dau copiilor antitermice, pana ii vede doctora. Chiar si asa, de cele mai multe ori ii dau telefon sa ii spun ce si cum am facut. http://community.web...er/adrianacalin http://www.babiesonl...m/babies/e/ena/ http://www.babiesonl.../babies/a/antim

#9
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 02 aprilie 2004 - 18:18

Se pare ca, pana acum, eu sunt cea mai nebuna!!! Sigur ca le dau copiilor antitermice, antidiareice, picaturi de nas, sirop de tuse, chiar fara sfatul medicului - cel mai mult lu' BigBrother, cu Tudor inca ma reped la Dr, chiar daca am acordat eu 'primul ajutor'... Cel mai dur este, insa, ca eu fiind - asta-i o lege nescrisa, "medicul familiei", hotarasc si sa NU dau copilului medicamente, chiar recomandate de medic... o fac oarecum 'la sfatul medicului', adica Dr pediatru "de incredere", fiind in Bucuresti, deci mai greu de ajuns la el, mi-a explicat cum sa tratez racelile sau virozele obisnuite, pana la 4-5 zile... si asa fac, ma duc totusi la pediatrul de la circa sa asculte la plamani, sa nu apara complicatii... daca imi recomanda, ca de obicei, antibiotice pt 'usor rosu-n gat', nu le dau! daca dragoste nu e, nimic nu e!

#10
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 03 aprilie 2004 - 00:20

...cateodata,la fel ca Julie:-)))))) Ortansa-de[copil][copil]X mamica


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -