Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum scap de greatza in timpul sarcinii?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 17:39

Sint insarcinata in 7 sapt.De o saptamina am greturi care ma tin toata ziua.As putea sa iau ceva ca sa nu-mi mai fie greatza? Ela2001 - 7 saptamini de la UM

#2
roxanacaz

roxanacaz
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 17:47

Esti tare dulce , Ela, insa daca ai greturi...nu prea scapi de ele! Sau cel putin eu nu stiu pe nimeni care sa fi gasit vreun remediu minune care sa rezolve total problema. Insa din experienta mea pot sa iti recomand sa incerci putina lamaie sau alte chestii acrisoare, cum ar fi mere verzi, zeama de varza, care mai diminueaza putin senzatia. Acu, poate ma insel eu si exista vreo scapare; sper ca celelalte fete stiu vreo solutie. Si in cazul asta iti dai seama ce o sa maoftic ca eu n-am stiut cand am fost in situatia ta? [:D] Kiftelutza Kinder & Ardeiu'

#3
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 17:59

Greata e un simptom normal, obisnuit. Se insoteste sau nu de varsaturi. Depinde de la femeie la femeie, de la sarcina la sarcina. Eu de ex. intrasem in panica in sapt 8 cand imi disparuse greata pt. 3 zile. A revenit, a disparut, tot asa... Am baut multe sucuri facute de mine din lamai in general, si mancam mai mult fructe (portocale si banane) ca altceva nu puteam. Si cu lactatele era cam greu. Doar lapte ca mergea rapid pe gat. Medicul recomanda sa mananci des si cate putin, din ceea ce poti manca desigur. Trebuie sa iti monitorizezi greutatea, sa nu slabesti excesiv. Numai bine si sa ne ajute Dumnezeu sa fie bine lia

#4
vrabiuta

vrabiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 18:32

in primul rand: felicitari!!!! [bis] [bis] [bis] ela, fetele au dreptate. nu exista remediu universal impotriva greturilor. la fiecare functioneaza cate ceva, fie ca e vorba de mancat mai des, acrituri, lapte sau altceva. mie medicul mi-a recomandat magne b6, care ma ajuta foarte mult. in plus, mananc doar mancaruri usoare, care se digera repede. o sa vezi ca in cateva zile o sa vezi ce iti prieste si ce nu si o sa iti fie mai usor. sarcina usoara! marcela [gravi] si margeluta din burtica - DPN 5 septembrie

#5
roisin

roisin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 19:02

Ela, principalul remediu este (culmea!) sa mananci! Cate putin si des, numai ce iti place, insa nu sta nemancata. Eu n-am avut cine stie ce greturi, dar asa putine cum au fost, se faceau oribile daca ma infometam. Si cum aveam si o stare de ziceai ca-s lesinata (asa am fost tot trimestrul I), stateam in pat si larvuiam in loc sa mananc ca lumea. In carti zice ca si dimineata sa rontai ceva inainte de a face ochi bine, ba chiar inainte de a te scobori din pat, cica sa-ti pui pe noptiera niste biscuiti, grisine, ceva usor... Pe mine m-a ajutat mult lamaia, insa sunt persoane care nu o suporta. Ah, si pentru mirosurile grele incearca sa ai tine o batista imbibata cu un parfum care iti place, sau ceva frumos mirositor... Sarcina frumoasa si bafta, sa scapi repede de greturi! http://community.web...com/user/r0isin http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro

#6
azumi

azumi
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 19:03

[:D][:D]Puiule felicitari mai intai! Tine-te bine ca de-acu urmeaza dialogul tau cu buda.Io n-am gasit remediu la greatza... si nici nu cred ca exista unul drept sa0ti spui, ca daca ar fi existat fi sigura ca l-ar fi incercat demult papadie...care asa cum stim a stat muuuuuuuult de vorba cu pretena ei duba in primele luni de sarcina[:D]! da trece de la sine prin luna a treia......daca esti norocoasa...sau poti s-o duci cu greatza pana la sfarsitu sarcinii!!Sper sa te fi imbarbatat oleaca macar.A, zi mersi ca ai greturi, ca cica o sarcina cu greturi puternice e mai putin suspecta de a avea riscuri!" Ai sa plangi dupa greturi cand or sa inceapa sa dispara ....ca atunci incepi sa-ti faci o mie si una de probleme ...daca e bebe bine? mai e acolo? ca io nu mai am greturi..poate ca nici sanii nu or sa te mai doara ...Asa ca atata timp cat ai greturi macar poti sti ca sarcina e acolo si ca evolueaza!!!!!! curaj...si greturile au frumusetea lor! ana

#7
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 21:23

Mananci putin si des, incearca muraturile si lamaie multa. M-am luptat cu greata 3 luni zilnic. Succes! Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

#8
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 22:01

Din pacate nici la mine nu prea au mers remediile cunoscute. Dar parca mi-era un pic mai usor cand mancam. Asa ca e bine sa mananci mai putin si mai des. Apoi, eu cred ca ajuta sa mananci ceva biscuitei inainte de a te da jos din pat. Mi s-a spus si mie asta, si cred ca a ajutat, chiar daca nu mi-a luat greturile de tot. Poate esti norocoasa si scapi repede, sunt fete care scapa repejor. Te pup si iti doresc sa scapi de greturi cat mai repede ca sa te poti bucura in voie de minunea care se petrece in burtica ta. Irina, burtica cu baietel 27+ saptamani (DPN 9 iunie)

#9
iuliana76

iuliana76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 02:44

Eu n-am mancat in viata mea lamaie pana sa raman insarcinata. Iar in primele 3 luni lamaia a fost principalul aliment. Altele ar fi: portocale, banane, numai fructe. Daca mancam altceva vomam.

#10
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 04:29

Eu mancam lamai cum mananc acum paine la ciorbitza[bang] + ciorbe cat mai acre + compot de visine + multe citrice. Eu in primele 3 luni nu puteam manca decat ciorbitze, salata de vinete si multa LAMAIE. Incepand cu 4 luni lucrurile s-au ameliorat si am putut manca ORICE - nu degeaba am pus 22 de kg, nu ? Acum depinde si de sezon. Cu prima sarcina am mancat f multe fructe. Andra mamica lui Matei (5 saptamani) si Andrei (4 ani si 5 luni) Album Andrei: http://www.desprecop...mid=954&cid=448


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -