Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Obraznicie - o toleram? cum procedati voi?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
VALIR

VALIR
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 martie 2004 - 14:56

Ma confrunt cu o problema! fetita mea are 10 ani si dupa parerea mea a inceput sa devina obraznica, are ultima replica chiar daca nu are dreptate. cum trebuie sa procedez, sa ma fac ca nu vad asta sau sa-i atrag atentia luand atitudine prin pedepse. O sa treaca aceasta obraznicie; a luat modelul de la colegele ei. va astept cu sfaturile voastre pretioase

#2
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 16 martie 2004 - 15:16

Depinde de... obraznicie. Eu cred ca nu trebuie tolerata, dar trebuie actionat cu tact si in functie de fiecare situatie cu care ne ciocnim. Ne oferi exemple mai clare? J.

#3
anchi

anchi
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 16 martie 2004 - 15:53

Si eu am un baiat de 10 ani. Cu cearta nu am rezolvat nimic, din contra... De la o vreme vorbesc cu el deschis, despre orice, ca si cum ar fi un om mare. De fiecare data incerc sa-l fac sa simta cat sufar cand face ceva rau, sa vada ca ma consum pt ce a facut. Si, nu in ultimul rand, ii cer parerea, il intreb cum ar proceda el daca ar avea un baietel nazdravan. Noua abordare a problemelor a inceput sa dea rezultate.

#4
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 16 martie 2004 - 18:23

Parerea mea este ca nu te poti face ca nu vezi. O sa creada ce este normala obraznicia ei, mai ales daca are satisfectia ultimului cuvant.Incet, incet o sa creada ca ea face regulile. Cred ca un copil ar trebui educat sa stie , sa-si recunoasca greselile sau atitudinile gresite. Cum ai putea face asta? Poate prin pedepse care o priveaza de un lucru sau de o actiune care-i place. Dar vorbeste cu ea, ca de la om la om si explica-i ca tu nu vrei sa o pedepsesti, dar prin comportamentul pe care il adopta, te obliga.Si arata-i ca tu o intelegi pe ea, dar trebuie sa te inteleaga si ea pe tine.Si sa stie ca pedeapsa va inceta imediat ce intelege si-si reconsidera pozitia.Poate ca daca vede ca incerci sa o tratezi " ca pe un om mare" si negociezi cu ea , reactioneaza mai bine decat avand atitudini extreme. Poate ti-am fost de folos.Oricum sa ne tii la curent.

#5
VALIR

VALIR
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 martie 2004 - 16:28

Va multumesc, pentru mesaje tocmai aici este problema, eu o iubesc tare mult si nu as vrea sa o pedepsesc si asa sunt mai aspra cu ea in privinta invataturii. de fapt de multe ori nu isi da seama ca este obraznica, daca ridic tonul la ea,imi spune"dar, ce-am facut? ce-am spus?" de fapt comenteaza acum la orice, mai ales in fata bunicii, dansa ii permite mai mult si a rasfatat-o, iar acum nu ii convine de rezultat. pentru a-i demonstra vinovatia ii dau exemplul personal, este de acord cu mine dupa care uita si procedeaza la fel. probabil am fost obisnuita sa accept tot de la cei din jurul meu. uneori ma gandesc sa nu-i distrug personalitatea si poate de multe ori e mai bine sa stii exact ce vrei si sa nu te dai batut. va pup

#6
VALIR

VALIR
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 martie 2004 - 16:30

Va multumesc, pentru mesaje tocmai aici este problema, eu o iubesc tare mult si nu as vrea sa o pedepsesc si asa sunt mai aspra cu ea in privinta invataturii. de fapt de multe ori nu isi da seama ca este obraznica, daca ridic tonul la ea,imi spune"dar, ce-am facut? ce-am spus?" de fapt comenteaza acum la orice, mai ales in fata bunicii, dansa ii permite mai mult si a rasfatat-o, iar acum nu ii convine de rezultat. pentru a-i demonstra vinovatia ii dau exemplul personal, este de acord cu mine dupa care uita si procedeaza la fel. probabil am fost obisnuita sa accept tot de la cei din jurul meu. uneori ma gandesc sa nu-i distrug personalitatea si poate de multe ori e mai bine sa stii exact ce vrei si sa nu te dai batut. va pup

#7
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 29 martie 2004 - 19:53

eu fetelor, recunosc, sint mai intransigenta.. si imi apar "teritoriul" cu indirjire.. la noi se aplica regula "celor 3" adicatelea, 1. atentionare 2. amenintare 3. altoire ca ntr un banc... si inca un lucru.. dintotdeauna, am aplicat si respectat reguli... care ni le aducem la cunostinta una alteia (recunosc, mami are mai multe) si care nu se incalca..exemplu de reguli: nu se ridica tonul, ori mina, ori alt obiect asupra mamei sau a bunicii, nu se "raspunde", etc... astfel incit o data parcursi primii 2 pasi (indiferent ca asta s a intimplat in alte zile, oei ore) urmeaza automat "altoirea".. din pacate.. (dar nu va imaginati ca dau cu seriozitate, insa ncii nu o mingii)...

#8
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 12:16

Acest subiect imi aduce aminte de fetita unor prieteni, nu stiu daca este obraznica in sensul clasic pentru ca nu vorbeste urat, nu are gesturi urate, nu raspunde. In schimb, de cate ori ne intalnim nu avem loc de ea, se baga in discutie, comenteaza orice, refuza sa stea cu copiii, din cauza asta noi adultii ne ferim sa discutam relaxati, parintii fetei ii tolereaza acest comportament si chiar il incurajeaza pentru ca niciodata nu-i fac observatie, daca d-soara pleaca la nani isi ia obligatoriu unul din parinti cu ea, daca parintele dorit nu poate veni chiar atunci ea sta si-l asteapta, daca suntem cumva la masa ea isi alege inaintea tuturor bucata preferata scormonind cu degetele prin platou, toate astea sub ochii zambitori ai parintilor care fac totul doar pentru ea. La un moment dat am intrebat-o pe mama fetei de ce-i tolereaza la 13 ani acest comportament si scuza a fost ca o neglijeaza mult si ca in putinele momente cand sunt impreuna nu are inima sa-i faca observatie. Ei bine, noi am inceput sa rarim vizitele pentru ca acea fetita ne oboseste. Nu certati copiii cand viseaza!

#9
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 13:13

Pe mine chestia cu "Ce-am facut? Ce-am spus?" ma scoate din sarite. Si pustiul meu are 10 ani si am aceleasi probleme ca si voi. Este o perioada peste care trebuie sa trecem si sa gasim mult tact si rabdare pentru asta. In nici un caz nu trec cu vederea asemenea obraznicii dar nici nu recurg la bataie. Nu l-am batut pe Alex si cu atat mai putin o voi face acum, cand are 10 ani, mi se pare rusinos sa ia bataie. Nu este lispa de respect, este mai mult teribilism, nevoia de independenta, aderarea la comportamentul grupului din care face parte ... Apelati la vorba dulce, ca mult aduce! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100

#10
gabrielat

gabrielat
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 13:24

Nu e bine intradevar sa le tolerezi obrazniciile. Baiatul meu in ultima vreme imi cam face probleme. Tipa, se arunca pe jos. Nu vrea deloc sa ma asculte. Si doar e mare, are aproape 6 ani. Dar curios ca asculta de oricine altcineva numai de mine nu. Eu l-am si rafatat cam tare avand in vedere problemele pe care le-am avut cu el. Dar chiar nu stiu cum sa mai procedez cu el. Daca-l cert incepe si el sa ma certe, daca-i mai dau o palmuta la fundulet incepe sa urle si mai tare. L-am pedepsit, nu i-am luat nimic din ce a vrut si tot nu ma asculta. Nici nu mai stiu ce ar trebuie sa fac. Daca e taica-su acasa nu face nimic dar daca sunt numai eu cu el e jale. Si asta numai de vreo 2 saptamani. gabi


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -