Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

telefoane mobile: pro sau contra


18 raspunsuri la acest subiect

#11
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 17 martie 2005 - 15:47

Kikina, cel mare al meu e abia in clasa a 6-a dar fiecare nota ne streseaza, la fiecare sfarsit de luna facem media generala care nu trebuie sa scada de 9,50 [soc]
Nu asa se face media la capacitate, cu media din clasele 5-8 si media de la examen?
Oricum, testul la istorie a avut 60 de intrebari (saizeci!) si a durat 50 minute. Profesorul a prins-o pe una din fete copiind si le-a scazut cate un punct la toti, din start, pentru ca nu i-au zis ca aia copie [starwars]
Unii profesori sunt... no comment.

Nu certati copiii cand viseaza!

#12
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 17 martie 2005 - 15:51

quote:
Originally posted by lorelei_19

Aici toti de varsta asta - de la 12 ani, au mobil. Daca n-ai avea mobil, cred c-ai fi privit de sus de catre ceilalti. Daca Malina ar fi mers mai departe la scoala in sat, nu cred ca i-ash fi luat, oricat e de la moda, scoala e la 1 minut de casa, asha ca, sa fim seriosi, daca vrea sa telefoneze, de acasa. Insa fiind la internat, e o necesitate. Ne sunam, imi mai spune cand sunt probleme, etc. Si cand e acasa, nu iese bietul copil nicaieri niciodata. Nici nu prea are pe unde, nici cu cine, doar cu noi. Asha ca, mobilul ei e aproape mereu inchis.


Lorelei, cum sunt scolile acolo? Copiii sunt asa fitosi incat te privesc de sus doar pentru un amarat de telefon? Inseamna ca aveti mari probleme cu hainele fetei. La internat nu au telefon public?

Nu certati copiii cand viseaza!

#13
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 17 martie 2005 - 18:15

quote:
Originally posted by craciunitza

Kikina, cel mare al meu e abia in clasa a 6-a dar fiecare nota ne streseaza, la fiecare sfarsit de luna facem media generala care nu trebuie sa scada de 9,50 [soc]
Nu asa se face media la capacitate, cu media din clasele 5-8 si media de la examen?
Nu certati copiii cand viseaza!




Nu crezi ca e totusi prea stresant pentru un copil in clasa VI sa faceti media generala la fiecare sfirsit de luna [:0]???

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.


#14
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 19 martie 2005 - 16:23

Nu e stresant pentru ca nu privim lucrurile tragic. Dimpotriva.
Nu e un sistem inventat de noi, suntem obligati sa-i facem fata si alta metoda de a tine media sub control nu exista. De exemplu acum, cu 6 asta la istorie, e foarte greu sa-l repare. Daca lua macar 7, mai lua un 8 in oral (foarte usor) si-i iesea media 8. Asa, cu 6 in test, are nevoie de un 10 (care se ia foarte greu) sau de doi de 9 (greut) ca sa-i iasa media 8.
Vezi ca e mai stresant sa scapi notele de sub control?

Nu certati copiii cand viseaza!

#15
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 19 martie 2005 - 19:24

O.K. s-ar putea sa ai dreptate. Nu prea sint in clar cum functioneaza sistemul de invatamint in Romania.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.


#16
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 20 martie 2005 - 01:56

Fata mea are celular de cand avea 11 ani.
Eram in tara si-l primise cadou.
Nu l-a folosit aproape deloc atunci,scoala era aproape,parintii mei stateau aproape...Rareoro daca mai mergea in excursii sau ma rog in situatii mai aparte il ducea cu ea..

Dar de cand ne-am mutat aici,eu nu o las sa iasa din casa fara sa aibe mobilul la ea.

#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 20:53

Probabil ca sunt invechit. Nu consider inca necesar mobilul pentru uzul curent. Exista, totusi, un telefon in casa, in plus, care merge cu fetele, cand este cazul (excursii, tabere, etc). Ma bucur ca si sotia mea este de acord.
Citeam cele spuse de unele dintre voi, cum ca le explicati copiilor sa foloseasca telefonul doar la nevoie, sa nu se afiseze...pai voi nu mai treceti pe la scoala? Copii vorbesc pe rupte in ore, iar telefonul atarna in cel mai vizibil loc cu putiinta.
Ca le mai fura telefoanele, asta e, dar ca mananca bataie si le sunt luate telefoanele, ce ziceti?
Daca vor sa intarzie si nu au cum sa anunte, sa se descurce. Gasesc ei metode.
Asta este; sunt contra.

http://community.web...com/user/tora97

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#18
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 23 martie 2005 - 02:49

acuma sa nu ma intelegeti gresit.
sa nu incepeti ca ma dau rotunda ca sunt "afara".
Nu in orice oras iti poti permite sa lasi copilul sa iasa din casa fara sa ai posibilitatea sa verifici unde e,de ce intarzie s.a.m.d.
Daca as fi fost in tara,in linistitul meu oras natal,as fi stat linistita si chiar daca mobilul il avea(il primise cadou nu de la mine)nu il dadeam sa iasa cu el.
Cel putin nu la varsta la care l-a primit.

Scoala ei e departe de casa si nu pot sa o las sa iasa fara sa aibe mobilul la ea.La anul va trebui sa mearga la sediul pricipal al scolii ce mergand cu masina ai de facut un drum de 45 minute...cu autobuzul cred ca ii va lua mai bine de o ora.
Ea e totusi intr-un oras si tara straina,daca vreti sa intelegeti ce vreau sa spun.
Intru in panica la fiecare mica intarziere,desi zona noastra e linistita.
In momentul in care trece pragul scolii trebuie sa-l inchida.
Regulamentul scolii e strict si prevede si sanctiuni.
Aici pt orice motiv cat de mic,te suna profesorii sa vii la scoala si trebuie sa lasi tot balta,sa te duci sa-ti scoti copilul din sala directorului ca altfel nu-i dau drumul acasa.
Va inchipuiti ca toti isi educa copiii sa respecte regula asta,ca altfel in fiecare zi ar trebui sa lasi serviciu si tot sa mergi sa asculti lamentelele profesorilor.
De furat nu ma tem ca i-l fura,aici toti au telefon mobil,de la mic la mare.

Mi-ar place sa cred ca parintii ce au ales sa dea pe mana copiilor telefoane mobile,inclusiv cand merg la scoala,o fac din motive intemeiate


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -