Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parintii - nasi pentru botez?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
anapharm

anapharm
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 08:19

Buna, Este posibil ca tatal meu sa ne boteze copilul? Sora mea geamana cu siguranta este nasica viitorului nostru bebe, dar m-am pomenit ca vine sotul cu ideea sa-l intrebam pe tatal meu daca vrea sa fie nas, caci ne lipseste. Nu am stiut ce sa-i raspund, nu stiu daca religia ortodoxa permite acest lucru. Asa ca apelez la parerile voaste. Va multumesc anticipat. Sanatate tuturor Ana [gravi] 18 saptamani "Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie". Ana Burtch

#2
tutus

tutus
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 13:01

Buna, nu stiu nici eu daca religia ortodoxa permite asa ceva, insa eu ma gandesc ca persoanele din jurul copilului sa aiba un singur rol. Adica bunicul sa fie doar bunic. Hai ca matusile/unchii pot sa fie nasi, dar eu zic ca bunicii is ceva aparte. Si ce mai stiu e ca la un botez, "vioara intai" e nasa, rolul nasul e mic, inexistent chiar, cel putin asa a fost la botezul fiului meu si la fetita pe care am botezat-o eu. Acum voi decideti ce si cum. Eventual un prieten de-al surorii tale poate tine loc de nas ... Aaa, dar sa nu uitati sa intrebati si la biserica cum e obiceiul, ca am fost la o biserica unde fetitele erau botezate de nasa, iar baieteii de nasi (ciudat). Sarcina usora si bebe sanatos! "Ma-ma" cu bebe la bord de 29.1 de sapt.

#3
alexa

alexa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 13:16

Ca sa ai sufletul impacat intreaba un preot de la biserica ortodoxa.[pup]

#4
aalexia

aalexia
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 17:36

Sunt din zona Moldovei si aici se pastreaza mai bine obiceiurile. Si eu sunt de parere ca bunicul sa ramana bunic. La noi se zice ca pentru cei care boteaza prima oara: barbatul sa boteze o fetita iar femeile un baietel. Nasul este unul singur - cel care tine copilul in brate si spune Crezul , tot el primeste copilul cand este scos din cristelnita. Moasa va imbraca copilul. Sora ta iti poate boteza copilul desi ar fi tare bine daca nu ar fi fost cineva din familie. Este bine ca nasii sa se spovedeasca inainte de botez. Cand se pleaca de la biserica si se intra in casa lumanarea de la botez care va fi aprinsa tot acest timp se va stinge de plafonul camerei in care se intra ( casa in care traieste copilul cu familia lui). Sa auzim de bine aprilutza[hia]

#5
Dianne

Dianne
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 18:04

Eu am intrebat un preot si raspunsul lui a fost ca-l pot boteza chiar si bunicii. Am mai vazut asemenea situatii. Pentru mai multa siguranta intreaba si tu preotul.

#6
mobriq

mobriq

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 134 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 18:09

In familia mea, sora mamei a fost botezata si cununata de bunici (asa a vrut ea, daca bunicii au botezat-o , ei au trebuit si sa o cunune - si cred ca le-a facut placere chestia asta)... si daca ma gandesc bine e posibil ca si mama si cealalta sora sa fi fost botezate tot de aceeiasi bunici. Deci cred ca religia ortodoxa permite. Iar eu am fost botezata de sora mamei (si sotul ei), si am avut tot timpul o relatie deosebita cu ea. Dupa parerea mea copilul trebuie botezat de o persoana apropiata parintilor si care sa ramane tot apropiata odata cu trecerea timpului. Si rudele in general indeplinesc conditia asta [:)]. Pe de alta parte, eu vreau ca nasii nostri de cununie sa ne boteze bebelushul. Parintzii nashei i-au cununat pe socrii mei si l-au botezat pe sotzul meu , asa ca avem deja o traditie [:)]. Monica

#7
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 18:09

Nasii mei de botez au fost un unchi, fratele mamei, si bunica paterna. In plus, slujba a fost oficiata de insusi bunicul meu... [popa] Q PS. si, zau ca pana acum n-am avut nici o problema... ba chiar sunt un om norocos.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -