Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Col foarte scurt


7 raspunsuri la acest subiect

#1
iulia79

iulia79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 31 martie 2004 - 01:23

Salutare mamaici si burtici!Am ajuns in saptamana 30 si trec printr-o perioada destul de dificila din cauza faptului ca se pare ca am un col foarte scurt iar doctorita care ma vede a spus ca nu mai am voie sa fac mai nimic si sa stau mai mult in pat.A trecut o zi au trecut doua,au trecut cateva saptamini si deja mor de plictiseala in casa.As fi tare bucuroasa sa aflu daca mai este sau a mai fost cineva in situatia mea,si cum este sau a fost pentru ea acesta perioada.Va apupic

#2
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 31 martie 2004 - 15:49

Iulia, acelasi lucru l-am patit si eu, pe la 5 luni mi s-a spus ca am colul scurtat si deschis, deci iminenta de avort. Mi s-a recomandat total repaus la pat, Utrogestan , numai ca eu nu am stat nici o zi acasa, am fost la serviciu pana in ziua cand am nascut. Munca mea e de stat pe scaun toata ziua la calculator , deci nu am facut efort, insa mi s-a recomandat patul neaparat. Pana la urma am nascut la termen f.usor un baietel de 3,450 fara nici o problema. Dar acum, cand am auzit de la alte fete ca e chiar serioasa treaba cateodata...m-am cam speriat, daca era chiar pericol?? Mie mi-a mai zis dr. ca mai e posibil ca asa sa fie colul meu, mai scurt, ti-am spus, pana la urma eu nu am avut nimic, chiar daca nu am stat la pat. Insa daca poti, e bine sa stai , ca nu se stie,cred ca acum as face si eu acelasi lucru daca mi-ar mai spune!! Te pup!! Multa sanatate, sarcina si nastere usoara!! Monica si bebe Albert ( 2 luni) http://community.web...user/monica1816

#3
didica

didica
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 martie 2004 - 18:31

Buna, Si eu am stat acasa aproape 4 luni cu col scurt in urma caruia mi s-a facut cerclaj. La inceput nu am ascultat si nu am stat in pat, stateam la calculator toata ziua pe scaun si la control doctorita mi-a zis ca bb apasa in continuare pe firul de cerclaj si poate sa forteze si sa se rupa (asta fara sa ii spun ce facusem) Drept urmare m-am speriat si am stat cuminte si la urm. control era ok. Bineinteles ca inainte de sarbatori iar nu am stat locului, iar mi-a zis ca nu e bine, iar am fost cumite... Eu imi amenajasem in sufragerie (ca nu suportam ideea sa stau in dormitor) din canapele un loc pe care stateam intinsa si lucram la calculator sau ma uitam la TV. Nu puteam sa dorm nici dimineata si nici in timpul zilei desi toata lumea imi spunea "Odihneste-te cat mai poti". A trecut greu, abia asteptam sa nasc... Stiu ca e plictisitor dar cred ca nu mai ai mult, stai si tu pe net, citeste carti, citeste carti despre ingrijirea copilului ca dupa ce vine nu o sa mai ai timp, uita-te la televizor... Sarcina si nastere cat mai usoara Edith si bb Iulia Eleni didi@

#4
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 31 martie 2004 - 21:09

Eu am patit la fel. In saptamana 23 am fost diagnosticata dupa echo si control cu col scurtat(ceea ce clar insemna ca a fost mai lung), deci iminenta de avort. Din seara aceea am stat numai in pat(aveam voie numai la wc), nu pe spate(numai pe o parte), nu sprijinita de perna(numai culcata). Am mancat in pat si m-am uitat la tv timp de 3 luni. Medicamente am luat: Duvadillan, Scobutil, No-spa, si inca vreo 2 dar nu mai stiu cum se cheama. Trecusem de limita cerclajului si a trebuit sa stau nemiscata. Colul meu s-a scurtat incet, incet, apoi s-a deschis, s-au fisurat membranele si am inceput sa pierd cate f putin lichid.Cu toate aceste masuri drastice, am nascut la 36 de saptamani, dupa 2 internari si tratament pentru maturarea prematura a plamanilor bb-ului. Mai mult de atat nu a putut bb sa stea la mami in burtica. Am nascut f usor si repede dar dupa multe emotii. Am plans f mult de teama ca il pot pierde pe bb atat de usor. Cand mergeam la control mergeam culcata pe scaun in masina. Cred cu tarie ca a fost piatra de incercare a vietii mele pana acum! Sa nu credeti ca este o gluma! Aveti grija de voi pentru ca puteti pierde copilul f usor. Am petrecut 3 luni de cosmar si nu vreau sa mai treaca nimeni prin asa ceva. Am avut o doctorita minunata care a avut super grija de mine si de bb. Ei ii datorez totul! Si ii multumesc mereu cu lacrimi in ochi pentru copilul meu. Sa stiti ca la servici stateam pe scaun la calculator dar stateam cate 10 ore. Si apoi nu am avut voie sa stau nici macar in cot sprijinita. Sa va dea Dumnezeu sanatate, sarcini usoare si fara probleme, si bb-i cuminti, sanatosi si frumosi! Nastere usoara! Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

#5
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 31 martie 2004 - 23:00

Si eu am patit la fel cu al doilea copil. Primul n-am avut nici-o problema. Am lucrat, am mers pe jos zilnic si l-am nascut la timp.

Al doilea, la controlul de trei luni mi s-a spus ca trebuie sa stau in pat. Nici cerclaj nu s-a putut face. Asa ca am stat 5 luni jumatate in pat. Ma dureau toate oasele, soldul drept am si acum probleme cu el. Plus ca-l aveam si pe cel mare (2 ani jumatate) care vroia sa ma joc cu el.

Mergeam saptaminal la control si cam atit. De Thanksgiving m-am agitat un pic si-atit mi-a trebuit. Aveam termenul pe 11 decembrie si am nascut pe 24 noiembrie un elefant de 3.950kg. Travaliul l-am avut cam 12 ore de la prima contractie (am avut epidurala si a fost foarte usor - chiar am prins si o ora de somnica) si am impins exact 40 de secunde (m-a pus sa numar de 3 ori pina la 10) pina a iesit Alex.

Stai linistita si totul va fii in regula.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.net...ebine/alex2.jpg
http://mywebpage.net...ebine/nick2.jpg

#6
raviczki

raviczki

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 00:51

da..e o problema foarte serioasa, si va sfatuiesc s-o luati ca atare...si eu am avut cam aceleasi probleme..niciodata nu voi intelege de ce, mereu am avut o viata echilibrata, fara excese, mult sport ...si cu toate astea la doua luni am inceput sa am sangerari, diagnostic iminenta de avort, la trei luni col scurtat, cerclaj cu recomandarea repaus la pat... normal ca am continuat sa merg la munca, majoritatea timpului il petreceam in fata calculatorului pana intr-o zi cand o colega insarcinata si-a pierdut puiul in fata colegilor ingroziti...la birou...fara ca nimeni sa mai poata face ceva... au urmat luni de cosmar pentru mine...si datorita celor vazute dar mai ales datorita durerilor, repausului, kg pe care le-am luat din aceasta cauza...ca sa nu mai zic de teama legata de felul in care va arata fiul meu...(dupa atatea sangerari nu ma asteptam la nimic bun) am facut tratament medicamentos si injectabil pana la sfarsit...da...am reusit sa duc sarcina pana la sfarsit...40 de saptamani...care mi s-au parut interminabile...dar ce sa spun...au meritat... am adus pe lume un baietel sanatos si frumos...si inca nu am avut absolut nici o problema cu el (luna viitoare face 2 ani)... bafta...si daca s-a spus repaus...atunci repaus sa fie...:) Diana si bebe Edgar

#7
Lore71

Lore71

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 15:15

Si eu am fost diagnosticata in sapt. 26 cu "col scurtat", mi s-a facut cerclaj si a trebuit sa stau in pat, in pozitia alungit!Nu aveam voie decat la baie >Medicatia consta si acum din No-spa, scobutil+papaverina. A fost greu pana acum o saptamana cand am fost la control si , drept premiu ca am fost cuminte, doctorul mi-a dat voie sa stau 15 min in parc, la aer; mi-a spus insa:"te dai jos din masina, stai pe banca, si te intorci acasa; atat!"Nici la calculator n-am avut voie, dar acum imi permit cam 10 min la 2-3 zile. Eu zic ca merita orice efort pentru a aduce pe lume o minune sanatoasa si grasa si frumoasa!Totul trece, mai ales cand ai atatia prieteni pe forum! Ai grija de tine!!! [flo] loredana &raducu din burtica de 32 saptamani

#8
iulia79

iulia79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 01 aprilie 2004 - 18:16

In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru raspunsuri.Sincera sa fiu acum dupa ce le-am citit sper sa-mi fie mai usor sa stau cuminte gindindu-ma ca nu sunt singura in aceasta situatie.Sper sa fie bine si BB sa stea acolo cit mai mult.Va pupic pe toate nu inainte de a va dori voua si BBilor vostri multa sanatate.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -