Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (2)


141 raspunsuri la acest subiect

#31
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 01:11

quote:
Originally posted by petra
Dar pe unde o fii Otilia??? CRed ca ori isi scrie numele in gradina,[:D] ori manaca ridichile care s-au facut mari[yami], sau Doamne fereste s-a suparat pe noi!?[V][iartama] La toti numai bine!
[:D][:D][:D]...pentru o partidä de ris, sint mereu la post!!!....[:D][:D][:D] Eu cred cä Otilia hipnotizeazä ridichiile, sä creascä mai repede!!![:D]...nu cred cä s-a supärat pe noi!!!...cä nici pe sotul ei nu s-a supärat la faza cu ridichiile, care mi-a pläcut tare de tot!!![:D] Noi vorbim aici, dar el le face pe bune!!![:D] Trandafirii mei sint deja intr-un ghiveci imens, dar nu i-am scos incä afarä!!...mai astept un pic, sä fiu sigurä cä nu mai dä inghetul noaptea. Am pus si 8 seminte de cimbru printre ei, cä al meu din Ro s-a terminat!!! Acum tre´sä astepte Otilia sä-mi creascä cimbrul mie, ca sä-i trimit si ei la Franta, sä punä la mincarea de fasole!![pofta] Pupici de la Cami.

#32
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 01:22

quote:
Originally posted by khristin
Si eu de-abia astept sa vina primavara si sa-mi infloreasca liliacul din gradina si sa vad daca imi ies lalele si narcisele pe care le-am pus in toamna asta. Voi ce flori mai aveti prin gradini? Cristina
Cristina, dacä as avea o grädinä, nu mi-ar lipsi garofitele si freziile...de fapt, am avut una, cu aproape toate florile existente!![:D]...pe care am läsat-o in urma mea, acum multi ani, in Ro!![bang] In general imi plac florile care au un parfum puternic. Dar eu am avut si o boltä de vitä de vie, sub care aveam o masä cu bäncute, unde imi fäceam temele ( ce fatä cuminte!!![:D] ), sau mincam. Printre struguri, infloreau si zorele de mai multe culori. Trandafirii cätärätori erau pe bolta aleii dinspre poartä, care avea vreo 20 de metri!! Ce zici de tuberoze??...sint putin mai sensibile, dar au un miros!!![cool] Liliac aveam din äla bätut...alb, lila deschis si lila inchis. Nu mä mai gindesc, cä-mi vine räu!!...deja mi-era räu cind am ajuns acasä, cä am mincat la o sedintä la servici 3 donuts de äia mari, iar ultimul avea o cremä albä asa de gretoasä in el!! ( cred cä eram deja sätulä!!![:D] ) Pupici de la Cami.

#33
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 02:00

Fetelor, aicea-s tocmai vroiam sa ma culc, pic de somn... [nani] Aici e cam frig... Azi a fulguit putin. Cred ca ridichile sunt rezistente la frig, ca la smochin scrie pe el sa-l feresc de ger! [aerob] Petra, sa stii ca bujorul este planta toxica... in intregime! Eh, asta nu inseamna ca n-o sa pun pina la urma, dar asa, mai ferita de copii... Eu tare as vrea sa-mi pun liliac. Oare infloreste din primul an? Cami, zi-mi si mie cum e cu semintele alea de rosii si de ardei? Cum se pastreaza pina in momentul cheie de insamintat? Acum am citit intr-o carte de gradinarit ca toamna se pun simburi de piersici in gradina... Hihihi, o iesi ceva??? O sa o incerc si pe asta! [majoreta] La salcim v-ati gindit? Are cineva? Imi amintesc ca aveam prin curtea scolii... era mititel si mincam flori din el direct! Ce bune erau! [:p] Felicia, si eu am cumparat de le Willemse, de la Bakker si de la Jardiniers de France. Primii doi, simpatici, mi-au trimis si cite un telefon cadou [aho] Si eu tot asa, acuma umblu pe net dupa plante si jucarii... Pentru mine nu-mi mai iau aproape nimic. Cami, trimite-mi si mie seminte de cimbru! Gata, va [pup], mai povestim si miine, ca acum ma duc in pat... ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]

#34
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 03:36

quote:
Originally posted by Otilia
] Petra, sa stii ca bujorul este planta toxica... in intregime! Eh, asta nu inseamna ca n-o sa pun pina la urma, dar asa, mai ferita de copii... Eu tare as vrea sa-mi pun liliac. Oare infloreste din primul an? ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Otilia, zi-mi mai multe despre toxicitatea bujorilor! M-am uitat pe cutie si nu scrie nimic ca ar fii toxici pentru copii, ca astia de aici avetizeasa orice, chiar ca trebuie sa scoti radacina din punga inainte de a o pune in pamant! Ca daca sunt cu adevarat toxici, mintenas ii duc inapoi, dar eu am avut o copilarie intrega bujori in curte si supa parerea mea nu am patit nimic!Acuma ce or zice altii, nu mai stiu! M-ai bagat iar in viteza, numai ce ma linistisem ca gata nu ma mai duc pe la magazinele cu flori! Acum m-i s-a pus inca o pata! vreti sa v-o zic? [;)] La toti numai bine!

#35
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 12:25

Petra draga, Uite ieri mi-a facut cadou sotul meu o carte de gradinarit (in franceza) si am citit despre bujori (les pivoines). Iti traduc o parte: "Stiati ca?... Bujorul a fost considerat intotdeauna o planta benefica. Si totusi este o planta periculoasa: ingestia tuturor partilor poate provoca probleme grave. In Asia si in Europa semintele erau reputate ca fiind calmante ale crizelor de epilepsie si ale convulsiilor. Totodata se credea ca frunzele au rol anticonceptional: tinerele fete care se duceau la bal cu indragostiti mai indrazneti nu uitau niciodata sa-si puna in pantofi sau in ciorapi! " Acum fetita ta e mai maricica... Banuiesc ca nu o sa-i vina ideea sa-ti manince bujorii... [yum] [pup] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]

#36
SMART

SMART

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 13:26

BUNA DIMINEATA ! Draga Otilia, cimbrul este "Thymus vulgaris" pe care il gasesti in magazinele de gradinarit in tufa sau seminte, eu il cresc in ghiveci in bucatarie mai mult pentru miros decit pentru gatit. un sit util poate : www.plantyfolia.com si http://www.gerbeaud.com/jardin/ care are un calendar pentru lucrari si fishe practice pe curind, FELICIA

#37
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 13:46

Fetele, dragele! Cimbrul este Satureja hortensis pe cinstitul lui nume stiintific. Thymus vulgaris este ruda lui, cimbrisorul, folosit in medicina naturista sub forma de ceai. Va rog frumos, putin credit!!![flo] Ganditi-va inainte la ce doriti sa-l folositi![ups] Sunt pe aproape![:D] Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

#38
babirusa

babirusa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 16:25

Camelia, planta de care vorbesti tu e coroana lui Isus, dar a mea e normala, are frunze un pic mai groase, face flori superbe, nu miros dar picura miere din ele, e comestibila. O floare e formata din mai multe flori micute(imi scapa termenul)alb-roz si par de plastic .....[pup]

#39
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 19:03

quote:
Originally posted by Otilia
Petra draga, Uite ieri mi-a facut cadou sotul meu o carte de gradinarit (in franceza) si am citit despre bujori (les pivoines). Iti traduc o parte: "Stiati ca?... Bujorul a fost considerat intotdeauna o planta benefica. Si totusi este o planta periculoasa: ingestia tuturor partilor poate provoca probleme grave. In Asia si in Europa semintele erau reputate ca fiind calmante ale crizelor de epilepsie si ale convulsiilor. Totodata se credea ca frunzele au rol anticonceptional: tinerele fete care se duceau la bal cu indragostiti mai indrazneti nu uitau niciodata sa-si puna in pantofi sau in ciorapi! " Acum fetita ta e mai maricica... Banuiesc ca nu o sa-i vina ideea sa-ti manince bujorii... [yum] [pup] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Otilia draga, m-am linistit!! Fetita mea nu pune gura pe cruditati, nici daca o rog!, si este destul de mare (are 4 ani) sa nu se apuce de mancat bujorii! Eu nu am sa ma dau la mancat semintele lor, dar cehstia cu frunzele in rol de anticonceptionale este revolutionara! Scapam si noi uite asa de prea multe griji sa ne luam pastilutele, sau ca avem prea multi hormoni! NE aprovizionam cu bujori si gata am mai rezolvat o problema pe langa ce-a estetica![:D] HAi ca iar am luat-o razna cu ideile mele! Oricum Otilia dragam iti multumesc ca mi-ai raspuns! Fetelor, care a-ti trimis frigul si la noi?? SI aici este frig, frig, azi noapte a fost aproape -10grade C.Brrrr! Si eu ma tot foiam ca trec babele si ies si eu afara cu plantutele mele! Aha, mai stau si inca mult si bine! La toti numai bine!

#40
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 20:23

quote:
Originally posted by petra
Acum mi s-a pus inca o pata! vreti sa v-o zic? [;)]
Da, vrem! [olala] Si ma bucur ca n-ai renuntat la frumusete de bujori! De o maniera generala, florile sunt decorative, nu pentru [yum] [flo][flo][flo] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -