Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor daca se poate-sange 01 Rh negativ!


68 raspunsuri la acest subiect

#21
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 10:50

Adaug acest mesaj despre Andrei Iordan: Andrei nu e bine deloc, dar traieste si cat traieste exista speranta. Cam de 10 zile e in spital la Fundeni, dupa ce a mai fost in 3 spitale, e din rau in mai rau, scuipa sange pe nas si pe gura, cheaguri mari. Ce primeste prin transfuzii pierde asa. El e hemofilic si ar avea nevoie de Factor 8 ca sa nu mai sangereze, dar se pare ca nu au destul in spital. Nu are un diagnostic clar, pentru ca, dat fiind starea lui grava, nu i se poate face punctia care ar putea stabili diagnosticul. Cam asta e ce stim noi, colegii mamei lui. Ea insasi e intr-o stare de plans. Cine poate ajuta in orice fel, e bine venit. Flori Vlad Anca

#22
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 12:27

Fetelor ati fost la spital? Ati reusit sa donati sange? [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

#23
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 12:53

Ce inseamna factor 8 ? 4 ani - februarie 2004 http://www.babiesonl...m/babies/o/oana

#24
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 12:56

nu stiu ce inseamna... am scris mesajul exact cum l-am primit Poate e cineva dintre noi care poate sa ne explice... Anca

#25
anisia

anisia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 12:57

of..cand am vazut O1 am zis ca pot face si eu o fapta buna dar din pacate am rh pozitiv!!!Nu pot face nimic decat sa ma rog pentru insanatosirea micutului! Ce s-a rezolvat?S-a mai strans ceva?Sper sa se reuseasca cumva recoltarea cantitatii necesare,si probabil prin mediatizarea cazului se va reusi! Va pup! "Copilul nu datoreaza parintilor viata ci cresterea" Adina si bb Rares Costin

#26
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 13:24

imi pare rau... dar abia acum am vazut mesajul... am sa dau telefon sa vad daca ma pit duce maine dimineatza... sincer imi pare rau ca nu am paucat sa mai intru ieri seara [bang] Freia si bebe Alexa http://community.web...m/user/freia_ro

#27
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 13:34

am dat telefon acuma si am vorbit cu Dna Doctor care mi=a spus ca greutatea minima acceptata este de 57 Kg (a zis ca este mai bine asa pt ca se ia totusi o cantitate mare de sange). Factorul 8 se refera la viteza de coagulare a sangelui. De exemplu, daca se zgarie se invineteste pielea farte repede si nu se formeaza acea cojita (ca urmare a coagularii sangelui). Am intrebat cu se simte baietelul si mi-a spus ca spera sa fie bine. Eu ies din categoria oamenilor care pot dona pt ca am 52 de kg [bang]. Se pare ca au venit f puti oameni sa doneze sange pt ca era ata de incantata cand i-am spus ca am negativ ... nu mi-avenit sa cred. Uite ca mai sunt si doctori pe lumea asta care pun suflet in ceea ce fac. Voi ati apucat sa donati ceva? Freia si bebe Alexa http://community.web...m/user/freia_ro

#28
teo1970

teo1970

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 16:14

Am fost dimineatza la dr. Rusen la Inst. de Hemato shi, pt. ca aveam vene "bune" am fost shi am donat trombocite (de fapt de asta are Andrei nevoie), cu mare birocratzie (fisha, carnet de donator, analize preliminare etc.) - la Spitalul Militar unde au un aparat care separa fractzii de singe shi care erau singurii care aveau nishte kituri speciale necesare unei astfel de operatziuni). Cei fara vene prea proeminente au ramas sa doneze singe integral la Institut. La SMC acceptau doar 2 donori pt. trombocite/ zi, pt. ca aparatul are doar 2 "locuri". Cei care mai erau ca mine, in general barbatzi, au fost programatzi sa doneze saptamina viitoare. In orice caz, lipsa totala de organizare la Institutul de Hematologie pt. astfel de cazuri urgente (am stat de la ora 8:00 pina pe la 11:00 pentru etape preliminare donarii propriu-zise, apoi inca 2 ore la SMC pt. procedura in sine), iar in lipsa unei actziuni din partea apartzinatorilor (toata campania a fost realizata de catre familie) - sperantzele unor astfel de cazuri sunt nule. Sanatate tuturor! [pup] [flo]

#29
aquariusrpro

aquariusrpro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 17:04

<<Pentru a fi trataþi, aceºti bolnavi au nevoie de factorul 8 (de coagulare), un produs foarte scump care nu se preparã în România, care trebuie importat ºi, ca atare, este foarte greu de obþinut pentru bolnavii de aici. Conform datelor existente în prezent, în România trãiesc aproximativ 2 300 de bolnavi cu hemofilie care au vârsta pânã la 14 ani. Un astfel de pacient are nevoie de trei ori pe sãptãmânã de 20 de unitãþi de factor 8/kilogram corp, iar preþul unei unitãþi se situeazã între 0,5-0,8 dolari. Datoritã acestui preþ, România nu poate oferi copiilor bolnavi de hemofilie cantitatea necesarã de factor 8, iar starea în care se aflã aceºti bolnavi poate fi bãnuitã numai dacã precizãm cã Bulgaria cumpãrã de o sutã de ori mai mult factor 8 decât România, la un numãr de bolnavi nu foarte diferit de cel al þãrii noastre >> Sa vedem cine produce si importa asa ceva. Fetele care lucreaza la medicamente???? Am mai gasit ceva: http://www.hemophili.../bdi_types1.htm si http://www.hemofilia.ro/a.html care-i foarte interesant. dar nu gasesc producatorii.. parca Aventis Pharma produce Roxana&Ruxandra http://community.web...er/aquariusrpro si un nepotel super http://community.web...user/lucaandrei

#30
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 19:36

Starea lui andrei este mai buna pt moment in sensul ca i s-a oprit hemoragia si nr trombocitelor a urcat de la 7000 la 26000. E un pas inainte dar mai e mult pana la normal - cam 140000 Datorita agitatiei care s-a iscat in jurul cazului subit cei de la spital au mai gasit 2 fiole de factor coagulant 8 . Ca sa vezi cum e sistemul sanitar . Of. Asta e . Bine ca e copilul mai bine. Multumesc tuturor pt ajutor . Va anunt imediat ce mai aflu ceva. Va pup. Multumesc Roxana. Anca


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -