Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Luptand cu birocratii


41 raspunsuri la acest subiect

#1
adelina

adelina
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 19:32

In ziua cand l-am cunoscut pe Cristi am simtit ca viata mea s-a schimbat, iar lunile care au urmat mi-au confirmat asta. Nu stiu cand am stiut ca trebuie sa fac ceva, cand am simtit ca nu mai sunt doar eu, ci "eu si Cristi", cand am inceput sa adorm seara cu gandul la ce a mancat Cristi azi, la cum a dormit si daca a facut sau nu la olita. Nu stiu cand am devenit dependenta de Cristi. Si nu mi-am pus niciodata intrebarea asta. Pana zilele trecute... Cand brusc asta a devenit cea mai importanta problema... Adica: CE INTERES AI TU FATA DE COPILUL ASTA? Prima data cand am auzit intrebarea am crezut ca e de ajuns sa spun ca interesul meu e sa vad un copil blond cum rade. Si pentru ca vreau sa il vad razand vreau sa il vad sanatos. Ce a urmat a fost monstruos. Dintre cele mai penibile acuzatii care mi s-au adus au fost ca urmaresc sa-l scot din tara pentru a-l vinde si ca urmaresc sa obtin foloase materiale de pe urma lui. Mi s-a interzis sa primesc informatii despre starea lui de sanatate si accesul la fisa lui medicala. Am trecut la intervantii, pile.... bla, bla, bla. Raspunsul: nu se poate, nu e legal, asta e legea.......... Doar n-o sa incalce cineva legea pentru un copil, pentru ca un copil sa TRAIASCA!!!!!! Probabil ca multi dintre cei care au aflat de pe acest site de dragul meu de Cristi s-au intrebat cu mai mult sau mai putina ingaduinta de ce am disparut. E adevarat ca telefonul ZAPP pe care il aveam mi s-a furat intr-o zi si ca accesul meu la internet s-a limitat in felul acesta. Dar adevarul este ca am ajuns ca orice spun sa fie folosit impotriva mea si eu nu am timp sa raspund la acuzatiile penibile ale unor birocrati. Eu am un copil de salvat!!!!!!!!!! Va multumesc pentru intelegere! Adelina P.S. Din motivele pe care vi le-am postat mai sus, nu am inca rezultatul cateterismului, dar eu inca mai sper ca voi reusi sa fiu mai puternica decat toata birocratia asta si sa le am pana saptamana viitoare![q][q][q][q][q]

#2
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 20:38

Adelina, cine sunt birocratii care te trag la raspundere cind faci bine? Medicii?! Nu e nici unul intreg la minte in tot spitalul, de care sa te poti apropia si care sa-ti dea informatiile necesare? Care e situatia la Directia pentru Protectia Copilului Constanta? Spuneai ca d-mna directoare e o femeie de treaba si de aceea am lasat-o mai moale cu demersurile, de teama sa nu stric relatia. Insa, spune-mi, e nevoie de interventie? Daca esti retinuta in a mai face declaratii, da-mi te rog un mesaj (in seara asta sau luni) in care sa-mi spui clar care e situatia ta, in acvest moment. Unde crezi ca putem interveni si cum. Iti promit ca fac tot posibilul sa te ajut! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#3
tzuc

tzuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 21:40

Adelina imi pare rau ca exista asemenea oamnei care ranesc, te rog incearca sa treci peste toate rautatile...noi suntem aici pentru orice se poate si cat putem..si suntem multi. [pup][flo] spune-ne ce face Cristi? cum se simte? va pup cu drag

#4
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 22:03

Din pacate am avut cateva ocazii nenorocite sa constat ca viata unor copii nu inseamna mare lucru pentru o parte dintre semenii nostrii [bang] Si m-am intrebat: daca nici suferintele copilasilor nu misca inimile, daca viata lor nu conteaza prea mult atunci CE? Din pacate toate intrebarile au raspuns, la fel si aceasta, il stim cu totii... Am primit si eu direct sau indirect intrebari sau "aprecieri" de genul celor mentionate de tine (si multe altele) care m-au durut foarte mult, dar m-am obisnuit si am mers mai departe fara sa ma dau inapoi. Oare ce inima trebuie sa ai ca sa te ascunzi dupa o anumita suma sau dupa unele legi (mai mult decat discutabile !) in detrimentul unei vieti ? [q] Ii pasa cuiva de toate nenorocirile care se intampla din lipsa de reactie sau chiar fiindca unii nu isi fac pur si simplu treaba lor si nimic mai mult ?! Oare pentru acesti oameni chiar nu mai conteaza daca mai lasam inca un suflet sa plece dintre noi, chiar daca mai are o sansa ?! Adelina, daca putem face ceva concret sa il ajutam pe Cristi in situatia de fata, te rog sa nu eziti sa ne spui. Mihai

#5
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 22:05

Ce tampiti oameni!!!Scuze, DC pentru copii, dar nu se poate asa ceva!! Dupa ce ca nu s-au agitat sa fie si el pe lista americanilor, acum vin si ii spun asa ceva bietei Adelina, care a fost singura care a facut tot ce a putut ca acest baietel sa fie salvat....Cei care sunteti in tara, nu reusiti sa faceti ceva, sa inteveniti prin pile ca Adelina sa aiba acces la rezultate, la fise, pentru ca depinde mult de asta salvarea lui Cristi? Va pup si astept vesti bune!! oana-cannes "Si maine mai este o zi..."

#6
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 06 martie 2004 - 05:43

Nu pot sa cred ca exista asa oameni[bang][bang] Auzi ,cica ce interes are Adelina.Parca in viata asta tot ce faci este motivat doar de interes.Doar de foloase,doar de material[bang][bang] Auzi ,cica vrea sa vinda bietul copil[q][q][q] Cum oare poti gindi in halul asta?Daca pe ala sau aia sau toti cei care au afirmat asa ceva ,atit ii duce capul ,e "grele"."E multe si e grele"[q][q][q] Dumnezeule mare ,ce oameni,ce societate,ce birocratie,ce gindiri,ce concepte ce...ce...ce....[bang]Si daca vrei sa faci un bine esti suspectat de intentii ascunse. Mult curaj Adelina.Sunt linga tine si OAMENI,Dumnezeu sa va ajute tuturor celor care luptati acolo cu acesti "oameni". http://community.web...ser/nicoleamira

#7
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 09 martie 2004 - 14:57

Uf, nu-mi vine sa spun decat "ce nenorociti"! Adelina, fii puternica, stiu ca astfel de lucruri demoralizeaza extraordinar, dar trebuie sa fii tare pentru Cristi. Auzi, sa vinzi un copilas atat de bolnav, sa te zbati atat pentru o viata, doar ca sa o vinzi? E de-a dreptul penibil si monstruos in acelasi timp sa spui sau sa crezi asa ceva. Of, Doamne! Cei care cunosteti pe cineva la acel spital, ajutati-o pe Adelina, va rog!!! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

#8
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 09 martie 2004 - 15:01

Adelina - am sa fiu scurta. Procurarea hartiilor oficiale treneaza mult prea mult. Ma intreb daca nu ar fi mai simplu de fotografiat digital aceste hartii. Am senzatia ca plutim in deriva. multumesc, [dc]
Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

#9
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 09 martie 2004 - 15:11

Si eu chiar daca nu mi-as fi dorit sa spun asta si nici sa o supar pe Mirela care are si asa destule pe cap de cind incercam sa facem ceva pentru Crist! Aura&Luca,2 ani! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://yamafoto.com/?ref=6538

#10
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 09 martie 2004 - 16:11

Adelina, imi pare rau pentru tot ce s-a intamplat, DAR (din pacate chestia cu If este deformatie profesionala, sorry) cred ca nu mai este timp pentru sentimentalisme. Te rog din suflet sa accepti ca in numele lui Cristi sa vorbeasca cineva indreptatit din punct de vedere legal (si aici ma refer la DPC sau la un ONG care ar accepta sa preia problema). Nu vreau sa te supar dar se pare ca esti depasita cumva de toata aceasta situatie si este vorba de viata lui Cristi. Si boala nu asteapta, problemele nu se vor rezolva de la sine. Lasa-le pe fetele care pot, sa faca o campanie agresiva in presa (si vorbesc eu, care nu am fost de acord nici in ruptul capului cu asta - niciodata). Permite-le celor care pot, sa apeleze la DPC-ul national...Adelina, cu lacrimi in ochi iti spun ca asa nu cred ca se mai poate. Chiar daca te-au suparat cuvintele mele, te rog sa ma ierti pentru ca le-am scris de dragul lui Cristi. Cristina&Sanziana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -