Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor daca se poate-sange 01 Rh negativ!


68 raspunsuri la acest subiect

#11
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 17:09

eu am grupa si rh respectiv... dar stiu ca erau niste conditii de genul : - nu poti dona daca ai nascut (nu mai stiu exact perioada) -daca esti insarcinata -daca suferi de vreo boala eu sunt in prima... cate luni dupa nu e bine? stie careva? si unde e institutul asta... sa ma duc si eu sambata dimineatza Freia si bebe Alexa http://community.web...m/user/freia_ro

#12
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 17:19

Am sunat la Institut, baiatul este intr-o stare f. grava... de 10 zile ii tot cauta singe, in zadar. Freia, daca poti, da un telefon chiar azi, la secretariat, si intreaba conditiile... Maine o sa apara anunt in Jurnalul National. Am vorbit si la Antena1, PrimaTv si Radio Total... Sa vedem! Doamne ajuta baiatului bolnav! Institutul de Hematologie situat pe str. Constantin Caracas, nr.2-8, sector 1, Bucuresti (in spatele Spitalului Filantropia). Mai multe rela]ii se pot obtine la telefoanele 212.81.26 (centrala - ceri cu dr. Luminita Rusen) sau 212.89.04 - secretariat "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#13
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 18:28

Multumesc fetelor. Anca

#14
teo1970

teo1970

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 18:38

Si eu am 0 negativ. Am sunat acum 10 min. la Inst. DR. RUSEN A LASAT VORBA PENTRU TOATA LUMEA CARE SUNA IN LEGATURA CU ACEST CAZ - SA MERGEM MAINE DIMINEATA LA ORA 8:00 PENTRU RECOLTARE LA ET. 4 (LA INST. DR. FELIX) NU EXISTA NICI UN FEL DE INTERDICTIE (IN AFARA DE CELE CUNOSCUTE: SIDA, HEPATITA B, C ETC.) - SINGURA CONDITIE ESTE SA AVETI GREUTATE PESTE 53 KG. - NU CONTEAZA CA SUNTETI INSARCINATE cred (?!), CA ALAPTATI cred (?!), CA TOCMAI ATI NASCUT cred (?!) ETC. Daca suntetzi intr-una din aceste situatzii shi nu va este greu - poate venitzi totushi. MI S-A SPUS CA CANTITATEA RECOLTATA AR FI DE 300-400 ML. Fetelor, care mai vretzi, haidetzi maine sa donam singe! Ne intilnim acolo, la 8:00! [pup] [flo]

#15
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 19:35

Offffff, am avut hepatita, din pacate... Claudia

#16
teo1970

teo1970

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 19:39

quote:
Originally posted by cl
Offffff, am avut hepatita, din pacate... Claudia
Clau, poate ai avut hepatita A?! Vino, maine, totushi. Oricum itzi vor testa singele din nou. [pup] [flo]

#17
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 19:45

Teo, a fost B, din pacate. Am facut-o de doua ori si am fost declarata cu hepatita cronica activa ani de zile. Acum cica nu mai am nimic. Eu pot sa vin, numai dupa ora 10 insa, dar cred ca vin degeaba. Pune-le o intrebare medicilor, iti dau mobilul meu pe PM si in caz de urgenta, vin. Claudia

#18
puffy

puffy
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 19:46

io am grupa asta...sunt cu analizele la zi...maine sunt acolo...slava domnului am mult peste 53 de kg.sper sa ajute cu ceva. puffy

#19
teo1970

teo1970

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 19:50

Nu mi-au spus de la Institut ca sunt exclushi donorii foshti hepatitici (infectzia HIV mi se pare de bun-simtz sa fie exclusa din start!) - am scos-o de la mine - ei s-au referit doar la greutate ca shi conditzie eliminatorie. Pe de alta parte persoana cu care am vorbit era cam paralela cu cazul si cu medicina, in general. Nu shtiu daca nu exista cazuri disperate (de viatza shi de moarte) in care sa accepte shi un singe shtiut contaminat (exclusiv HIV) pentru salvarea vieztii pacientului. Probabil ca ar fi bine ca totzi cei care au acest tip de singe shi vor sa doneze sa vina shi vor vedea la fatza locului ce se va intimpla. [pup] [flo]

#20
moniq

moniq
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 20:05

Imi pare foarte rau ca nu pot si eu dona....ca am 01 si RH negativ.....singura problema e ca sunt in Olanda si am sub 53 kg[bang]....Cred ca si sora mea are aceeasi grupa si RH..dar e in Iasi.....daca nu e nici o problema spuneti-mi si o rog sa doneze si ea moniq


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -